8 nejlepších míst, která navštívit v Egyptě
Egypt patří mezi země, které v současnosti nemají příliš restriktivní podmínky pro vstup. Návštěvníci směřující do přímořských letovisek jako Hurghada nebo Šarm aš-Šajch se dokonce mohou otestovat na koronavirus až po příletu za pouhých 30 USD. Ovšem Egypt nejsou jen prosluněné pláže a azurově modré moře. Tato země je domovem mnoha starověkých památek nejen z dob faraonů. Pokud se do Egypta chystáte, rozhodně nevynechejte těchto 8 míst:
- Pyramidy v Gíze
Návštěva Egypta by nebyla úplná bez prohlídky pyramid. Těch je v této zemi několik desítek, ale ty nejslavnější stojí v poušti nedaleko města Gíza. Trojice pyramid, Cheopsova, Chufuova, Chefrenova spolu s Velkou sfingou patří k sedmi divům antického světa.
- Káhira
Káhira se do hledáčku mnohých turistů dostane většinou jen díky nedalekým pyramidám v Gíze nebo slavnému egyptskému muzeu. A to je škoda, protože egyptské hlavní město nabízí mnohem víc. Za navštívení stojí káhirská citadela, mešita Mohameda Alího, bazar Chán al-Chalílí, křesťanská čtvrť Mar Girgis nebo starobylé stavby islámské Káhiry. Nevynechejte ani hipsterské kavárny a bistra ve čtvrti Zamalek. A kdo chce zažít něco netradičního, může zkusit navštívit odpadkový slum v Manshiyat Naser.
- Chrámy v Karnaku a Luxoru
Luxor je největším turistickým centrem Egypta. Někdy se mu přezdívá Město chrámů nebo Největší muzeum pod otevřeným nebem. Starobylé chrámy jsou rozeseté na obou březích Nilu. Po kambodžském chrámu Angkor Wat je karnacký chrám druhým největším na světě. Luxorský chrám, který se nachází v centru města, připomíná menší kopii toho karnackého. Při návštěvě nevynechejte ani Luxorské muzeum a muzeum mumifikace.
- Starověké Théby a Údolí králů
Údolí králů bývalo důležitou královskou nekropolí starověkého Egypta. Pohřbeni zde byli slavní králové mocných dynastií jako Ramses II nebo Thutmose III. Nedaleké údolí královen bývalo pohřebištěm žen faraonů.
Dalším místem, které nesmíte na západním břehu Nilu minout, je skvěle zachovalý a architektonicky netypický zádušní chrám královny Hatšepsut. Cestou k němu nevynechejte dvojici soch Amenhotepa III., které se říká Memnonovy kolosy.
- Abú Simbel
Vzhledem k velké vzdálenosti od Asuánu není Abu Simbel tolik navštěvovaným chrámem. Chrám nechal do skály vytesat slavný chrám Ramesse II. Toto úžasné dílo přežilo tisíce let a lidstvo o ně mělo přijít výstavbou obrovské přehrady, která měla chrám zatopit. Díky zásahu UNESCO byla stavba rozřezána na velké bloky, které byly posté přesunuty o několik set metrů dál.
- Asuán
Žádná návštěva Asuánu není kompletní bez návštěvy chrámu Philae na stejnojmenném ostrově. Nevynechejte ani projížďku felukou po Nilu. Vyrazit s ní můžete třeba na ostrov Elefantina, na kterém stojí chrám boha Chnuma. Zde se nachází i tzv. nilometr, podle kterého staří Egypťané pro měření nilských záplav. Část svého času věnujte také zdejší botanické zahradě, ze které je pěkný výhled na město a řeku Nil.
- Hora Sinaj a Svatá Kateřina
Podle bible je hora Sinaj místem, kde se Mojžíšovi zjevil bůh a předal mu desatero přikázání. Na vrchol hory se od kláštera Svaté Kateřiny můžete dostat dvěma způsoby. Buď velbloudí stezkou asi do ⅔ cesty nebo po 3000 schodech pokání.
- Memfis a Sakkára
V období Staré říše býval Memfis (Mennofer) hlavním městem. Z hlediska historie a archeologie patří tato oblast k nejhodnotnějším v celém Egyptě. Areály Mennofer a Sakkára leží zhruba 30 km jižně od Káhiry. Obdivovat zde můžete královské pohřebiště, kterému vévodí Džoserova pyramida.