Babí léto na slovinské Istrii
Babí léto na slovinské Istrii
46 km prázdninové pohody
Je to známá, osvědčená zkušenost: okamžikem, kdy skončí termíny, vázané na školní prázdniny, přímořské pláže se částečně vylidní, ceny o poznání klesnou, nastane poněkud nostalgická atmosféra, je více levnějšího ovoce. Co se však nezmění, je klima – teploty nijak znatelně neklesají a voda v moři je dostatečně teplá jako o prázdninách. Platí to beze zbytku i o celém Jadranu – a tudíž i o slovinské části pobřeží Istrijského poloostrova. Fakt, že Slovinsku připadlo pouhých 46 km z jeho délky by mohl navozovat dojem, že je to tak nějak „málo“… Jaká je realita? Podmínky jsou tu stejné jako kdekoli jinde na Jadranu, navíc bezprostřední sousedství Itálie sem přináší řadu tamních pozitivních vlivů – od architektury, přes společné kapitoly historie až třeba po gastronomii. Pokud jde o letoviska, hlavní jsou tři: Koper, Portorož a Piran.
Nejdůležitější slovinský přístav Koper (z italského Capodistria) - páté největší město v zemi - leží na jihozápadě, cca pět kilometrů od hranic s Itálií. Je nejstarším městským osídlením ve Slovinsku. Jak jsme se přesvědčili, významnou roli hraje i jako jeden z cílů desítek středomořských okružních plaveb. Účastníci okruhů si nejen prohlédnou památky města, ale je pro ně připraven i skvělý kulturní večer s rautem v historických prostorách středověkého centra. Seznámí se s historií, kterou tu psali jak Řekové a Římané, tak později Tersťané, Frankové, Langobardi, poté Benátská republika, Rakousko-Uhersko. Finále obstarala Jugoslávie a od roku 1991 je Slovinsko samostatné a řadí se mezi členy Evropské Unie. Turisté v Koperu obdivují zejména Prétorský palác z 15. století, palác Lodžie v benátském gotickém slohu, románskou rotundu sv. Jana Křtitele a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Koper je současně jednou ze vstupních bran do Slovinska z Itálie.
Portorož je čistě turistickým a lázeňským střediskem. Leží v Piranském zálivu cca 10 km jihozápadně od Koperu. Mimořádnou oblibu si získala díky příjemnému klimatu a poloze chráněné proti větru. Chlubí se kilometrovou pláži, opatřenou sérií dřevěných mol se schůdky do vln po obou stranách. Zdejší jachtařský přístav s více než 1 200 kotvišti je účinným lákadlem pro jachtaře. „Porto Rose“ – „přístav růží“ dýše tradicí mondénních přímořských letovisek s parkovou úpravou, spoustou květin, zde zejména růží. Architektura několika hlavních hotelů evokuje atmosféru „belle epoque“, kdy zněl swing a dbalo se na etiketu… Písčitá pláž v Portoroži je nejdelší a nejhezčí ve Slovinsku. Kolem ní se soustřeďují rekreační a sportovní objekty, přístavy a všemu dominuje okázalá budova kasína. V hotelu Life Class se nabízejí i programy wellness se solnými a bahenními koupelemi, bahenními zábaly a inhalacemi. Léčení slanou vodou zkoumali již ve 13. století mniši zdejšího benediktinského kláštera sv. Lovrenca. Jeho pozůstatky jsou k vidění uvnitř turistického komplexu Bernardin. Zde jsou také lázně Talasoterapija. Počátkem 19. století byla Portorož obyčejnou rybářskou osadou. Díky své poloze a vhodnému klimatu se ve 30. letech 19. století začala rozvíjet v oblíbené lázně. Počátkem druhé poloviny minulého století pak vyrostly hotely i lázeňské domy. Za návštěvu stojí Námořní muzeum ve Ville San Marco. Je pobočkou muzea v Pirani. Prohlédneme si tu několik modelů lodí a osobní výbavu námořníků.
Jak je Portorož čistě jen letoviskem s minimem památek, v případě „nejitalštějšího města Slovinska“ – Piranu - je tomu naopak: tady objevíme památek mimořádné množství. Odpovídá tomu také počet návštěvníků – ať už v sezoně, či mimo ni. Dominantou je tu kostel na svahu nad městem a při břehu netypicky velké kruhové náměstí. Původně tu bylo nádraží místní dráhy do Koperu, pro něž se vytvořil prostor zasypáním původního slaniska. Se zánikem trati byl prostor využit pro náměstí, na kterém stojí socha místního rodáka, slavného houslisty Giuseppe Tartiniho. Příjemné posezení tu nabízí několik restaurantů a kaváren. Také Piran se může pochlubit dlouhou a bohatou historií. Osídlení tu vzniklo již v 5. století n.l. Během byzantské nadvlády se Piran proměnil v opevněné Castrum. Kolem se usazovali Slované. Po období Francké a Benátské dominance byl na čas svobodným městem. Poté následovalo Benátsko, Rakousko, Francie, opět Rakousko, Jugoslávie a konečně nezávislé Slovinsko. Z bohatství památek můžeme volit: Městský palác, Soudní dvůr, Benátský palác, kostel sv. Petra, kostel sv. Jiří, rodný dům G. Tartiniho, kostel P.Marie Sněžné, kostel sv. Františka z Assissi, Baptisterium, mys Cape Madona, pozůstatky městských hradeb či akvárium se 140 druhy mořských živočichů a rostlin.
Pokud jde o nás návštěvníky, na své si na Istrii přijde každý – od koupání a lenošení na plážích přes toulky za památkami až po sport, zábavu či – jak jinak – objevování dobrot zdejší kuchyně a k tomu degustaci proslulých slovinských vín. Dobro došli a na zdraví!
Mirosla Navara