5 jednoduchých tipů na posílení imunity
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost
Nejeden turistický počin můžou zhatit nepříjemné potíže pocházející od oslabené imunity. Imunitní systém chrání naše zdraví i to, abychom fungovali vevnitř i venku, v pracovní týden, v osobním volnu, o víkendech. I taková banalita jako je nachlazení nás může dočasně vyřadit z provozu, nejenom pracovně, ale i osobně. A pokud se nachlazení, potíže s dýchacími cestami, angíny a chřipky ozývají opakovaně, je nejvyšší čas zasáhnout.
Tipy na posílení imunity jsou vcelku jednoduché, o to realizovatelnější. Tím se zvyšuje šance, že budou skutečně užitečné. Tedy do toho!
1. Teplo a chlad
O tom, že teplota ovlivňuje naše zdraví, svědčí i samotný termín nachlazení. Chlad lidskému tělu nesvědčí, zvláště chlad, kterému jsou vystaveny horní a dolní končetiny nebo hlava. Při pobytu venku, při chladnějším počasí, je proto nanejvýš důležité chránit tělo před chladem. Teplé ponožky, rukavice a čepice by měly být samozřejmostí.Na druhé straně se vyplatí organismus otužovat tak, aby byl vůči chladu odolnější. Otužování může mít mnoho podob, od saunování přes kryosaunu až po koupání v ledové vodě nebo běžné sprchování se střídáním teplé a studené vody.
Ať už si vyberete jakýkoliv způsob otužování, vždy se otužujte postupně a na chlad zvykejte tělo pomalu.
2. Čerstvý vzduch
Zdravý člověk potřebuje pohyb, a co víc, potřebuje pohyb na čerstvém vzduchu. Tělu prospívají nejenom sluneční paprsky, které zprostředkovávají syntézu vitamínu D v kůži. Již samotný vzduch, tedy kyslík, je základní podmínkou života.Žádná buňka lidského těla nemůže fungovat bez kyslíku, čím více, tím lépe. Kyslík je prospěšný pro nezbytný pro všechny buňky, tkáně i systémy lidského těla, tedy i ten imunitní.
3. Zdravá strava
Pro činnost imunitního systému jsou nezbytné některé látky. Jde především o vitamíny, minerály a antioxidanty, které by měly být součástí stravy. V souvislosti s imunitou se skloňuje zejména vitamín C, ale zdaleka není jediným vitamínem, který zajišťuje fungování imunity. Jde také o vitamín E nebo minerální látky jako je hořčík nebo zinek.Některým potravinám je dokonce přisuzována schopnost přímo stimulovat imunitní systém. Nejčastěji se v tomto směru hovoří o bylince zvané echinacea (třapatka). Příznivý vliv na činnost imunitního systému však nese třeba i rakytník řešetlákový, ženšen, kurkuma, také hlíva ústřičná, křen nebo česnek.
Velkou roli při posilování imunity hrají i probiotické kultury, např. v kysaných mléčných výrobcích nebo fermentovaných potravinách. Starají se o zdravou střevní mikroflóru, a tím i o imunitní systém. Právě ve střevech totiž dochází k mnoha imunitním reakcím, údajně zde sídlí až 80 % imunitního systému.
4. Spánek
Tak jako lidské tělo potřebuje pohyb a aktivitu, potřebuje také odpočinek, relaxaci a kvalitní spánek. Spánek umožňuje hloubkovou regeneraci organismu, je základním předpokladem pevného zdraví.Pokud organismus nemá dostatečný a kvalitní spánek, je to znát i na potížích s oslabeným imunitním systémem. Dle vědců pak dochází k vážným zdravotním problémům, kdy tělo nedokáže odolávat vnějším vlivům a stresovým faktorům. Spánkový deficit má negativní vliv na imunitní systém a mj. je také přímo propojen s rozvojem cukrovky.
5. Psychická pohoda
Některé buňky imunitního systému jsou anatomicky úzce propojeny s nervovými zakončeními. Hormony dobré nálady působí dle vědců povzbudivě na bílé krvinky, které jsou významnou součástí imunitního systému. Psychická pohoda tak skutečně jde ruku v ruce se zlepšenou obranyschopností organismu. Stres naopak zdraví škodí.Pokud tedy chcete udělat něco pro svoji imunitu, udělejte něco i pro svoji psychickou pohodu. Zbavte se stresu a věnujte se činnostem, které vám přinášejí radost a dobrou náladu.
A nezapomeňte se usmívat!
Obrázek: Pixabay.com
Poslední aktualizace: 19.3.2018
Byl jsem zde!
Zapamatovat