Loading...
Zakoupit pro celou rodinu např. kvalitnější zimní oblečení spolu s obuví nebylo v socialistickém Československu až tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo zdát. My, co žili v Brumově-Bylnici až na samé periférii bývalého okresu Gottwaldov u slovenských hranic, k tomu měli k dispozici jen několik malých místních obchodů... a pak ještě ty, jež se nacházely v 5 km vzdálených Valašských Kloboukách. Nutno dodat, že opravdu jakostních výrobků v obou městečkách jižního Valašska nebyl na výběr zrovna přehršel a sortiment byl také omezen – prostě nebylo z čeho moc vybírat. Proto se za velkými nákupy jezdilo do 30 km vzdáleného Vsetína anebo Trenčína, občas i do Prioru (dnes opět Obchodní dům) v tehdejším Gottwaldově, kam to ale od nás bylo 45 kilometrů. Když k nám pak počátkem osmdesátých let dorazila zvěst, že byl v našem okresním městě zbudován blok tří dalších velkých obchodních domů, vyrazili jsme na průzkum. A vskutku – lidová fáma si tentokrát nijak moc nevymýšlela a my si při nákupech v Domech zeleniny, obuvi a potravin připadali, jako bychom se najednou ocitli v Americe!
Horní část zlínské ulice Dlouhá se na nové moderní obchodní centrum začala měnit ve druhé půli 70.let. Větší část starých domů byla zbourána (ten poslední roku 1978) a vzniklá proluka se posléze stala jedním velkým staveništěm. Tomuto prostoru brzy vévodil výškový bytový objekt, v přízemí s kanceláří Čedoku, zbudovaný 1974.
Vlastní obchodní centrum se čtyřpatrovými budovami nebylo vystavěno najednou, vznikalo postupně. Pompézní „Dům zeleniny“ tu vyrostl v roce 1977. Jenže od té doby už čas trhl oponou a nejprve bylo zrušeno bistro nacházející se ve čtvrté etáži, následně se odsud vytratil i prodej ovoce a zeleniny a zmizelo rovněž květinářství. Poté se objekt změnil na bankovní dům a původní vytunelovanou IPB vystřídala ČSOB.
„Dům obuvi“ byl dokončen roku 1979 a dodnes jej postihly jen drobné úpravy. Velkoobchod obuvi Gottwaldov změnil jméno na firmu Baťa a.s.Boty a kožená galanterie.
Autorem mozaiky na „Domě zeleniny“ (ČSOB) se stal Josef Liester, na plastice na Domě obuvi (Baťa) spolupracovala Helena Trubáčková s Otou Janečkem. Tento umělec zabývající se rovněž volnou grafikou, malbou a knižními ilustracemi byl jejím hlavním tvůrcem. Inspirován přírodou pracoval na figurálních i abstraktních dílech. Rozměr keramické plastiky na Domě obuvi je úctyhodný: široká je sice jen asi půltřetího metru, ale probíhá přes tři její etáže a výrazně oživuje „studenou“ skleněnou fasádu budovy.
„Dům potravin“ byl vystavěn roku 1982. Zajímavostí bylo, že jeho jednotlivá patra byla barevně odlišena. Vnitřní vybavení podlaží bylo sice stejné, ale etáže zbarveny modře, červeně, zeleně a žlutě. Dnes zde sídlí TESCO, prostory pronajaty různým obchodníkům a z původních interiérů se stal tak trochu „mišmaš.“
Při pohledu zvenčí ale blok tří obchodních budov, jež všechny navrhl architekt Šebestián Zelina, dodnes působí uceleným dojmem. Ulici lemuje dům „Baťa“ a ČSOB, „Dům potravin“ (Tesco) je upozaděn a partery budov vytvářejí jakési novodobé podloubí. Budovy mají jednotnou kostru a jsou opláštěny velikými skleněnými tabulemi bez rámů.
Blok obchodních domů roku 1994 doplnil objekt podzemního parkoviště (nahoře u chodníku mezi domy i s obchody a službami) a od „Domu potravin“ byl zbudován pod Dlouhou ulicí do protějšího nového obchodního centra „Zlaté jablko“ dlouhý podchod.