Finsko – průvodce ne jen tak pro každého
Brněnské vydavatelství JOTA se mimo jiné specializuje na vydávání aktualizovaných výtisků průvodců po zemích celého světa. Rozhodnete-li se vyjet do Finska, je na místě si jeden takový pořídit, Finové totiž nejsou nějak extra sdělní, upovídaní a otevření a kromě toho spousty těch skutečných krás severských krajin jsou někdy tak trochu skryty, a pak není nad dobrou tištěnou radu.
Dovolte mi prosím být na chvilku osobní, děkuji: v pozici zahraničního turisty nesnáším jedno - momenty, během kterých nastane situace, kdy jsem prokazatelně chytřejší, než můj cestovní průvodce! Neaktuální informace se dají ještě překousnout, popřípadě promptně doplnit, horší je, když na úkor kvality obsahu vydavatel upřednostní kvantitu rádoby zajímavých „okecávaček“ už řečeného a nebo fotodokumentace.
U Turistického průvodce Finsko z nakladatelství JOTA tomu tak není, tam by ale zase na druhou stranu nějaký ten obrázek navíc bodl, aby doplnil obsahově naditou textovou část a čtenáři pak rychleji docvaklo, že to, o čem se tam píše, je to samé, před čím stojí.
S nákupem každého bedekru získáte navíc DVD obsahující dokument o té které zemi a Zoner Photo Studio 11, počítačový program na úpravu digitálních fotografií, a tak jste ihned na počátku vaší cesty přehlceni informacemi, které z největší pravděpodobnosti nemáte šanci využít či dokonce vstřebat – máte ale zase jistotu, že budou-li potřeba, jsou vám v několika málo minutách k dispozici. Na Senátním náměstí uprostřed Helsinek díky svému průvodci zjišťuji, jak se dostat do krásné ale pro veřejnost uzavřené Univerzitní knihovny. Předstírám, že jsem student, jak mi to mezi řádky radí bedekr.
Výhodou publikace je počet autorů: čtyři hlavní plus tři další přispěvovatelé, kteří do textu vnáší své osobní cestovatelské zkušenosti, a tak se skrze porovnávání zažitého vyhýbají informačním zmatkům a bublinám způsobených jednostranným pohledem na věc – právě v tom je často problém u levnějších a stručnějších průvodců.
Turistický průvodce Finskem od nakladatelství JOTA je nejvíce určený těm aktivním, kteří se na svou letní dovolenou předem teoreticky připravují. Naleznete v něm vše, co je třeba vědět – od ubytování, přes stručný slovníček, informace o městské hromadné Dopravě po otevírací dobu muzeí a vyhlášená jídla tradiční kuchyně. První a druhá část Finsko v barvě a Základní informace jsou určeny nejlépe pro čtení před cestou samotnou, Průvodce vám poslouží na místě a kapitoly Souvislosti a Jazyk doplní zajímavé informace z historie země a jejího jazyka, finštiny.
Upřednostňujete-li ale svůj bedekr otevřít až v dané zemi a ve stručnosti si zjistit jen to nejnutnější, šáhněte po jiné publikaci, v tu chvilku vás zde recenzovaný průvodce zklame, narazíte totiž na problematický rejstřík, který obsahuje jen velmi málo výrazů v ohledu na celkové penzum informací v knize, autoři počítají, že jejich čtenáři budou více číst, než si jen vyhledávat hesla.
Závěrem si ještě dovolím kladně ohodnotit jednu čistě praktickou věc, jejíž nefunkčnost si většina uživatelů uvědomí, až když se projeví: vazba průvodce je pevná, nerozpadá se a vydrží nepříliš ohleduplné zacházení, a to není zase tak úplně k zahození.
95 procent
Turistický průvodce Finsko
Napsali a sestavili: Phil Lee, Lone Mouritsenová, James Procter, Neil Roland
Dále přispěli: Jules Brown, Mick Sinclair, S. Andrew Spooner
Přeložili a aktualizovali: Dana Gardavská, Michal Stanovský
V edici Livingtone – průvodci jako 110. svazek vydalo nakladatelství JOTA v roce 2009
Vydání druhé, aktualizované
Napsáno pro webové stránky www.nekultura.cz