Znáte Berlín? Určitě?
Německá metropole láká v roce 2024 množstvím novinek
Berlín, po určitou dobu jen jeho polovina - sovětská okupační zóna, patřil po desetiletí k těm několika metropolím, kam nám do zahraničí komunisté dovolili cestovat. I tak byl pro nás atraktivní – kromě kulturně historických památek nás lákaly také nákupy. V obchodech se speciálními názvy jako Exquisit, či Feinkost byl přece jen k dostání omezený sortiment západního zboží (aby se „Ossies“ necítili tak úplně méněcenní). Kromě toho v malé míře fungoval i soukromý maloobchod, který soudruzi tolerovali, a tam bylo poctivé řemeslné zboží, jež také stálo za pozornost. Jezdili jsme i v době adventu, který byl v NDR rovněž uvolněnější, než u nás. Dnes, kdy je Berlín metropolí celého sjednoceného Německa a dostavbou rychle dohání léta zanedbání kolem zdi, kde se střílelo, dokáže nás překvapovat, i kdybychom přijížděli rok za rokem. O to více letos, kdy se bude chlubit novinkami a událostmi, z nichž některé se nebudou opakovat. Jejich přehled nám přijela poskytnout představitelka marketingové organizace Visit Berlin, paní Catarina Erceg.
Především – letos Berlín oslaví výročí 35 let od pádu Berlínské zdi. Vzhledem k tomu, že se co do návštěvnosti loni dostal o 26 % výše, než v letech před Covidem, půjde o oslavy nezanedbatelné. Díky dramatické dostavbě po sjednocení má dnes Berlín opět své urbanistické „srdce“. Tvoří jej m. j. modernizované Muzeum historie, umění a kultury, Berliner Palace, Humbolftovo forum, Futurium, Státní knihovna, a opera. Několik dalších muzeí soustřeďuje Muzejní ostrov. Pozornost přitáhne i sté výročí uvedení do provozu letiště Tempelhof. Proslavilo se hlavně za studené války jako dějiště leteckého mostu, který Západnímu Berlínu zajistil přežití sovětské izolace, která díky leteckým dodávkám totálně zkrachovala. „Ich bin ein Berliner“ zněla tehdy nezapomenutelná věta prezidenta USA Kennedyho…
Muzeum Futurium je moderně pojatá interaktivní expozice, zabývající se budoucností planety. Návštěvník tu může poznat úvahy o vývoji klimatu, bydlení, potravin, technologií, atd., ale i uplatnit i své vlastní názory a představy. Zpřístupněn je nově i Teufelsberg (Čertův vrch), vzniklý navršením berlínských trosek po dobytí Berlína v rámci poválečného úklidu. Jeho výška přišla vhod Spojencům, kteří po dobu přítomnosti v okupačních zónách tu provozovali odposlouchávací stanici. Dodnes probíhá řešení, jak s vrchem nakonec naložit, nicméně za poplatek se sem lze vydat a prohlédnout si věž a radar, které se zachovaly. Jiným pozoruhodným objektem je Gasometer – jediný otevřený plynoměr na světě. Je přístupný pro skupiny do 9 osob a seznamuje návštěvníky s historií objektu a umožňuje vystoupat po 420 schodech za skvělým výhledem z výšky 78 m. Obklopuje jej EUREF Campus, orientovaný na vývoj environmentální ochrany a udržitelnosti. Je vývojovým pracovištěm i turistickým cílem. Zájemce o výstavy a konference překvapí nově rekonstruované Konferenční centrum, jež je součástí výstaviště Berliner Messe. Jsme-li u výstav, pak zaujmou dvě, které budou letos věnovány dílu Edwarda Muncha (Berliner Galerie a Museum Barberini Potsdam).
Čím je New Yorku hotel Chelsea, tím je Berlínu areál Tacheles. Neoficiální umělecké centrum je předmětem sváru různých názorů na jeho existenci, avšak umělci neustupují a to stojí za vidění… Milovníky show přiláká letos nový program Berliner Palastu (pamětníci vzpomenou na estrády „Ein Kessel Buntes“ vysílané odtud do naší TV v době totality), nazvaný Falling in love. Filmový svět každoročně přitáhne Berlinale, jeden z největších mezinárodních filmových festivalů. Fanoušci se tu mohou setkat se světovými hvězdami na červeném koberci. Pozornost vyznavačů klasické hudby pak zve program jejího kreativního provedení, jež se už stává tradicí. Svůj počet příznivců přilákají populární berlínské kluby, přinášející rozmanitý program, oslovující především mladší publikum.
Německá kuchyně se ve vzdálenější minulosti netěšila právě největší popularitě. To se však radikálně změnilo. Berlín se dnes chlubí 23 restauranty s 30 michelinskými hvězdami a postihuje i poslední trendy – např. v podnicích jako Vegi Queen, Happa Happa, ad. Mimořádnou specialitou je návštěva největšího producenta marcipánu na světě – závodu OHDE. Nu a ubytování? Trvalému ocenění se těší jak proslulé hotely jako Regent, Hilton, Waldorf Astoria, Hotel de Rome, tak třeba i velmi uspokojivé ubytování v soukromí.
Konečně opravdovou třešní na dortu bude letos ruch kolem ME ve fotbalu. Mohutné finále se odehraje na Olympijském stadionu a po čtyři týdny (14. 6. až 14. 7.) bude Berlín zvučet událostí, nazvanou Fan Festival
Miroslav Navara