Jak správně vybrat STAN
Vybrat si z velkého množství modelů stanů není úplně snadné. Současně platí, že neexistuje zcela univerzální stan, který by se hodil vždy a všude. Je nepohodlné se celý týden v kempu plazit do ministanu a podobně nepohodlné je nosit po horách obrovský těžký stan a každý den se trápit jeho složitou stavbou a bouráním.
Každý stan má své hlavní určení a je ideální pro určitý druh použití. Když si ujasníte, k jakému použití pořizujete stan, bude se vám daleko lépe vybírat a z menšího počtu stanů.
HMOTNOST
Stany, které se vozí autem, mohou být těžké. Stany do batohu naopak co nejlehčí. Při porovnávání stanů je dobré pracovat s hmotností na 1 osobu. Větší stany jsou těžší, ale pojmou více osob a hmotnost na osobu často vychází lépe, než u stanů malých. Nejlehčí stan nemusí být současně nejodolnější.
POČET OSOB
Při zjišťování, kolik se vejde do stanu nocležníků, počítejte nejméně se 70cm na šířku pro jednoho.
Zkontrolujte si podle rozměrů podlážky vnitřního stanu.
SAMONOSNOST, KONSTRUKCE
Samonosný stan je ten, který díky prutové konstrukci snadno postavíte i bez použití kolíků. Může být samonosný celý stan (tvary kopule apod.), nebo jen jeho hlavní, obytná část, přičemž další prostory vyžadují použít kolíky. Stany, které nejsou samonosné (např. tunelové), potřebují k postavení nutně kolíky. Pozor: neukotvený samonosný stan sice stojí, ale vítr ho může odfouknout!
FREKVENCE STAVĚNÍ
Stany, které se staví každý večer a ráno se zase balí, musí mít stavbu velmi jednoduchou.
STAVBA STANU
- samotný vnitřní stan - stan do nejteplejších nocí - vynikající je, když lze postavit pouze vnitřní stan bez tropika, ten pak slouží pouze jako ochrana před komáry a zajišťuje pocit soukromí, maximálně však větrá, tropiko je v záloze
- samotné tropiko a zrychlená stavba - když vnitřní stan zavěšen na tropiku, pak lze postavit stan najednou. Výhody: při stavění v dešti nezmokne vnitřek stanu a lze postavit pouze samotné tropiko (při výpravě, kde se šetří každý gram nesené hmotnosti) Nevýhody: zpravidla nepůjde postavit samotný vnitřní stan
TROPIKO - MATERIÁLY A ŠVY
Materiály tropika jsou dnes převážně syntetické. Bavlněnou stanovku nalezneme jen výjimečně na velkých kempových stanech, určených pro dlouhodobé kempování a stálé tábory. Nylon (polyamid) - je levnější než polyester a rychleji podléhá degradaci UV zářením (ztrácí pevnost při dlouhodobé expozici slunečnímu záření). Polyester - Podobné vlastnosti jako polyamid, ale je podstatně odolnější UV degradaci. Znamená to, že stan z polyesteru bude mít delší životnost.
POČET VCHODŮ
Více vchodů přináší pohodlí, zejména při více osobách a zavazadlech ve stanu.
Je-li vchodová předsíňka plná věcí, hodí se druhý vchod.
Při zimním táboření bude šance, že jeden vchod zůstane nezavalen sněhem.
ODVĚTRÁVÁNÍ
Jen dobře odvětrávané stany poskytnou dokonalý komfort za každého počasí. Snižují míru kondenzace vlhkosti vzduchu a regulují teplotu ve stanech. Kromě odvětrávacích systémů je dobré, když stan umožňuje masivně větrat otevřeným vchodem, zejména v letním horku (vchod opatřen moskytiérou). Krytý vchod stříškou může větrat i za deště.
OPRAVNÁ SADA
Pro drobné opravy svépomocí se hodí opravná sada. Dobří výrobci zpravidla dodávají opravnou sada se stanem.
VÝŠKY STANU:
- méně než 110 cm - lze ležet
- 110 cm - lze sedět
- 130 cm - lze klečet
- 180 cm a více - lze stát