Loading...
Po příjezdu busem z Peníkova do Českého Rudolce jsem zjistil, že mám do odjezdu spoje do Dačic ještě asi 20 minut čas. A tak jsem (kryt korunou listnatého stromu před chrámem sv.Jana Křtitele) na sebe rychle navlékl pláštěnku a spěchal po silnici k jihovýchodnímu konci obce, kde se naproti zámeckému pivovaru na louce vypínala impozantní zřícenina kdysi velmi romantického zámku. Díky přístřešku u zájezdní hospody se mi podařilo udělat i několik snímků objektu, ale kvůli prudce padajícím vodním nebeským kapkám nebyly nic moc. Přesto na nich to hlavní vidět bylo. Ale velkou hladinu Zámeckého rybníka roprostírající se jen kousek za zámkem už ne…
První feudální stavbou na tomto místě byla už roku 1350 gotická vodní tvrz, kterou si vystavěli vladykové z Rudolce. Majitelé tvrze se pak střídali a v 17.století byla tvrz hraběnkou Tokelliovou přeměněna na renesanční zámek. V místech původního mlýna vznikl park se skleníky a oranžerií, v níž byl záhy vypěstován první ananas v Evropě! Areál doplnily objekty lihovaru a pivovaru. Ještě koncem téhož století - za Trautsonů, dostal zámek barokní podobu.
Roku 1860, kdy už jej vlastnil rytíř Michael Angelo von Picchioni, zámek zcela vyhořel. Rytíř neváhal a nechal jej - dle vlastních plánů, inspirovaných zřejmě anglickou tudorovskou gotikou – přestavět na romantické neogotické sídlo, jemuž se začalo přezdívat „Malá Hluboká.“
Jeho další osudy už tak romantické nebyly…
Na konci druhé světové války byl zámek několikrát navštíven nenechavci, kteří z něj odcizili podstatnou část mobiliáře a po únoru 1948 znárodněn. Od té doby začalo (i přes pár pokusů o opravy) jeho pozvolné chátrání. Mezi padesátými až sedmdesátými léty minulého století v něm bydleli zaměstanci Státního statku Český Rudolec. Roku 1963 byl sice zapsán do seznamu státních kulturních památek, ale kromě střechy z měděného plechu se na něm nic jiného neopravilo. Těsně před „sametem“ připadl JZD Chyně, jež jej hodlalo přestavět na rekreační objekt. Jenže družstvu se na tenhle úmysl nedostávalo financí… a navíc se - neznámo kam, ztratila i ta měděná krytina ze střechy.
V roce 1998 zámek po vleklém soudním řízení konečně připadl nazpět státu a o tři roky později jej za 2.5 miliónu do svého vlastnictví získal Český Rudolec. Obec zámek roku 2004 prodala společnosti Pragoprojekt, která jej chtěla přeměnit na turistický hotel s restaurací, masážním salonem a konírnou. Firma ale měla „velké oči“ a kromě několika drobných oprav se z toho nic neuskutečnilo.
Stav objektu byl v roce 2008 následující: zámek s vytlučenými okny byl bez střechy, měl zcela zničené interiéry (v některých místnostech i propadnuté stropy), stěny objektu byly rozpraskané, omítka opadaná a veškeré vstupy byly zamřížované anebo zazděné.
V roce 2009 se jeho majitelem stala společnost Malá Hluboká a.s., která v následujícím roce začala s jeho opravou a zpřístupnila jej veřejnosti. Kromě zrekonstruovaného zájezdního hostince, budovy správce a zámecké hranolové věže (což bylo vše dokončeno už před šesti lety LP 2016), se ale vzhled zámku od té doby nijak nezměnil.
A já tu viděl jen mohutnou a otlučenou zříceninu pětibokého a tříposchoďového feudálního sídla s vyčnívajícím vstupním objektem, jehož naprostým protikladem byla zrekonstruovaná a omítnutá štíhlá hranolová věž tyčící se nad středem zámku.