9 míst, která nesmíte na Transsibiřské magistrále vynechat
Transsibiřská magistrála je snem mnohých turistů. Jenže strávit necelých 7 dní na palubě jediného vlaku by pravděpodobně nebyla zábava ani pro ty nejotrlejší železniční nadšence. Pojďte si prohlédnout místa, která byste během své výpravy po nejdelší železnici světa neměli vynechat.
Moskva
Většina turistů začíná svou výpravu v Moskvě na Jaroslavském nádraží. Byla by však škoda nestrávit v této ruské metropoli alespoň pár dní. Starobylé památky se zde mísí se sovětskou architekturou a moderními skleněnými mrakodrapy. Fanoušci železnice určitě nevynechají Muzeum moskevských železnic nebo moskevské metro, které je jakousi podzemní lidovou galerií.
Při cestě na východ máte několik variant tras. Z Jaroslavského nádraží vyjíždí vlaky severním směrem na Jaroslav, Kirov, Perm a Jekatěrinburg. Případně přes Nižnyj Novgorod s napojením v Kirově.
Další možností je vyrazit z Kazaňského nádraží do Kazaně a napojit se v Jekatěrinburgu.
Nebo třetí variantou je historická trasa magistrály, kudy vlaky jezdily do roku 1930, tedy přes Ufu, Čeljabinsk a dál do Omsku.
Perm
Toto průmyslové město pod Uralem rozhodně nepatří mezi historické skvosty, ale důvodem pro zastávku může být Památník politických represí Perm-36, jeden z posledních zachovaných gulagů v Rusku. Tábor najdete na seznamu dark tourism míst.
Kazaň
Malebná Kazaň rozhodně stojí za malou zajížďku z hlavní tratě. V Kazani se vždy míchala východní kultura s tou západní, což ji hodně odlišuje od ostatních ruských měst. Můžete tak obdivovat pravoslavné katedrály stojící v těsné blízkosti muslimských mešit. Kazaň je navíc zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví.
Jekatěrinburg
Jeden den a několik málo hodin jízdy od Moskvy leží Jekatěrinburg, místo spjaté s vyvražděním carské rodiny Romanovců. Na místě jejich popravy dnes stojí komplex klášterů Ganina Jama.
Pár kilometrů západně od města se nachází euroasijská hranice. Můžete si tak udělat fotku jak jste rozkročení ve dvou kontinentech..
Altaj a Novosibirsk
Pokud už máte drncání vlaku po kolejích plné zuby a současně si na cestě můžete dovolit několikadenní pauzu, vyražte na výlet do pohoří Altaj. Z Novosibirsku popojedete vlakem do Bijsku a odtud jsou to jen 2 hodiny maršrutkou do Gorno-Altajsku. Altaj nabízí spoustu příležitostí k trekingu, kempování nebo raftingu.
Přírodní rezervace Stolby
Krasnojarsk je jedno z těch tuctových sibiřských měst. Továrny, beton a panelová sídliště. Důvod proč vystoupit z vlaku se nachází pouhých 10 km jižně. Přírodní rezervace Stolby patří k nejkrásnějším skalním útvarům v Rusku. Vznikla zde dokonce subkultura “stolbismu”, což je neformální společenství lidí, kteří zasvětili svůj život horolezeckým aktivitám ve zdejších horách.
Jezero Bajkal
Zastávka u jezera Bajkal je téměř povinností pro každého cestovatele po Transsibiřské magistrále. Kdo má času víc, může strávit několik příjemných dní v okolí Listvjanky, na západním břehu nebo vyrazit na ostrov Olchon. Do Listvjanky je možné dojet buď maršrutkou z Irkutsku nebo vlakem ze Sljudjanky po tzv. Krugobajkalce. Ti kteří mají čas na cestu omezený, mohou vystoupit právě ve Sljudjance, která leží na hlavní trati a strávit u jezera alespoň pár chvil.
Ulan-Ude
Oblast Burjatska je jmenuje podle zdejšího etnika Burjatů a je centrem ruského buddhismu. V okolí Ulan-Ude můžete navštívit několik buddhistických klášterů, ve kterých si budete připadat jako někde v Tibetu. Asi nejzajímavější je Ivolginský klášter 20 km od města, který několikrát navštívil i dalajlama.
Vladivostok
Po projetí 8 časových pásem, zde na břehu Tichého oceánu Transsibiřská magistrála končí. Nezapomeňte si udělat památeční fotografii u kilometrovníku 9288.
Pokud jste si na Vladivostok nechali alespoň jeden volný den, určitě navštivte sovětskou ponorku S-56 a nevynechejte ani výhled na Ruský most z jednoho z mnoha městských kopců. Budete si připadat trochu jako v San Franciscu.