Zlín - budova Sokolovny
Patřila by k nejzajímavějším historickým objektům města, jenže v „divokých“ devadesátých letech před ní byla přímo u Sokolské třídy vystavěna nevzhledná budova nové restaurace a ta na ni od silnice přímý výhled zakryla. Sokolovna je tím pádem upozaděná (dokonce ani z boku z odstupu nejde řádně vyfotit – vadí zde totiž oplocené kurty), což je škoda, neboť dlouho patřila k těm nejreprezentativnějším městským stavením.
Tělovýchovná jednota Sokol ve Zlíně vznikla roku 1898. Už o rok později se konalo první veřejné cvičení a byl založen i divadelní odbor. Ještě začátkem minulého století se ale cvičilo ve školní tělocvičně anebo na pronajatých pozemcích.
Až konečně roku 1911 bylo odkoupeno pole s loukou na stavbu nové sokolovny. Odkup uskutečnil zlínský rolník Leopold Kovařík za 5100 korun a tento pozemek dosahoval rozlohy téměř 9 tisíc čtverečních metrů. Plán na výstavbu sokolovny byl schálen roku 1914 a byla na ni vyčleněna částka 75 tisíc korun. Bohužel brzy poté vypukla 1.světová válka. Česká obec sokolská byla rozpuštěna a ke své činnosti se vrátila až v srpnu 1917, kdy se také po nucené odmlce konalo první veřejné cvičení.
Roku 1919 firma Baťa vystavěla pro Sokoly na náměstí Práce, hned vedle objektu tržnice, dřevěný sál. Kromě vlastního cvičení se v něm občas hrálo i divadlo, pořádaly koncerty, schůze a promítaly se filmy. Tuhle „Búdu“ bohužel v listopadu 1920 zachvátil ničivý požár a ona celá lehla popelem.
Stalo se ale už v dubnu téhož roku „štěstí v neštěstí“, neboť v tomto měsící bylo ustanoveno Družstvo pro stavbu sokolovny na pozemcích zakoupených před válkou.
Byla zbudována podle plánů arch.Rubého a Koláře, kteří byli ovlivněni architektem Dušanem S.Jurkovičem, a tak není divu, že se stala velmi pěknou ozdobou města. Stavbu provedla kroměřížská stavitelská firma Mesenský a Krajča a od položení základního kamene do kolaudace uběhl jen jeden a čtvrt roku.
Na tehdejší poměry vznikla ve Zlíně nová veliká reprezentativní budova, jež se stala dominantou téhle městské části. Slavnostně otevřena byla 17.prosince 1921 koncertem pěveckého sdružení Dvořák a bylo zde možno zakoupit památeční barevné pohlednice. Oslavy pokračovaly ještě i na druhý den.
V interiéru se nacházel velký sál pro 1000 lidí, s velkým jevištěm s příslušenstvím, v němž se pořádaly různé slavnosti, koncerty, divadelní hry, operní představení a promítalo se kino. Kromě hlavního sálu zde byla dvě předsálí. V prvním se hrálo loutkové divadlo a v tom druhém vznikl roku 1925 hostinec.
Tato nová Sokolovna se brzy stala ohniskem tělovýchovného, kulturního a společenského života města.
Roku 1926 byl na východní straně pozemku zbudován sokolský stadion a plocha sportoviště se časem ještě rozšířila. O čtyři roky později Sokol svou činnost rozšířil o odbíjenou, házenou, atletiku a lední hokej. Za druhé světové války byla činnost Sokola zastavena a budova sloužila Němcům jako vojenský lazaret. Mnoho členů Sokola bylo uvězněno a někteří byli i popraveni.
Další rána přišla po Vítězném únoru, kdy jméno spolku Sokol oficiálně zrušil Výbor pro tělesnou výchovu.
Do „normálu“ se vše vrátilo až po roce 1989.