Jak brodit řeky na Islandu jako pěší turista, aneb obecné zásady brodění
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost • Doprava • Ostatní
Téma této rady není pro nás středoevropany tak žhavé, o to více je ale dobré, když se s ním teoreticky seznámíme předem, jelikož nikdy nevíme, kdy a kde bude tahle teoretická znalost potřeba. Tak tedy, na Islandu je poměrně běžné (ale týká se to dalších zemí, kde jsme byli jako Grónska, Norska, Rakouska atd.), že řeka stojící vám v cestě, není překlenuta mostem a vám nezbude nic jiného, než se do té řeky ponořit a pokusit se vlastními silami dostat na druhou stranu. Když si odmyslíme řeky v jižní Evropě, kde panují teplé podmínky, severské řeky mají specifikum, že jsou velice chladné a pobyt vás v nich moc nepotěší a snažíte se ze všeho nejdříve z nich dostat pryč. V podstatě vám tak odpadá varianta, že byste řeku přeplavali, ale ona ani tato varianta není reálná, jelikož s baťohem byste to nedokázali. Takže několik rad, které se nám osvědčili a které nemusí hnedka všechny napadnout.
Nicméně pamatujte, že tento výčet nemusí být kompletní a je dobré se vždy poučit i jinde a hlavně si najít i vlastní způsob, jak se na druhou stranu řeky bezpečně dostat. Někdy to může být chůze kilometry daleko, jindy čekání na správnou dobu...
a) je velice důležité vědět, jaký režim má řeka, kterou chcete překonat. Obecně platí, že řeky v horní části toků pramenící odtáváním ledovců mají největší průtok pozdě odpoledne či k večeru, jelikož v té době je rychlost odtávání největší. Je to dáno nárůstem teploty a množství slunečních paprsků (případně sklonem slunce). Když si tedy počkáte na ráno, kdy je největší zima a tání je nejpomalejší, často se rozvodněný tok uklidní a vy ho budete moci bez problému přejít. Jestliže ale řeka nepramení v oblastech, kde je ledovec či sníh, tato variace se neprojeví a tedy čekání je zbytečné. Takže rozhodně na místě koupit turistickou mapu pro pochopení premenišť řek! Ale existuje i rychlý způsob, jak poznat, odkud teče řeka, ale není 100 %, tak ho prosím berte s rezervou. Pokud je tam voda čistá a vy vidíte na dno, tak z ledovce neteče, pokud je kalná a vy nevidíte, teče.
b) doporučuju brodit vždy řeku tam, co ostatní. Většinou je to tak, že lidi vědí, kde je dobré místo na překonání řeky a hledat nové, je proto zbytečné. Případně když to ti lidé nevědí, vždycky se můžete podívat, jak se jim tam dařilo a dle toho se rozhodnout. Je to trošku nefér, ale podobně jako Cimrman. Někdo ty slepé uličky prošlapat musí a je lepší, když to nebudete vy.
c) pokud chcete brodit řeku někde, kde to ostatní nedělají, vždy hledejte nejširší místo řeky. Je pravda, že budete ve vodě muset být déle, ale voda tam nemá takovou sílu, takže vám nepodrazí nohy a vy se nemusíte neplánovaně koupat, ale taky se tam voda rozlévá, takže tam nebude tak hluboké koryto. Snažit se překonat řeku v nejužším místě je poměrně dost hloupý nápad, koryto tam bude hluboké a proud velký...
d) vždy se osvědčí si sebou pro tyto případy nosit plavky a sandály či jinou obuv, která rychle uschne. Jak si jednou naberete do pohorek, čeká vás pár dní velice nepříjemného života a smradu :) a ranního odporu, kdy víte, že do těch mokrých bot musíte zase vlést. Máme vyzkoušeno, že převlečení před řekou do plavek a nasazení sandálů ušetří dost energie na pozdější vysoušení a zahřívání těla, když na sobě budete mít mokré věci. Ve státech, kde je fakt zima, doporučuju si dát plavky a nechat si bundu, čepici, šálu, cokoliv, co udržuje horní polovičku těla v teple. Viz například fotka výše z Islandu.
e) brodit vždy s trekovýma hůlkama, pokud je to možné. Kameny jsou kluzké, proud silný a takto se máte aspon o co opřít. Pokud nechcete přijít o ty gumové nástavce na konci jako já, doporučuju sundat. Dobře se zachytávají mezi kameny a už je pak nikdy nenajdete :)
f) Pokud to jde, nikdy nebrodit sám (ve smyslu, že nikdo druhý není na břehu a nekouká na vás). Nadruhou stranu je nevhodné, abyste se oba dva či všichni dali do brodění ve stejný čas. Lepší je někdo na břehu, kdo může případně rychle zasáhnout.
g) Na poprvé, co brodíte neznámou řeku, sundejte si krosnu, cennosti a jen tu řeku zkuste přejít tam a zpět. Najděte si nejlepší cestu, jak to pak z těžkým baťohem uděláte. Případně využívejte ostrůvky, co tam jsou, mělčiny, atd. Pak se vraťte pro baťoh. Nám se dokonce osvědčuje brodit to pak jednou s krosnou a jednou ještě pak s cennostma (se zrcadlovkou, pasy, mobily atd.). Když člověk nemá na zádech 20 kilo, má větší šanci, že do vody nespadne a drahé vybavení to přežije. V téhle době s cennostma také nosíme boty, když budou mokré kalhoty rychle uschnou, když ale namočíte boty, máte problém viz výše...
h) Co jde, zabalte do nepromokavých věcí (ideální jsou nepromokavé pytle atd.)
ch) Osobně doporučuju na brodění nezapínat bederní a prsní pás na krosně, ale jít s rozepnutou. Pokud vás řeka veme, snadněji se pak zbavíte krosny a vy vyplavete. Je sice smutné, že utopíte pravděpodobně vybavení, které potřebujete, ale aspoň přežijete. To je základ. Pokud zůstanete s krosnou u dna, tak už nikdy nevymyslíte, jak to vybavení vylovit z vody ven, případně jak si jinak poradit.
i) Pokud je voda hodně studená (což je tam vždy že :) ?) tak doporučuju si dát něco sladkého před vstupem do vody, případně potom co vylezete, ať má oslabené tělo místo, kde může rychle nabrat energii na zahřátí.
j) Je rozumné si před broděním připravit někam na vrch ručník, na druhé straně, až budete mít promrzlé a zchřadlé ruce a nebudete schopni rozepnout ani zip, tenhle bod pochopíte.
k) A závěrem, silně nedoporučuji brodit řeku, ve které je proud a vy máte vodu do slabin či výše. V takové hloubce vás proud velice snadno smete. Jakmile vám tedy voda vystupuje do horních partií stehen, doporučuji se vrátit a jít hledat lepší místo k překonání. Pokud lepší není, tak jen, všichni svatí s vámi :)
Takže brodění zdar a doufám, že se vám rady budou hodit. Pokud vás napadne ještě něco dalšího, napiště prosím do diskuse, rád se dozvim o dalších tipech, jak to vylepšit. Závěrem mne napadá, zde je případně popsán postup, jak brodit s autem, je to tam pod obrázkem brodícího auta, zbytek je o sopce Laki.