Loading...
Nedaleko od Biskoupské hadcové stepi se nad řekou Jihlavou u obce Mohelno (okres Třebíč) v nadm. výšce 260 - 385 m nachází další přírodní rezervace - Hadcová step. Chráněné území (vyhlášené v r. 1933) patří k nejcennějším v České republice. Rezervace (o rozloze necelých 60 ha) je unikátní díky hadcovému podloží, hornině, vzniklé z vyvřelin, bohaté na magnesium a chudé na živiny. Teplota ve stepi bývá o mnoho stupňů vyšší než v okolí, a to díky již výše zmíněnému hadci, který velmi dobře vstřebává horko.
Suché a teplé prostředí však nesnáší mnoho rostlin. Tyto zde rostou (unikátně) zakrsle. Naopak jiné rostlinky nenajdeme jinde, než tady, právě proto, že jim mikroklimatické podmínky naprosto vyhovují. Ve stepi roste hodně borovic, dřínů a jalovců. Najdeme tu diviznu, plamének, různé trávy, rozchodník, rozrazil, kapradiny, česnek. V tomto prostředí žije množství hmyzu, plazů, motýlů a ještěrek.
Naučná stezka je přístupná stále. V Mohelně je možné těsně před stepí zaparkovat.
Celá trasa okruhu měří cca 3 km a je nenáročná.
Na parkovišti jsme zaplatili symbolické vstupné a vyrazili na pár hodin do tohoto netradičního kraje.
Z rozhledny, nacházející se asi 240 m od parkoviště (vlevo po žluté) jsme si užili výhledů na Vodní nádrž Mohelno a chladící věže dukovanské jaderné elektrárny. Cesta stepí (1,3 km stále po žluté ) pokračovala z kopce dolů a kolem Mohelnského mlýna nás dovedla až k řece Jihlavě. Kopírovali jsme pak asi 1 km její meandr. Voda v těchto místech obtékala výběžek nazývaný Čertův ocas. Od rozcestníku Papírna rozcestí následoval asi 600 m dlouhý prudší výstup. Posledních pár desítek metrů zpět k parkovišti již bylo mírných.
Protože jsme stepí proběhli za poměrně krátký čas, rozhodli jsme se podívat k vodní přečerpávací nádrži Dalešice, nacházející se na řece Jihlavě nedaleko od Třebíče (ještě blíže od Náměště nad Oslavou). Vodní dílo o objemu cca 127 000 000 m³ bylo dostavěno (po 8 letech) v roce 1978 a je využíváno především pro dukovanskou jadernou elektrárnu. Dalešice též řídí přehradu v Mohelně.
Přehrada je bohatě využívána rekreačně. Nacházejí se tu chatky, pláže a kempy. Funguje zde lodní doprava… Vyžití tu najdou rybáři, cyklisté i pěší turisté.
Více na webu
Výlet jsme zakončili v Dalešicích návštěvou dalešického pivovaru. Pivovar proslavily Postřižiny - jeden z neslavnějších českých filmů osmdesátých let. Film režiséra Jiřího Mencla byl natočen podle příběhu Bohumila Hrabala.
První zmínky o pivovaru sahají do 16. - 17. stol. V roce 1882 pivovar zakoupil a postupně zmodernizoval Anton Dreher. V tuto dobu nastal největší rozmach Dalešického pivovaru.
Vaření piva bylo pozastaveno v 70. letech 20. stol. Pivovar na chvíli ožil v roce 1980 (díky již zmíněnému natáčení) a pak opět chátral. Opraven byl až v roce 1999 a od roku 2002 tu byla obnovena výroba piva.
Ve zrekonstruovaném objektu se pořádají různé kulturní akce a nachází se zde hotel a Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví (též s připomínkou slavného filmu).
Pivečko v bucláči (vařené tradičním způsobem) ve zdejší stylové pivovarské hospodě nemělo chybu a bylo chutnou tečkou za pěkným výletem.
Články související s výlety v okolí řek Jihlavy a Oslavy (tekoucích v této oblasti nedaleko od sebe):
Dolní Kounice - Klášter Rosa Coeli (Růže nebeská) - ř. Jihlava
Biskoupská hadcová step a TEMPLŠTEJN - ř.Jihlava
Levnov, Malá skála, Senoradský mlýn - ř. Oslava
Údolím Oslavy - Lamberk, Skřipina
vložené webové str.:
http://www.pivovar-dalesice.cz/,
http://www.dalesickaprehrada.cz/vodni-elektrarna-dalesice/