4 důvody, proč se Skandinávci těší výjimečně dobrému zdraví aneb Co se dá od nich naučit na dovolené
Nejenže Skandinávci žijí nejdéle, ještě patří i k nejšťastnějším lidem planety. Říkáte si, jak to proboha dělají? Ponořili jsme se do hlubin Skandinávie, abychom pro vás vylovili pár rad a tipů, jak se podle Skandinávců udržet ve stabilně dobré kondici. Zjistili jsme také, co můžete sami na dovolené ve Skandinávii podniknout, abyste tak aktivně přispěli ke svému zdraví. Domů přijedete jako znovuzrození.
1. Vyžeňte z těla toxiny, posilněte imunitu a zbavte se stresu: Zapoťte se v sauně!
Vzhledem ke skandinávskému klimatu asi nikoho nepřekvapí, že návštěva sauny hraje ve Skandinávii a skandinávské kultuře významnou roli. Naučit se pravidelně navštěvovat saunu je pro Skandinávce stejně tak přirozené, jako naučit se chodit a mluvit. Seveřané mají pro saunování zkrátka a dobře velkou slabost.
Sauna je původní finské slovo, označující malé stavení, případně místnost, již lze po vytopení využívat jako ohřívárnu při saunování. A právě ve Finsku se saunování těší největší popularitě. Stejně dobře si ale saunu a horký vzduch, jenž prostoupí celým vaším tělem, užijete v Norsku. Po celodenním poznávání severské KRAJINY fjordů a ledovců vám bude pobyt ve vyhřáté místnosti sauny připadat doslova jako splněný sen. Po lázni je navíc zvykem pokračovat v dobře započatém večeru třeba návštěvou baru. A to je další dobrý důvod, proč se vydat právě do Skandinávie.
2. Zvyšte si fyzickou kondici a zlepšete náladu: Vyrazte na kolo!
O Skandinávcích je všeobecně známo, že mají ke sportu vyloženě kladný vztah. Ve Finsku i ve Švédsku se nějakému druhu sportu pravidelně věnuje okolo 70–80 % obyvatel. Je zcela běžné, že Seveřané sportují do vysokého věku, jen vhodně uzpůsobí sportovní a pohybové aktivity snižujícím se fyzickým schopnostem. Na každodenní cesty do práce, do školy, na nákupy nebo jen tak na výlet s rodinou se vydávají většinou na kole.
Pro cyklistické výlety je jako dělané rovinaté Dánsko, kde si vypůjčit kolo není o nic těžší, než vytáhnout nákupní vozík ze stojanu v samoobsluze. Ani Švédové v létě z kola téměř nesesedají. Kolo je pro ně symbolem svobody a nezávislosti. Nikdy také neuvidíte švédského cyklistu, který by své kolo zamkl. Prostě ho někam opře, nebo položí rovnou na zem. I Norsko s jeho jistou opuštěností a rozlehlostí nejlépe prozkoumáte z cyklistického sedla. Tak šlápněte do pedálů (nebo klidně zůstaňte nohama pevně na zemi a jděte pěšky) a vyrazte načerpat nové síly na poznávací zájezd do Skandinávie!
3. Udělejte něco pro své zdraví: Choďte pěšky!
Seveřané moc dobře vědí, že svižná procházka 2x týdně má pro člověka mnohem blahodárnější účinky než nekonečné hodiny strávené v posilovně. Polovina Švédů proto pravidelně chodí na dlouhé procházky. Zatímco pro některé je pěší chůze součástí každodenních činností, pro jiné představuje formu relaxace. Vždyť i dnes tolik populární sport – nordic walking neboli chůze s holemi (také severská chůze) vznikl ve Finsku, kde se stal národním sportem.
Z této původně mimosezonní tréninkové metody pro běžce na lyžích je dnes oblíbená rekreační fyzická aktivita pro malé i velké, během níž se do pohybu uvede až 90 % svalů. Všichni ti, kteří by rádi poznali hlavní město Finska – Helsinky trochu netradičním způsobem, mohou absolvovat prohlídku s průvodcem a hůlkami v ruce. Start je u Klaus K Hotel v centru Helsinek a svižná komentovaná procházka městem vám nezabere víc než 50 minut.
4. Nejezte, abyste žili, ale abyste byli spokojení: Projezte se ke zdraví!
Skandinávskou kuchyni si lidé povětšinou spojují především se sušenými rybami a masovými kuličkami, které ve švédském obchodě IKEA ochutnal snad úplně každý. O severském způsobu stravování se oprávněně hovoří jako o jednom z vůbec nejzdravějších. Lidé na severu Evropy mají v oblibě sýry, tučné ryby, studené pokrmy i kořenovou zeleninu, jež má blahodárný vliv na lidské zdraví. Na stole nesmí chybět ani mírně nasládlý chléb s kořením (například anýzem). S čerstvým sýrem se z něho rázem stane skutečná delikatesa. Strava postavená na konzumaci žitného pečiva, kořenové zeleniny, mléčných výrobků aj. navíc snižuje procento zánětů a zajišťuje optimální prevenci onemocnění tlustého střeva.
Byť jsou si skandinávské země v mnoha ohledech velmi blízké, jisté rozdíly přece jen existují. Zatímco třeba v Dánsku a Norsku si lidé vystačí se studeným obědem, Švédové a Finové si dopřávají výhradně teplý oběd, složený nejčastěji z masa, ryb a zeleniny. Pokud je k hlavnímu jídlu příloha, jedná se ve většině případů o brambory. Tak dobrou chuť a užijte si nezapomenutelnou dovolenou!