Chorvatské tržnice - nejlepší nákup čerstvé zeleniny, ovoce a ryb
Rady a tipy • Jídlo a ubytování
Dnes si již nedokážu předstvit léto bez návštěvy CHORVATska. Tato země mě nepřestane fascinovat, a proto se sem ráda vracím. CHORVATSKO patří mezi země, kde se nevyplatí cestovat s cestovní kanceláří. Dojezd autem i ve dvou sedá zvládnout velice hladce /pokud je jen jeden řidič, doporučuji přenocování v Rakousku - postačí i jen několik hodin v autě/. Zásadně jezdíme do soukromého ubytování a sravování si zajišťujeme sami. Zapomeňte na dovolenou u plotny s hromadou konzerv. Moderní doba velí navštěvovat místní restaurace a pokud se vyhnete restauracím u pláže nebo v historických centerch, tak ceny jsou v podstatě stejné jako u nás, jen kvalita surovin je nesrovnatelně vyšší.
Nejlepší na soukromém ubytování je, že Vám v podstatě všude poskytnou gril, kde si jen dokoupíte dřevěné uhlí. V podstatě každý večer /přes den by to byla sebevražda/ v CHORVATsku grilujeme čerstvé ryby, zeleninu i ovoce. I když tady v Čechách rybám zrovna neholduji, tak v CHORVATsku si doslova užívám čerstvé kusy ryb či jiných mořských potvor. Ostatní maso-např. vepřové nebo hovězí je v CHORVATsku dosti drahé.
V této části bych Vám ráda představila moje zkušenosti a také zkušenosti mých přátel, kde se dají v Choravtsku čerstvé ryby koupit. Jezdíme hlavně na sever CHORVATska - Istrie, Kvarner a severní přímoří:
V letovisku Umag se tržnice s rybárnou nachází u nového obchodního domu - všude ve městě jsou zde ukazatele. Otevírá každý den kromě pondělí. Nejlepší kusy zde seženet brzy ráno (to platí v podstatě pro všechny tržnice), takže si přivstaňte a vyražte na pátou hodinu ranní na nákupy. Mají zde kromě ryb, chobotnic a mušlí také zeleninu, ovoce, tradiční výrobky-krajky, med, oleje.
V Novigradu je tržnice umístěna asi 200 m od přístavu, veliká a veškeré plodiny jsou zdejší, z okolních zahrad a polí. Velmi dobrou pověst tu mají dvě malé kryté rybárny. Místní tvrdí, že právě ryby ulovené při nedalekém ústí řeky Mirny a podávané v místních rybárnách představují špičkovou kvalitu. Najdete zde ohnuté babičky v tradičních krojích, jak prodávají vlastní krajky, květiny nebo drobné šperky. trh má úžasnou atmosféru, takže doporučuji vzít foťák. Otevřeno každý den (5:30-13h). Někdy je zde otevřeno až do večera, ale záleží na teplotě. pokud se teploty šplhají nad 30°C, většina lidí opouští tržiště již dopoledne.
V Poreči je velmi snadné tržnici i rybárnu najít. Nacházejí se v samotném středu města blízko velkého parkoviště, a jsou ve své otevřené i kryté části velmi dobře organizovány. Opět celé město je poseto ukazately, takže nemůžete minou. Chybí zde klasická atmosféra domácích produktů, ale zase zde seženete úplně vše a bez velkých tlačenic.
Ve Vrsaru, v tržnici za benzinovou čerpací stanicí, se prodává kvalitní zelenina a ovoce od místních zemědělců. Velmi dobrá je i nabídka ryb, mořských plodů v malé kryté rybárně nedaleko tržnice, pocházející z denních úlovků místních rybářů. Ryby jsou většinou jižd do 10h vyprodány.
V Rovinji je tržiště zeleniny a ovoce v severním přístavu, v blízkosti rozsáhlých polí s těmito plodinami. Většinou se tu prodávají i houby. Jen nedaleká malá rybárna není v souladu s významem tohoto velkého letoviska a s místní poptávkou. Výhodou je, že zde ryby seženete i odpoledne za ploviční cenu (co se dopoledne neprodá, tak se po 12h snižuje na 70% a poté i na 50% ceny, jen zápach se s vedrem dosti zvyšuje).
Tržnice v Pule se řadí k nejpěknějším na Jadranu. Je totiž umístěna, resp. její krytá část, v krásné secesní budově nedávno plně obnovené. Nabídka zeleniny a ovoce je tu opravdu špičková - pochází z širokého a bohatého zemědělského zázemí tohoto největšího istrijského města. Rybárna je umístěna ve stejné budově jako tržnice zeleniny a ovoce. Lze v ní koupit nejrůznější mořské ryby a plody, vyskytující se ve zdejších vodách. Domácí sýry, oleje, med, ořechy... vše na co si vzpomenete a za příznivé ceny. Hlavně doporučuji místní rajčata, která jsou velká jako pěst a chutnají jako by je snad někdo doslazoval cukrem. Vyplatí se tyto rajčata nakoupit jako sušená nebo naložená v oleji. Je to hezký suvenýr, ktarý každý v kuchyni ocení.
Slabší je nabídka v letovisku Medulin. Zelenina a ovoce se prodává jen v pár stáncích asi 100 m severně od zdejších přístaviště. Ryby je možno koupit jen přímo od rybářů. Ale rukama nohama (a spíše česky než jinými jazyky) se s nimi domluvíte a je to opravdu zážitek koupit si čerstvou rybu z lodě. Opět musíte vyrazit v 6h ráno.
