Loading...
K hradu lze přijít také pěšky. Nachází se zde rozcestí značených turistických tras. Modré vede z Kutné Hory (11 km) přes Malešov a Maxovnu. Červená turistická trasa vede také z Kutné Hory (12,5 km) přes Malešov, Roztěž a Polánku.
Hrad Sion byl vystavěn na trojúhelníkovém půdorysu Janem Roháčem z Dubé v letech 1426-1427 na skalnatém ostrohu nad pravým břehem říčky Vrchlice. Protože byl na obléhání špatně vybaven, prováděly se na začátku 30. let 15. století jeho úpravy. Postavena byla například sypaná obezděná bašta. Hrad však nadále neměl vlastní zdroj vody, ani obrannou věž. Název hradu byl patrně odvozen od biblického Siónu (vyplývalo to z Roháčova husitského smýšlení).
Husitský hejtman Jan Roháč z Dubé se v mládí živil loupežnickým řemeslem a údajně patřil do proslulé bandy posázavského lapky Zúly (byl oběšen roku 1405). Možná z této doby se odvozuje, že Jan Roháč byl velmi bohatý a část svého bohatství zakopal na hradě Sion. A neměl by být problém ho najít. Stačí tady o Květné neděli potkat tři průsvitné postavy, na Zelený čtvrtek je potřeba se opět dobře rozhlédnout a uvidět dvě postavy a nakonec na Velký pátek si přijít pro poklad. Bude tady čekat už jediný duch, který ukáže, kde se poklad nachází.
Jan Roháč z Dubé byl asi pozoruhodný člověk, mohutné postavy a bojovného vzhledu. Píše se, že byl nepoddajný, vzdorovitý, pyšný ale i spravedlivý. Po Žižkově smrti a po bitvě u Lipan se usídlil na hradě Sion a odtud vyhlásil Zikmundovi škůdcovství a boj. Král si to však nenechal líbit a roku 1437 vyslal ke Kutné Hoře vojsko vedené Hyncem Ptáčkem z Pirkštejna. Uvádí se, že hrad byl zdolán po čtyřech měsících tvrdého obléhání, Jan Roháč zajat a odvezen do Prahy, kde byl 9. záři 1437 na Staroměstském náměstí oběšen.
Vzhledem ke špatným obranným vlastnostem hradu nebylo obléhání asi tak tvrdé. Důvodem možná bylo to, že velitel vojska Hynek Ptáček z Pirkštejna byl příbuzným majitele hradu. Nakonec byl ale hrad, vzhledem k rostoucí nespokojenosti panovníka (poslal sem uherské vojenské jednotky pod velením Michala Országa), 6. září 1437 po jediném krátkém útoku dobyt a všichni stoupenci Roháče z Dubé pobiti nebo spolu s ním v Praze popraveni. Hrad už obnoven nebyl.
Nedaleko odsud se nachází Kutná Hora. V tomto krásném městě i v jeho okolí jsem zatím navštívil jenom nepatrnou část z velkého množství zajímavých míst:
- rozhledna Havířská bouda:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-havirska-bouda-nad-mestem-kutna-hora
- smírčí kříž u vrchu Kaňk:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-smirci-kriz-u-vrchu-kank
- velká propadlina u vrchu Kaňk:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-velka-propadlina-u-vrchu-kank
- NPP Kaňk:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-narodni-prirodni-pamatka-kank
- památník Kalvárie na vrchu Kaňk:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-kopec-kank-a-pamatnik-kalvarie
- Macháčkův kámen:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-machackuv-kamen
- Galerie GASK:https://www.turistika.cz/mista/gask-galerie-stredoceskeho-kraje, https://www.turistika.cz/mista/gask-galerie-stredoceskeho-kraje-vystava-europa-jagellonica-1386-1572
- Bylany u Kutné Hory:https://www.turistika.cz/mista/bylany-u-kutne-hory
- zřícenina hradu Sion:https://www.turistika.cz/mista/zricenina-hradu-sion
- unikátní Kostel sv. Jakuba:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-jakuba-v-obci-jakub-cirkvice
- každoroční Sedlecká pouť:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-sedlecka-pout
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/