Zvole (okres Žďár nad Sázavou) a kostel od Jana Blažeje Santiniho
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Obcí Zvole jsme projížděli, když jsme o velikonocích jeli z Medlova u Nového Města na Moravě na hrad Perštejn. Je to malá obec, kde v r. 2006 žilo 633 obyvatel. První písemná zmínka o ní je z r. 1349.
Při průjezdu nás překvapil úžasný kostel. Téměř současně jsme řekli, že to vypadá na stavbu Santiniho. A samozřejmě jsme hned zastavovali. Akorát se schylovalo ke mši, takže jsme se mohli podívat i dovnitř. Tak něco takového jsme tu vůbec nečekali.
Původně zde byl gotický kostelík z počátku 14. století. Dnešní podoba kostela svatého Václava pochází z let 1713-1717, kdy se původní kostelík přestavoval a rozšířil. K vysvěcení kostela došlo 6. října 1722. Kostel má půdorys řeckého kříže, ale jeho východní rameno je dvakrát delší. Na tomto delším konci jsou pak dvě mohutné věže se zvonicovými střechami a čtyřbokými lucernami s hodinami. Nad prostředkem kříže je malá věžička – střešní lucerna. Stříška lucerny má tvar knížecí čapky patrona chrámu sv. Václava.
V letech 1730 – 1733 byla provedena oprava staticky narušené severní věže. Bylo nutné ji znovu postavit.
Stavitelem kostela byl Václav Vejmluva, opat nedalekého žďárského kláštera. Jan Blažej Santini - Eichel byl jeho oblíbeným architektem, se kterým postavil řadu staveb právě ve Žďáru nad Sázavou a nejen tam – i v blízkém okolí.
Na východní straně je u kostela poměrně velký hřibitov čtvercového tvaru. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Nejen že je tam úřžasný kostel, ale velice příjemný je tam i pan farář. Postával před kostelem, zdravil se se svými farníky, dokonce pozdravil i mne. Když jsem mu kostel pochválila, bylo vidět, že je patřičně hrdý na to, že zde mají stavbu takového věhlasného architekta.