Zlaté Hory – náměstí Svobody
Náměstí Svobody je skutečným centrem téměř čtyřtisícového městečka na Jesenicku. Najdeme zde většinu toho, co je pro obyvatele i návštěvníky Zlatých Hor důležité a zajímavé. A na tomto konstatování nic nemění ani skutečnost, že se vlastně o žádné klasické náměstí nejedná. Náměstí Svobody je totiž víceméně jen úsekem Polské ulice, který vychází z bodu, kde se v pravém úhlu lomí Nádražní ulice (od Jeseníka) v ulici Krnovskou.
Na druhou stranu je třeba přiznat, že toto náměstí uličního typu je nezpochybnitelnou osou městské památkové zóny, která byla ve Zlatých Horách vyhlášena v září roku 1992. Po obou stranách náměstí se navíc nachází řada hodnotných měšťanských domů, jejichž podoba se většinou měnila při požárech, které město postihly zejména koncem 17. a v polovině 18. století. Přibližně desítka z nich je dnes již zařazena mezi naše chráněné kulturní památky.
Většina z domů na náměstí se může pyšnit renesančním nebo barokním jádrem (zbytky gotiky jsou – snad s výjimkou domu čp. 88 - už v podstatě nedohádatelné), ale jejich současná podoba odpovídá empírové přestavbě průčelí z počátku 19. století.
Nejvíce asi zaujmou zdobná reprezentativní průčelí budov radnice a zejména muzea. To se nachází v objektu Staré pošty (č.p. 94), který pochází z roku 1698. Dům má bohatě členěnou fasádu s korintskými sloupy a připomíná spíše architekturu dnešního Beneluxu. Nechybí zde ani hodnotná barokní socha sv. Josefa s Ježíškem, která se nachází před budovou radnice.
Pro mnohé turisty bude jistě důležitá informace, že na náměstí Svobody ve Zlatých Horách se nachází mj. také penziony, restaurace a bary, kavárny a cukrárny, bankomat České spořitelny, autoservis a obchody s potravinami i elektronikou. V těsné blízkosti náměstí najdeme také informační centrum (Bezručova ulice) a kostel Nanebevzetí Panny Marie (Kostelní ulice).
Jistou zajímavostí je také fakt, že tímto náměstím svého času protékal Zlatý potok. Ten byl zavezen hlušinou teprve v roce 1802, poté co byl sveden do nového koryta.