Kam vyrazit v roce 2020 na eurovíkend
Letošní rok přeje těm, kdo si čas od času chtějí dopřát pár dní volna a neplýtvat při tom drahocennými dny dovolené. Prodloužené víkendy jsou ideální příležitostí k poznávání evropských měst. Podívejte se na top destinace pro letošní rok.
Atény, Řecko
Cestovatelský server a vydavatel průvodců Lonely Planet zařadil Atény na svůj žebříček TOP 10 míst, jejichž návštěva vám v roce 2020 nevysaje peněženku. Ta největší lákadla jsou v řeckém hlavním městě totiž zadarmo (včetně Parthenónu), případně za velmi příznivou cenu. Celé město je v podstatě muzeum pod širým nebem. Levně se dá najíst i v samotném centru města. A ten nejlákavější zážitek? Údajně pohled na noční město s nasvícenou Akropolí.
Bonn, Německo
Mezi TOP 10 městy, která stojí podle Lonely Planet v roce 2020 za návštěvu, se na páté příčce umístilo bývalé hlavní město Spolkové republiky Německo. Někdo může namítnout, že oproti Berlínu působí poněkud provinčně. Pro ty, kdo nemají rádi rušná velkoměsta, to však může být plus. V klidu se ve zdejších muzeích seznámíte s dějinami Německa, milovníci vína zas ocení, že se město nachází v blízkosti vinařských oblastí Ahr, Mosel a Mittelrhein. Už to napovídá, že je Bonn skvělým výchozím bodem pro výlety a poznávání západní části země. V roce 2020 si město mnoha akcemi připomíná 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, zdejšího nejslavnějšího rodáka.
Budapešť, Maďarsko
K destinacím přívětivým k peněženkám cestovatelů patří podle Lonely Planet také Budapešť. Jedna z nejfotogeničtějších evropských metropolí láká především požitkáře. Navštivte zdejší termální lázně, ochutnejte místní speciality a seznamte se s místní kavárenskou kulturou. Je pravděpodobné, že vám prodloužený víkend najednou bude připadat krátký.
Galway, Irsko
Návštěvu tohoto přímořského města se zhruba osmdesáti tisící obyvateli doporučuje kromě Lonely Planet také americká CNN. Bohémské Galway bylo totiž zvoleno jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2020. Návštěvníci se tedy mohou spolehnout na kalendář nabitý kulturními akcemi a koncerty. Navíc jsou zde vyhlášené puby, kde jistě nebude problém seznámit se s místními a užít si večer na irský způsob.
Göteborg, Švédsko
V hledáčku čtenářů britského deníku The Guardian letos nejspíš bude také Göteborg, druhé největší město ve Švédsku. Především pak těch, kdo dbají na ochranu životního prostředí a chtějí se přesvědčit o tom, jak funguje skutečné zelené město. Ekologická je tu nejen doprava, ale také hotely, restaurace nebo opera. Není divu, že Göteborg již tři roky vede světový žebříček destinací s udržitelným rozvojem. Kromě toho se zde koná řada významných akcí, ať už je to největší půlmaraton na světě, nebo třeba vegetariánský hudební festival.
Kodaň, Dánsko
Na několika žebřičcích figuruje také dánské hlavní město. A jak už to u seveřanů bývá zvykem, i zde se v posledních letech vše točí kolem ekologie. Novou atrakcí Kodaně je umělý svah se sjezdovkou vybudovaný na elektrárně, která vyrábí energii jak jinak než ekologicky. Když není sníh, můžete si až nahoru vyšlápnout nebo vyběhnout po svých. Stálým lákadlem je tradičně i romantické staré centrum s četnými kavárnami nebo lázně pod širým nebem.
Lille, Francie
Ve výběru Forbes zabodovalo v žebříčku 27 destinací pro rok 2020 město Lille v severní Francii. Oslovenou novinářku a cestovatelku nadchlo především přívětivou povahou zdejších obyvatel a bujnou uměleckou scénou. To dosvědčuje i fakt, že bylo pro rok 2020 zvoleno Světovým hlavním městem designu. Mimo to láká na četná muzea, kavárny a butiky.
Petrohrad, Rusko
Podle CNN stojí za to vydat se do Petrohradu. Jen si dejte záležet na výběru termínu. V letních měsících by někomu mohly dělat potíže proslulé severské bílé noci. Pro ty, kdo rádi popíjejí dlouho do noci, naopak bývají o to větším důvodem pro setrvání v podniku. Zato tamní honosné památky musí bezpochyby nadchnout každého. Vězte však, že jen na projití celého Letního paláce vám prodloužený víkend nejspíš stačit nebude.
Rotterdam, Nizozemsko
Moderní, vizionářské město, které se nebojí experimentů. Tak vidí Rotterdam britský The Guardian. Kromě největšího přístavu Evropy je zde k vidění několik ukázek fungování cirkulární ekonomiky včetně první plovoucí farmy na světě. V první řadě je však Rotterdam přehlídkou moderní architektury. Dochovala se i malá část starého města s přístavem, která láká k návštěvě četných galerií a restaurací.
