Dark tourism: Tipy na 7 zajímavých míst, která navštívit
Fenomén Dark tourism (z angličtiny temná turistika) se v poslední době dostává do popředí zájmu mnohých cestovatelů. Zaměřuje se na místa spojená se smrtí, neštěstími a tragédiemi. Prohlédněte si místa, která šokují i otrlejší turisty.
Pripjať - město duchů
Černobyl všichni znají jako místo jaderné katastrofy, ale symbolem obětí této události je nedaleké město Pripjať, které bylo jako první zasažené smrtonosným zářením. K evakuaci úřady přikročily až po dlouhých 36 hodinách, kdy se radioaktivní mrak dostal nad Skandinávii. Po evakuaci se do města již nesměl nikdo vrátit. Dnes celá Pripjať zarůstá hlubokou vegetací a trochu připomíná ztracená mayská města ve středoamerické džungli.
Gulag v Permu
Na území bývalého Sovětského svazu bylo téměř 500 “nápravně-pracovních” táborů zvaných Gulag a Perm-36 je poslední zachovalou fyzickou vzpomínkou sovětských koncentračních táborů. Tábor Perm-36 sloužil k detenci “nebezpečných protistátních zločinců” a na rozdíl od ostatních táborů nebyl po Stalinově smrti zrušený a fungoval až do roku 1987. Gulag je ideální zastávkou při cestě po Transsibiřské magistrále.
Pohřební rituály na Ganze
Váránasí je nejen jedno z nejdéle trvale osídlených měst světa, ale také jedno z nejposvátnějších míst Indie. Všichni hinduisté touží být obřadně spáleni na jednom ze zdejších ghatů. Bohatí Indové si mohou dovolit obřadnou kremaci na hranici z drahého santalového dřeva a ti chudší se musí spokojit s tím, že jejich tělo pošlou na dřevěném voru po řece.
My Lai
Masakr v My Lai byla vražda několika stovek bezbranných vesničanů během války ve Vietnamu. Na akci se podílelo 120 příslušníků roty Charlie. V rotě panovala špatná morálka, kterou způsobovaly opakující se útoky Vietcongu a vrcholící severovietnamská ofenziva Tét. Rota zahájila útok na vesnici za podpory dělostřelectva, protože se domnívali, že se zde ukrývají bojovníci Vietcongu. Akce se však hned na začátku zvrhla v masakr civilních obyvatel. Američtí vojáci srovnali se zemí na 300 domů a pozabíjeli přes 500 obyvatel. Běsnění se postavila tříčlenná posádka amerického vojenského vrtulníku, která útočící jednotku zahnala.
Vězení KGB v Karostě
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být vězněm v totalitním kriminálu? Ve vězení Karosta si to dokonce budete moci vyzkoušet na vlastní kůži. Rozhodně nejde o žádnou atrakci na oko. Návštěvníci budou muset snášet podobně hrubé chování dozorců, jako tehdejší vězni. Noc stráví na proleženém slamníku na zemi pod neustálým dohledem dozorců. Smích zde přejde i ty největší vtipálky.
Škola, která se stala mučírnou
Kambodža nejsou jen nádherné pláže v okolí Sihanoukville a na ostrově Koh Rong nebo majestátní chrám Angkor Wat. V hlavním městě Phnom Penhu se nachází místo, které je svědectvím hrůzných činů Rudých Khmérů během jejich vlády v 70. letech. Tuol Sleng bývalo jedno z nejhorších vězení, ve kterém zemřelo nebo bylo na smrt odsouzeno kolem 16 000 lidí. Skončili zde za takové banality, jako že uměli cizí jazyky nebo číst a psát. Řádění Rudých Khmérů přežilo pouhých 12 tehdejších vězňů z Tuol Sleng.
Sderot - když létají rakety nad hlavou
Sderot leží pouhý kilometr od hranice Pásma Gazy, které v současnosti ovládá radikální Hamás. Jeho bojovníci se železnou pravidelností vystřelují rakety na sousední Sderot. Zdejší obyvatelé se proto musí schovávat v protirketových krytech. Ty stojí na všech autobusových zastávkách a lidé je mají postavené dokonce i doma. Vždy když se rozezní alarmy, mají obyvatelé Sderotu jen několik málo sekund na to ukrýt se.
Sedlecká kostnice
Několik temných míst máme i doma v České republice. Jedním z nejslavnějších je kutnohorská kostnice. Obsahuje sbírku 40 000 lidských kostí, které podle pověsti seskládal do velkých pyramid poloslepý mnich v roce 1511. Kosti pochází od obětí morové epidemie a husitských válek.