Loading...

Zřícenina klášterního kostela Koruna Panny Marie v Krasíkově

Turistické cíle Klášter

Nedaleko hranice Čech a Moravy leží obec Krasíkov. Nachází se na území Moravy, spadá ale stále ještě do Pardubického kraje, který je spíše spjat s Čechami.

Když vystoupíme z vlaku v železniční stanici Krasíkov, ani ne za 5 minut se dostaneme ke zřícenině bývalého kostela. Projdeme kolem statku a hned za ním je zřícenina, která je obehnána ohradníky, za kterými se pasou kravičky. Kvůli pastvinám okolo nebyla ani možnost pořádného odstupu pro focení. A tak na tomhle tichém, zapomenutém místě po celou dobu mé návštěvy na mě dohlížely kravičky.:-)

Na ostrohu obtékaném řekou Moravskou Sázavou stával nejstarší augustiniánský klášter na Moravě. Nazýván byl latinsky Corona Sanctae Mariae nebo jen Sancta Corona, česky tedy Koruna svaté Marie nebo Koruna Panny Marie, německy Maria Kron. Klášter založil Boreš z Oseka nebo-li z Rýzmburka (Riesenburka) roku 1267. Boreš klášter založil jako symbol moci a snad i místo svého posledního odpočinku, což se ale nestalo. Území Moravskotřebovska, kam místo kláštera spadalo, dostal Boreš z Rýzmburka jako dar od krále Václava I.

Roku 1248 proběhla vzpoura části české šlechty, kteří nebyli spokojeni s vládou Václava I. Jako král byl podporován jeho syn Přemysl Otakar, pozdější král Přemysl Otakar II. Situace se ale uklidnila a trůn zůstal Václavovi I. Jeho podporovatelé byli bohatě odměněni. Jako odměnu tedy Boreš získal území okolo Koruny. Borešovo panství čítalo majetky v Čechách, třeba Osek v dnešním Ústeckém kraji, dále i Krásno v dnešním Karlovarském kraji. Na Moravě pak Slavkov, již zmíněná Moravská Třebová a Horní Němčí. Za vlády Václava I. zastával na jeho dvoře funkci nejvyššího maršálka a nejvyššího komorníka. Těžké časy pro něj nastaly za vlády Přemysla Otakara II. Po neúspěšné vzpouře proto králi, kterou vykonal spolu s Vítkovci a Závišem z Falkenštejna, byl roku 1277 popraven. Podle některých pramenů zemřel ve vězení na následky utrpení.

Ačkoliv klášter nebyl veliký, byl obýván asi desítkou mnichů, stal se kulturním i duchovním centrem kraje. Podporován a hojně obdarováván byl svým zakladatelem. Jeho privilegia pak později potvrdili i král Karel IV. a jeho následovník Václav IV. Pro své bohatství se stal trnem v oku husitům. Ti klášter vyplenili, posléze byl ještě obnoven. Ne však nadlouho, jako příčina zániku se uvádí doba luteránské reformace kolem roku 1550.

Klášter byl též poutním místem. Kajícníci se v nedaleké vsi Tatenice svlékali ze svých hříšných šatů, oblékli se do prostých plášťů, ve kterých doputovali do klášterního kostela a takto oděni mohli před oltářem prosit Pannu Marii.

Každé tajuplné místo má svoji pověst. Nejinak je tomu i tady. Pověst se vztahuje k založení kláštera. Kromě strategických důvodů založení, vysvětluje i duchovní příčiny založení kláštera. Strategickými důvody myslím vyvýšenou polohu na ostrohu nad řekou Moravskou Sazávou, kdy tento ostroh je ze tří stran obtékán meandrem této řeky. Variant pověstí se dochovalo více, zhruba ale praví toto : Boreš z Rýzmburka si vyjel ze svého hradu v Moravské Třebové na lov do zdejší krajiny. Byl neopatrný, z koně spadl a přivodil si zranění. Jeho kůň doběhl do třebovského hradu bez pána. Našel ho poustevník Budivoj, ten se o něj staral. Když se pak probudil z bezvědomí, vzpomněl si, jak ve snu viděl paní s korunou na hlavě, která se na něj líbezně dívala. Jeho uzdravení trvalo dlouho a on na památku své záchrany nechal v místech, kde se zranil, postavit klášter ke cti krásné paní.

A kdo byla ta krásná paní s korunkou na hlavě? Panna Marie, královna nebes. Mariina koruna ukazuje nejen na její postavení Královny nebes, může být vykládana jako koruna věčného života. Tu Kristus slíbil všem, kdo mu zůstanou věrni až do smrti, dá jí všem, kteří zemřou ve víře. Doufejme, že se tohle stalo zakladateli kláštera panu Borešovi z Rýzmburka i všech mnichům augustiniánům, kteří po dobu tří set let zdejší klášter spravovali.

Až do dnešních dnů se z kláštera dochovaly pouze zbytky jednolodního gotického kostela. S podivem je, že se jedná o zbytky monumentální. Dochovaly se tři obvodové zdi ve tvaru písmene U s několika gotickými okny. Ke štítové zdi je přistavěna bývalá zvonice s dřevěnou nástavbou.

A tak my i dneska na tomhle zapomenutém místě můžeme, sice s trávou pod nohama místo kostelní dlažby, vychutnat chvilku klidu a pohody.

