Co pít při sportovním výkonu, především na kole
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost
Při delších (cyklistických) výletech byste měli pít každých 15 minut. A to preventivně, tedy ne až tehdy, až budete mít žízeň. Důležité ovšem také je, co pijete.
Pití na kole je důležité proto, protože se hodně potíte. Pokud organismus nemá dostatek tekutin, pocení se zastavuje a organismus se přehřívá. Pořádně napít byste se měli před jízdou, a potom spíše "ucucávat".
ČAJ - je vhodné si jej dát při snídani před sportovním výkonem. Pozor ovšem na čaj zelený a černý, které jsou močopudné. Odborníci doporučují vyrobit si vlastní iontový nápoj - slabý černý čaj osladíte a velice mírně osolíte. Dodá Vám energii a vypocenou sůl.
MINERÁLKY - jsou na delší cesty nejvhodnější. Doplníte tím vypocené minerály a cyklisté se jejím pitím vyhnou přinejmenším únavě. Nebezpečná je tzv. Hyponatremie, tedy nízká hladina sodíku, v krajních případech může dojít až k otokům mozku nebo plic. Je dobré vybírat minerálky. Nadměrný příjem minerálů může tělu škodit. Lékaři doporučují přírodní minerálky s celkovou mineralizací kolem 1 000 mg/l, poměrem hořčíku a vápníku 1:2 a sodíku s draslíkem 2 až 3:1. Tomu se nejvíce přibližuje minerálka Korunní nebo Mattoni.
VODA A DŽUSY - obyčejná voda je vhodná pro kratší cesty, stoprocentní džusy si jako hlavní nápoj si jistě nevybírejte.
PIVO - při samotném sportování byste měli na alkohol zapomenout. Mnozí pivo považují za nejlepší "ionťák", ovšem i když obsahuje minerály, není jeho složení ideální. Pivo má nízký obsah sodíku. Proto při sportování po dobu 6 až 8 hodin tento příjem určitě nestačí. A mimochodem cyklista s alkoholem v krvi může dostat pokutu až 50 000 Kč.