Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".
Bylo by snadné zaparkovat auto na parkovišti v obci Klapý (souřadnice 50.4306250N, 14.0106986E) a na Házmburk si ty necelé 2 kilometry pohodlně dojít. Ale to byste neviděli vodní hrad v Budyni nad Ohří a zámek v Libochovicích! Proto doporučuji zaparkovat auto na parkovišti na Mírovém náměstí v Budyni nad Ohří (souřadnice 50.4041561N, 14.1258075E) a zde se napojit na červeně značenou Zlatou stezku Zemí hradů. Celkem má tato stezka 89 km, začíná právě v Budyni a jejím cílem je seznámit návštěvníky místního kraje s hradními památkami v oblasti Českého středohoří. Nebojte se - na Házmburk pošlapeme z Budyně jen nějakých 13 km. Abyste zpátky do Budyně nemuseli stejnou cestou, můžete z ní v Libochovicích sejít a vzít to po druhé straně Ohře přes Radovesice. V Libochovicích za bývalým cukrovarem odbočte z frekventované silnice doprava mezi domky a pokračujte podél řeky, projdete podél pole, pak chatovou osadou, kde si budete připadat jako cizí a kde se zastavil čas. A pak už byste se měli vynořit u Břežan nad Ohří, kde přejdete most a jste v Budyni.
Za čím jedeme?
Vodní hrad Budyně nad Ohří
V současné době je ve vlastnictví státu. Jedná se o původně gotický hrad s vodním příkopem, který byl později přestavěn v renesančním stylu. Ve II. polovině 15. století byl ve vlastnictví rodu Zajíců z Hazmburka. Je obklopen nádherným parkem poskytujícím stín i v parné dny. Web: https://www.budyne.cz/turistika/vodni-hrad-a-jandovo-muzeum
Zámek Libochovice
Byl vybudován v barokním slohu v roce 1682 na popud knížete Gundakara z Ditrichštejna. Narodil se zde Jan Evangelista Purkyně, kterému je zde věnována i jedna z expozic. V roce 1683 byl vybudován zdejší francouzský park s oranžérií, skleníky, 4 fontánami, sochami a altány. O jeho vybudování se zasloužil zahradník s příznačným jménem Jan Tulipán. Park určitě stojí za návštěvu, pokud budete mít štěstí, určitě potkáte místní obyvatele - volně se procházející pávy. Web: https://www.zamek-libochovice.cz/
Hrad Házmburk
Zřícenina gotického nedobytného hradu, který se původně jmenoval Klapý, své současné jméno Házmburk dostala až po roce 1335, kdy přechází do vlastnictví Zbyňka Zajíce z Valdeku, který si ho pojmenoval podle sebe. Der Hase je totiž německy zajíc. Hrad Házmburk je přirozenou dominantou krajiny dolního Poohří, kterou lze spatřit ze vzdálenosti několika kilometrů. Web: https://www.hrad-hazmburk.cz/
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Budyni na náměstí funguje v době koronaviru žíznivé okénko sport baru se zahrádkou a zákazem shlukování a dva vietnamské, dobře zásobené obchody s potravinami.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nenáročná 13km procházka Českým středohořím s nádherným bonusem v podobě výstupu na hrad Házmburk, kde údajně občas i straší:-)
Ostatní informace
Vodní hrad Budyně, zámek Libochovice ani hrad Házmburk, nejsou v době koronaviru otevřeny. Nicméně v Budyni můžete navštívit nádvoří a park, v Libochovicích taktéž zámecký a nádherně upravený park se skleníky a exotickými rostlinami. Pokud budete mít štěstí, přivítá Vás pyšný páv:-) Z okolí hradu Házmburk je nádherný výhled do kraje, pokud si hrad obejdete (na vlastní nebezpečí), budete nadšeni. Za návštěvu také stojí místní ovocný sad, přes nějž se budete nahoru škrábat. V době rozkvětu přímo láká k odpočinku a relaxaci. Místo je extrémně fotogenické:-)