Loading...
Památník Tomáše Bati patří mezi nejvýznamnější budovy města Zlína a je asi nejpůsobivějším dílem Františka Lýdie Gahury. Slavný „baťovský“ architekt i zde sice využil toho, co se už tolik osvědčilo – železobetonové kostry, tvořící níže v údolí základ všech továrních budov, ale zbytek vyplnil hladkými zasklenými plochami. Ty dobře působí na návštěvníka jak při pohledu zvenčí, tak i zevnitř. Řečeno ve zkratce: budova se skládala z nosného železobetonového skeletu, opěrného systému, barevných vitráží a skla. Stavba památníku, který na svém horním konci dominuje svažitému a travnatému náměstí T.G.Masaryka, byla zahájena už rok po tragické smrti obuvnického magnáta – v roce 1933.
Roku 1954 byl podle návrhu arch.J.Staši památník přestavěn pro potřeby galerie výtvarného umění a zlínské filharmonie. Od té doby jej až donedávna zdobil nápis DŮM UMĚNÍ.
V současnosti spějí práce na obnově památníku do finiše, přičemž byly ostraněny všechny nevhodné přístavby a galerie a filharmonie se už před lety přestěhovaly do jiných prostor.
Práce přišly na zhruba 50 milionů korun. Z toho bylo šest set tisíc získáno veřejnou sbírkou, 32 milionů Zlín získal dotací a zbytek bude doplacen z rozpočtu města.
Památník byl návštěvníkům otevřen už v říjnu 2018. Nyní došlo k dočasnému znepřístupnění: čeká se totiž na dodávku makety letadla Junkers F 13, ve kterém přišel Tomáš Baťa roku 1932 o život. Ale jen co bude letoun v památníku nainstalován, ten se znovu otevře široké veřejnosti.