Salcburk, Rakousko
Rakouský Salcburk umístil Lonely planet na první místo žebříčku TOP 10 měst, která stojí za to v roce 2020 navštívit. Mozartovo město letos čeká jubilejní 100. ročník proslulého Salcburského festivalu, který je považován za jednu z nejvýznamnějších kulturních akcí světa. Pokud tedy do Salcburku zamíříte v létě, čeká vás v ulicích města jedno velké jeviště. Přesně takový byl i záměr otců zakladatelů festivalu – Maxe Reinhardta, Huga von Hoffmanstahla a Richarda Strausse. Festival potrvá od 18. července do 30. srpna. Strávit pár dní v Salcburku, jehož historické centrum je zapsané na Seznamu UNESCO, se však jistě vyplatí kdykoliv. A to navzdory tomu, že je pro našince blízkou destinací. Jeden den na vychutnání všech jeho krás rozhodně nestačí.
Vídeň, Rakousko
Vídeň snad ani netřeba představovat. I když máte pocit, že už jste viděli všechno, pokaždé vás může něco překvapit. Také zde platí, že jeden den na návštěvu je málo. Vídeň se pravidelně umisťuje na špičce světového žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života. Tak proč se také na pár dní nevžít do role Vídeňanů? Až vás budou bolet nohy od courání po památkách, muzeích a galeriích, zajděte do některé z útulných kaváren, na sklenku rakouského vína, anebo třeba do pivovaru. Strávit letos ve Vídni rovnou celou dovolenou doporučuje svým čtenářům také britský The Guardian. Díky skvělé dopravní infrastruktuře se ani turisté nemusejí bát vyrazit si na výlet do okolí. Město je obklopené vinicemi a lesy se značenými turistickými stezkami. A cyklistům netřeba připomínat, že podél Dunaje vede oblíbená cyklotrasa.
Všechna z těchto měst se umístila v některém z žebříčků světových médií – Lonely Planet, CNN Travel, Forbes a The Guardian. Pořadí je abecední, takže ho neberte jako seznam tipů „od nejlepších po nejhorší“. Jako bonus přidávám ještě pár mých osobních favoritů v sousedním Německu, které jsem již měla tu čest navštívit a jsem si naprosto jistá, že to nebylo naposledy:
Berlín, Německo
V zásadě se lidé dělí na dva tábory – jedni Berlín bezmezně zbožňují, druzí mu zas nikdy nepřišli na chuť. Je ale nutné podotknout, že Berlín se neustále mění a každá čtvrť a někdy i každá ulice má svůj vlastní charakter. Někomu se nemusí líbit Alexanderplatz (tak jako mně), ale stačí popojet jednu stanici S-Bahnem na Hackescher Markt a ocitnete se jako v jiném městě – plném kaváren, malých krámků a kouzelných dvorků. V Berlíně je zkrátka neustále co objevovat. Třeba zrovna most Oberbaumbrücke (na fotce níže). Myslet si, že po jednom dni či víkendu znáte Berlín, je zkrátka nesmysl.
Lübeck, Německo
Toto severoněmecké hanzovní město je proslulé výrobou marcipánu. Kromě toho však láká na celou řadu památek, jako je například Holštýnská brána. Historické centrum města skládající se z typických cihlových domů je zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Milovníci historie zde najdou také četná muzea, která připomínají mimo jiné životy zdejších významných rodáků a nositelů Nobelovy ceny: spisovatelů Thomase Manna a Güntera Grasse a bývalého spolkového kancléře Willyho Brandta. Lübeck je přístavní město, a tak zde není nouze o možnosti ochutnat kulinářské speciality z čerstvých ryb. Hlavním přístupovým bodem města k moři je Travemünde, vyhlášené letovisko u Baltského moře.
Rostock, Německo
Baltský přístav Rostock je stejně jako Lübeck někdejším členem soustavy hanzovních měst. Také pro něj je typická architektura červených pálených cihel. Rostock hodně žije kulturou, která se odehrává často přímo v ulicích starého města. Nejvíce návštěvníků do Rostocku každoročně přiláká Hanse Sail Rostock, přehlídka až tří stovek historickckých i moderních plachetnic spojená s lidovou slavností bohatou na kulinářské zážitky. Mějte ale na paměti, že kvůli této akci bývá na začátku srpna v Rostocku a okolí těžké sehnat ubytování. Za návštěvu každopádně stojí Rostock kdykoliv. Na pláž do Warnemünde a dalších letovisek je to odsud co by kamenem dohodil. Z Prahy sem autem dojedete za necelých 6 hodin, město je dobře dostupné také vlakem nebo autobusem s přestupem v Berlíně.
Pokud hledáte další inspiraci pro cesty po Evropě a Česku, sledujte nový blog linycestovatel.cz určený všem lenochům a požitkářům, kteří mají na cestách rádi své pohodlí a vědí, že za dobrodružstvím a zajímavostmi často není potřeba cestovat daleko.