Zdroje : https://majovyhonzik.wordpress.com/2012/08/31/krasikov-klaster-koruna-sv-marie-lat-corona-sanctae-mariae/, http://www.obec-koruna.cz/obec/historie.php



Poslední aktualizace: 27.10.2020
Nadmořská výška:
350 metrů nad mořem
Zřícenina klášterního kostela Koruna Panny Marie v Krasíkově na mapě
Autor: slaja
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Zřícenina klášterního kostela Koruna Panny Marie v Krasíkově

Třebařov – zřícenina kláštera Koruna Panny Marie (Corona S. Mariae)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebařov – zřícenina kláštera Koruna Panny Marie (Corona S. Mariae)
Zřícenina
Přesto, že mnohé informační prameny uvádějí jako místo, kde se po…
0.2km
více »
Z Krasíkova do Moravské Třebové
Z Krasíkova do Moravské Třebové
Trasa
Koncem letošního března jsme si vyrazili užít sluníčka do krásného kraje…
0.4km
více »
Krasíkov
Krasíkov
Vesnice
Krasíkov je malou obcí s 310 obyvateli a najdeme ji v jižní části Zábřežské vrchoviny, jihovýchodním směrem od města Lanškroun a…
0.5km
více »
Tatenice
Tatenice
Zámek
Pozdně renesanční zámek se nachází uprostřed obce Tatenice v Pardubickém …
1.8km
více »
Třebařov – škola a pomník padlých
Třebařov – škola a pomník padlých
Dům, budova
Skutečně důstojným dojmem působí komplex základní školy v Třebařo…
1.9km
více »
Tatenice - kostel sv. Jana Křtitele
Tatenice - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Původní kostel v Tatenicích byl dřevěný, dnešní barokní kostel je z l. 1716-23. Jednolodní podélná stavba s polygonálním závěrem a předsunutou…
2.1km
více »
Tatenice – sv. Florián
Tatenice – sv. Florián
Socha
Staří Řekové (ale i Egypťané Sumerové, Asyřané, Indové, Číňané, Římané, Keltové, Hunové aj.)měli ve svých městských státech nějakého…
2.2km
více »
Tatenice
Tatenice
Vesnice
Tatenice jsou větší protáhlou obcí s 870 obyvateli a najdeme ji pod jižní…
2.6km
více »
Tatenice – Pomník padlých bojovníků
Tatenice – Pomník padlých bojovníků
Pomník
V jednom již polistopadovém čísle humoristického týdeníku Dikobraz (který už dlouho nevychází) byl na titulce vyvedený kreslený vtip Vladimíra Renčín…
2.6km
více »
Třebařov – Nejsvětější Trojice (u kostela)
Třebařov – Nejsvětější Trojice (u kostela)
Socha
Velmi pěkný sloup s vrcholovým motivem Nejsvětější Trojice stojí v Třebařově vedle kostela, respektive u jeho závěru. Motiv sloupu odpovídá i zasvěce…
2.9km
více »
Rybníček – Slovácké údolí
Rybníček – Slovácké údolí
Rybník
Jsou místa kde se před turisty a výletníky a turisty obrazně řečeno „dveře…
2.9km
více »
Rychnovský vrch – Lichtenštejnský pamětní kámen
Rychnovský vrch – Lichtenštejnský pamětní kámen
Pomník
Rod Lichtenštejnů (počeštěně),nebo Liechtensteinů originálně, bývá někdy…
3km
více »
Žichlínek - suchý poldr
Žichlínek - suchý poldr
Přehrada
Suchý poldr Žichlínek je ojedinělou stavbou nejen v rámci naší…
3.3km
více »
Rychnov na Moravě – Mariazell
Rychnov na Moravě – Mariazell
Kaple
Jsou poutní místa výstavná a všeobecně známá, naproti tomu je možná daleko…
3.3km
více »
Rychnovský vrch
Rychnovský vrch
Kopec
Zalesněný 3 km dlouhý hřeben Moravskot…
3.6km
více »
Třebařov – jižní boží muka
Třebařov – jižní boží muka
Boží muka
Boží muka se stavěla většinou v místech, kde někoho zastihla nějaké pohroma. Mohl to být úder blesku, ale třeba převrácený vůz, přepadení či jiná nep…
3.8km
více »
Žichlínek – Svatá Trojice
Žichlínek – Svatá Trojice
Socha
Zřejmě k velké škodě není sloup s Nejsvětější Trojicí u silnice mezi Žichlínkem a Rychnovem zařazen do seznamu památek. Je sice fakt…
4.1km
více »
Rychnov na Moravě
Rychnov na Moravě
Vesnice
Rychnov na Moravě je středně velkou obcí s 580 obyvateli a najdeme ji…
4.9km
více »
Březná - údolí říčky
Březná - údolí říčky
Údolí
Říčka nebo potok Březná pramení v Hanušovické vrchovině přesněji řečeno…
5.7km
více »
Hoštejn
Hoštejn
Vesnice
Hoštejn je nevelkou podhorskou obcí se 450 obyvateli a najdeme ji pod západními vrcholky Zábřežské vrchoviny, západním směrem od města Zábřeh. Obec…
6.2km
více »
zavřít reklamu