Nevelká, ale kvalitní je nabídka ryb v letovisku Moščenićka Draga na Kvarnerské riviéře. Ryby se prodávají v malé hale přímo v přístavišti. ceny jsou dobré, výběr omezený, ale pro suchozemce stále zajímavý. Určitě zkuste místní skampi - velké krevety, které jsou na grilu nepřekonatelné.
Opatijská tržnice zeleniny a ovoce i rybárna patří mezi velmi dobře zásobené. Obvyklý sortiment je tu po celou sezónu doplňován sýry z pohoří Učka (z kravského mléka), jedlé kaštany (na podzim), výborné třešně (koncem června) a další sadařské a zemědělské výpěstky. Doporučuji místní fíky.
Velmi široký je sortiment prodávaný v tržnici ve Rijece, obsahující např. i speciality z nedalekých zemědělských oblastí, např. sýr z Grobniku nebo brambory z Gorského kotaru. Větší část této velké tržnice je umístěna v kryté hale, kde je též prodejna masa a rybárna. Ta se pokládá za druhou největší rybárnu na severním Jadranu - hned po italském Terstu. Vzhledem k tomu, že moře v okolních vodách Kvarnerského zálivu, Kvarneriće a Velebitského průlivu jsou bohaté raky a ráčky, je jimi i zdejší rybárna mimořádně dobře zásobena.
Tržnici v Crikvenici lze najít blízko autobusového nádraží. Prodává se zde zelenina a ovoce pocházející ze Severní Dalmácie a s ostrova Krku. Hlavní rybárna je v kryté hale tržnice, s celkem bohatou nabídkou. Ještě jedna menší rybárna je nedaleko. Najdete zde také velké množství stánků s domácím vínem nebo octem. Ceny jsou srovnatelné jako v místních obchodech, ale kvalita nesrvonatelná.
Tržnice v Novém Vinodolském se nachází ve staré části města, blízko pošty. Zeleninu tu prodávají zemědělci především ze Severní Dalmáci a z Liky. Zdejší rybáři prodávají své úlovky ve dvou malých, dobře zásobených rybárnách. Místní zelenina ze zdejšího kraje se prodává v diskontní prodejně asi 300 m od přístavu směrem na Bribir.
Na ostrově Krku, na jeho úrodných polích roste kvalitní zelenina, v zahradách zase ovoce. Prakticky v každém větším ostrovním přímořském místě jsou dobře zásobené tržnice se spoustou čerstvých plodů. Největší je ve městě Krku, blízko přístavu, v komplexu obchodního domu, k němuž paří i dvě malé rybárny. Ještě další, třetí, je asi o 100 m dál. Díky dosti početným rybářům v místě je nabídka ryb dobrá, především pokud jde o tzv. modré ryby, které jsou na grilu výborné. Většina místních tržnic má svoji dlouholetou tradici, takže zde opět najdete babičky v místních krojích, které kromě krajy prodávají i vlastnoručně pečené koláče nebo chleba. Lepší jsem snad nikdy nejedla.
V Bašce je jen několik málo stánků s ovocem a zeleninou při hlavní cestě, kde se současně prodávají i ryby. Nejbohatší je nabídka rajčat, které jsou velmi rozšířenou plodinou na celém ostrově a lze je koupit všude na Krku.
V Rábu na stejnojmenném ostrově je dobře zásobená, ale nevelká tržnice ovoce a zeleniny, jakož i rybárna součástí nového nákupních střediska Palit, nedaleko přístavu. Chybí zde atmosféra trhu, ale pokud hledáte čerstvé věci, tak jedině zde.
Tržnice v Cresu (na ostrově Cresu) není veliká, ale dobře ji zásobují okolní zahrady a pole. Nabídku zemědělských plodin doplňuje olivový olej z ostrova. Často se tu prodává i ovčí sýr, v červnu se nabídka rozšiřuje o výborné třešně, které jsou obrovské.
Rybárna v Malém Lošinji na ostrově Lošinj je umístěna v pěkné restaurované budově přímo v přístavu. Ryb se zde nabízí hodně, ale jsou mimořádně drahé. Pokud hledáte levnější varinatu, tak vyražte v 6h ráno na místní molo, kde se prodávajíryby přímo z lodě za poloviční cenu, ale výběr je omezený a většinou za hodinu je vyprodáno. Několik set metrů jihovýchodním směrem je tržnice, v níž se prodává hlavně dovážená zelenina a ovoce (z Ravných kotarů na pevnině), pár stánků nabízí i místní zeleninu, především saláty.
V letovisku Veli Lošinj se prodává místní zelenina ve stáncích nad přístavem (pár set metrů od moře). V přístavu je sice pěkná rybárna, ale ryb bývá málo a nebývají každý den.
Na ostrově Pagu v obci Novalja se tržnice nachází asi 50 m od přístavu. Nabídka není veliká, ale je to zelenina vypěstovaná na ostrově. Kromě toho se nakupuje přímo u zemědělců; ti prodávají i velmi dobré sýry nebo čerstvé pečivo. V blízkosti tržnice nabízejí na stáncích své úlovky zdejší rybáři.
Pokud si nejste jisti, jaké druhy koupit, tak doporučuji všímat si, co nakupují místní hospodyně. Někdy nevábné ryby jsou naprosto výborné a naopak krásné kusy mají nevábnou chuť.