Informace a doporučení pro cyklistiku v Polsku
V roce 2014 mě posedla touha poznat lépe krajinu, kterou jsem vždy profrčel autem cestou na dovolenou. Krajina se rozkládá mezi Kolínem (nad Labem) a letoviskem Międzyzdroje v polském Západním pomoří. Zvolil jsem poklidnou cestu na bicyklu, bez snahy o lámání rychlostních rekordů.
Pro dobré porozumění údajům v mapách a průvodcích je výhodou znalost administrativního uspořádání Polska.
Polsko (polsky Polska, oficiálně Rzeczpospolita Polska) je unitárním státem, který má tři úrovně řízení. Nejvyšším správním celkem je województwo (česky vojvodsví, vyslov vojevůdstvo), které odpovídá asi našemu kraji, i když je nesrovnatelně větší. Nižším územním celkem je powiat, což je asi jako náš okres, zase o větší průměrné rozloze. Nejnižším administrativním stupněm je gmina, která se dá považovat za obec s rozšířenou působností.
Pro přípravu cesty jsem použil mapové servery www.emapi.pl, www.mapa-mapy.cz a mapy google. Vlakové spoje jsem vyhledával na http://www.rozklad-pkp.pl/
Pro orientaci v terénu jsem používal hlavně silniční mapy v měřítku 1:200 000 nebo 1:150 000 od vydavatelství Mapy Ścienne Beata Piętka v Katovicích, které jsou dostatečně podrobné. K vidění jsou na webové stránce: http://www.mapy.com.pl/index.php?center=obiekty.php&subkat=11. Turistickými nebo cykloturistickými mapami jsou pokryty jenom nejnavštěvovanější oblasti Polska.
Další postřehy z Polska:
- Je tam dost komárů a klíšťat, takže je výhodné vybavit se repelenty.
- Zimy není třeba se obávat, zase až tak na sever to není. Slunce tam dokáže připalovat celkem slušně, takže ochranný krém rozhodně není zbytečností.
- Ceny jsou v Polsku srovnatelné s našimi, mimo turistické oblasti i nižší.
- Kořalka už není nesmyslně drahá, fernetisté mohou s úspěchem požívat Zubrovku.
- Pivo je standardní evropské kvality, někde i o něco lepší. Poláci si libují v silných pivech.
- Jídlo v restauracích je dražší než u nás, ale většinou dobré. Restaurací je málo.
- Stravování lze řešit nákupem v obchodech nebo využít různé kiosky, vesměs s dobrou nabídkou. V Polsku jsou skvělé uzeniny a v přímořských oblastech výborné mořské ryby. Polskou specialitou jsou syté a velmi sladké koláče až dorty – çiasta (čti ťasta). Levným a dobrým jídlem je bigos, což je něco na způsob segedínského guláše. Dokáže být však i hnusný, pokud jej kuchař odflákne. Totéž platí o polévce źurek, což je něco jako krkonošské kyselo.
- Poláci většinou neprojevují vůči Čechům žádné negativní emoce, zato nemají moc rádi Němce a nenávidí Rusy.
- Nezapomeňte opatřit kolo předepsaným osvětlením (blikačky) a odrazkami. Polští řidiči přehlédnou cyklistu ještě o něco snáze než naši.
- Přenocovat se dá v cenách od 30,- do 70,- zlotých za osobu a noc, ale je dobré si předem noclehy vytipovat. Dobrou zkušenost mám se serverem http://mapy.eholiday.pl/ .
- Nocování mimo vyhrazená tábořiště (pole namiotowe) nesou příslušné orgány nelibě.
- Rozdělat oheň mimo vyhrazená místa je velmi závažný přestupek.
- O prodejny náhradních dílů na jízdní kola není nouze. Kolo se polsky řekne „rower“.
Přibližná kalkulace nákladů na cestování s bicyklem po Polsku:
- Suma na den s ubytováním a možností nemalých nadstandardních požitků je asi 150,- zlotých, což je při kurzu 6,80 Kč za zlotý 1020,- Kč.
- Suma na den s ubytováním, bez každodenních mejdanů je asi 100,- zlotých = 670,- Kč.
- Suma na den s ubytováním, ještě v pohodě přežitelná je asi 80,- zlotých = 536,- Kč.
- Suma na den s ubytováním a skromnou stravou je asi 70,- zlotých = 469,- Kč.