Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Hazmburk (ale také Zaječí hrad nebo Zajícův hrad) se nachází zhruba uprostřed mezi městy Louny a Litoměřice, 3,5 km severozápadním směrem od města Libochovice. Zřícenina gotického hradu je zdaleka vidět, dokonce je ještě nápadnější než hora Říp.
Podle archeologických vykopávek bylo zjištěno, že vrch byl obýván již v 5. tisíciletí před naším letopočtem, v době železné bylo na vrcholu hradiště. Václav Hájek z Libočan ve své kronice uvádí, že hrad byl postaven r. 754, tento údaj však není ničím podložen. Hradiště se nachází nad obcí Klapý. První písemná zmínka o této obci je z r. 1197. O hradu na vrchu se nic nepíše. Prvním písemným dokladem o hradu je zápis o prodeji - r. 1335 se majitelem stal Zbyněk Zajíc, který také hrad přejmenoval podle svého rodového erbu, ve kterém měl zajíce (zajíc je německy Hase). Zřejmě kolem poloviny 15. století byly na hradě provedeny poslední stavební úpravy. Koncem 15. století Zajícové sídlili již převážně v novém renesančním zámku v Budyni nad Ohří. Význam hradu poklesl a r. 1558 ho prodali Janu staršímu z Lobkovic, patřil proto k libochovickému panství. V r. 1586 byl označen jako pustý. Přesto byl ještě příležitostně obýván, majitelé se měnili. Hrad však pustnul. Občas se uvolnil kus zdiva a spadl na domy v obci Klapý, kde bylo postupně zbořeno přes 80 domů, včetně školy. Na začátku 20. století zbyla z hradu již jen zřícenina, jak ji známe dnes. Ta byla r. 1945 zestátněna.
Hrad Hazmburk byl jeden z největších a nejpevnějších hradů své doby. Svým umístěním byl prakticky nedobytný. Měl protáhlý tvar a zabíral plochu asi 170 x 30 metrů. Dominantou byly dvě věže – v západní horní části Bílá a ve východní dolní části Černá, okolo kterých se soustředily další budovy. Tím byl také hrad rozdělen na dvě části – na Dolní hrad a Horní hrad.
Věže jsou pojmenovány skutečně podle barvy zdiva. Dodnes se však neví, jak se stavba hradu vyvíjela. Černá věž je z tmavého čediče. Bílá věž je postavená na vrcholu kopce, je ze světlého pískovce. Pravděpodobně to byla obytná věž. Dnes je z ní výborná rozhledna. Je vidět celé Libochovicko, dolní Polabí i Poohří, za jasného počasí je krásně vidět i panorama Českého středohoří.
Hrad neměl svou vlastní kapli. Pro potřeby hradu sloužil kostel sv. Mikuláše v městečku Podhradí, které vlastně patřilo k hradu a bylo také obehnáno hradbami s věží a malou baštou. V městečku bydleli řemeslníci, kteří zásobovali hrad a hradní posádku. Jeho význam upadal s významem hradu. V r. 1550 se již píše, že Podhradí je pusté.
Zřícenina je od 31. prosince 1996 po částečné rekonstrukci a je přístupná veřejnosti.
Nejkratší cesta na hrad vede z obce Klapý. Staví tam autobus, je tam i parkoviště. Odtud jsme se na hrad vydali i my, když jsme se zde zastavili cestou do Krkonoš. Na hrad je to přibližně 2 km, samozřejmě stálého stoupání. Okolo hradu (s odbočkou na hrad) vede červená turistická značka – z Libochovic je to zhruba 4 km, z opačné strany – z Třebenic je to 7 km. V obou těchto městech staví vlak.
Hrad je otevřen od května do září denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, o prázdninách dokonce do 18,30 hodin. V dubnu a říjnu je zavírací den také úterý, otevřeno je od 10 do 16 hodin. Součástí prohlídky je výstup na Bílou věž. Platí se vstupné ve výši 60,- Kč, snížené je za 30,- Kč. Návštěvu hradu mohu určitě doporučit.