Terst a zámek Miramare ITÁLIE
Zámek Miramare, nacházející se na vrcholu skalnatého ostrohu Grignano v zálivu u Terstu, nechal postavit (v letech 1856 - 1860) arcivévoda Ferdinand Maxmilián Habsburský (bratr císaře Františka Josefa, švagr Sissi) pro sebe a svou ženu Charlottu Belgickou.
V tento čas se Maxmilián (jinak úzce spjatý s námořnictvem) věnoval pouze soukromému životu.
Bělostný kamenný zámek je obklopen terasami, sochami, jezírky a rozlehlým parkem.
Park kolem zámku o ploše 22 ha je (společně s úsilím odborníků v oboru) výsledkem Maximilianova náročného projektu, vytvářeného na území téměř bez vegetace. Bylo sem dopraveno velké množství zeminy. Útes nechal arcivévoda posázet lesem, který fungoval jako větrolam, aby se mohly ujmout v parku i choulostivější rostlinky - stromy, keře i zeleň ze zahraničí (pomerančovníky, magnolie a další). Maxmilián nechal také vyrobit klece pro tropické ptáky a skleníky na teplomilné rostliny. Park Miramare se stal jakýmsi experimentálním centrem pro zalesňování a aklimatizaci vzácných botanických druhů. Byl zde vystaven zahradní domek - "Castelletto" (malý hrad), kde manželský pár let pobýval. Charlottu zušlechťování parku příliš nezajímalo.
Manželé v roce 1864 odjeli do Mexika, kde se Maxmilián za hodně složitých politických okolností (zde podrobně popsány ) stal císařem a v téže zemi byl později, v roce 1867, popraven. Ještě před Maxmiliánovou smrtí Charlotte odcestovala zpět do Evropy a marně hledala v Paříži, ve Vídni i v Římě pomoc. Císařovna se nervově zhroutila (zešílela) a žila do konce života v ústranní. Nějaký čas (koncem roku 1866 - začátkem roku 1867) pobývala i v Miramare. Zemřela v roce 1927 v Belgii.
V březnu 1955 byl park otevřen pro veřejnost a 2. června téhož roku bylo zpřístupněno historické muzeum na zámku Miramare.
Neprožívám interiéry zámků, prohlídka Miramare však nebyla náročná a netrvala dlouho. Mnohem více času jsme dostali na prohlídku nádherného parku s výhledy na moře. S prostranstvím si tehdy Maxmilián opravdu vyhrál, klobouk dolů. Návštěvu jsme zakončili dobrým vínkem pod hustě prorostlou pergolou zámecké restaurace.
TIP: Není- li možnost se podívat do luxusního šlechtického sídla se zachovalým zařízením do Terstu, stačí zajet např. na zámek Nový Světlov, nebo do Českého Rudolce na zámek "malá Hluboká", také na skutečnou Hlubokou u Českých Budějovic - všechny tyto stavby jsou šmrnclé stylem zámku italského.
Průlet Terstem
Terst (Trieste, Triest) - italské město, v němž kdysi vládli Habsburkové. V současnosti je důležitým mezinárodním (nejsevernějším italským) přístavem a významnou obchodní křižovatkou.
Proběhli jsme v rychlosti pouze částí Terstu – shlédli náměstí Jednoty Itálie - Piazza Unità d'Italia, podle mnohých jedno z nejkrásnějších náměstí v Itálii, na němž stálo množství paláců a také radnice (Palazzo del Municipio).
Ze STAROVĚKU se dochovaly zbytky římského divadla, postaveného na příkaz císaře Oktaviána z roku 32 př.n.l. Zastavili jsme též u katedrály San Giusto.
Na konci Memorial parku na vrcholu kopce San Giusto jsme mrkli na Památník padlým, sochu, postavenou na počest padlých v první světové válce.
Jediné, co z celého Terstu zajímalo našeho nejmladšího účastníka zájezdu (11 letého parťáka), byly obrovské krásné medúzy, vznášející se na břehu moře.
Vstup 4 € - květen 2011
odkazy: