Malajsie: výlet do Cameron Highlands
Rady a tipy • Peníze a ceny • Doprava • Jídlo a ubytování • Ostatní
Malajsie: výlet do Cameron Highlands
Při cestách po pevninské Malajsii oblast Cameron Highlands určitě neminete. Jde o nejhornatější oblast v celé zemi, nadmořská výška je tu cca 2000 m. Změnu pocítíte okamžitě, je tu mnohem chladněji a často tu fouká, svetr užijete, zvlášť v období dešťů. Na oplátku se vám naskytnou krásné výhledy do zelených údolí, na Hory, obklopující tuto oblast, květinové zahrady, čajové plantáže a další přírodní zajímavosti.
My se do Cameron Highlands, konkrétně do města Tanah Rata, dostali autobusem z Kuala Lumpur. Cena 35 R (ringgit) na osobu. Po příjezdu se zorientujete docela snadno. Pokud nemáte ubytování domluvené předem, u každého autobusu, který přijíždí do města, čekají naháněči z hotelů a ukazují vám obrázky ubytování, smlouváte s nimi i ceny. Pokud si vyberete, zadarmo vás odvezou. My jsme si vybrali hotel Twin Pines (www.twinpines.cameronhighlands.com), za noc jsme platili 50 R. Pokoj byl docela hezký, s koupelnou a teplou vodou. Domácí jsou milý, ale pokud se jich budete na něco ptát, nevěřte všemu, co vám řeknou. V hotelu je i restaurace. My chodili na jídlo mimo, bylo to lepší a levnější. Za večeři pro dva jsme platili obvykle plus minus 14 R.
Protože jsme tu byli na podzim, zima nás oproti KL dost překvapila. První den jsme se podívali po okolí a vyšplhali na horu Gunung Jasar (1704 m.n.m.). Cesta je značená. Druhý den jsme si zaplatili od cestovky výlet po okolí, přičemž jsme chtěli vidět hlavně čajové plantáže, které asi lákají nejvíc. Za víc než půldenní výlet autem jsme pro oba dali 50 R. Auto nás vyzvedlo ráno u hotelu. První ze zastávek byla na Boh Tea Plantation- čajové plantáži, asi nejvyhlášenější v celé Malajsii. Projdete se nejen po plantáži, uvidíte, jak se čaj sklízí, což je obrovská dřina, ale zavedou vás také do továrny na zpracování čaje, kde sledujete celý proces. Můžete čaj také ochutnat a koupit si tradiční neochucený a samozřejmě i velké množství dalších ochucených druhů. Restaurace a obchod, kde se čaje prodávají, jsou postaveny přímo nad plantáží.
Dalšími zastávkami byly jahodové plantáže. Průvodce nechápal, že nesdílíme jeho nadšení z místních jahod a byl dost překvapený, když jsme mu řekli, že jahody se u nás pěstují třeba i doma na zahradě. Dále byla na řadě farma, kde se vyrábí med, což byl ještě horší kýč než jahody, ale byly tady krásné květiny. Potom jsme se zastavili na místním zeleninovém a ovocném trhu a v buddhistickém klášteře. Pro ty, kteří byli v Thajsku, to bude dost zklamání. Hezká byla naopak tzv. růžová zahrada a údolí kaktusů. Bylo to vlastně obrovské zahradnictví s nepřeberným množstvím rostlin a květin, postavené do kopce, z jehož vrchu byl nádherný výhled do okolí. Poslední zastávkou bylo něco na způsob malé zoo, jejíž součástí byla motýlí farma. Motýli byli skutečně úžasní a velcí. Vedle nich také různí hadi, štíři, želvy, brouci apod. Tady, stejně jako v květinové zahradě se platilo vstupné 5 R za osobu.
Výlet byl hezký, ale hlavně díky čajovým plantážím, které jsou nádherné, zajímavá byla i exkurze do továrny na čaj. Zbytek by se podle nás mohl klidně vynechat. Po návratu do Tanah Rata jsme si udělali ještě výlet k další plantáži- Barat Tea Plantation. Nevede sem žádná turistická stezka, šli jsme po silnici, cestou jsou také moc pěkné výhledy.
Z Tanah Rata jsme odjížděli na ostrov Tioman, přes KL a Mersing. Na podrobnosti o cestě jsme se ptali na místních informacích, přímo na náměstí, kde byli velice ochotní. Můžete si tu vzít i mapu po okolí. Celkově se nám v Cameron Highlands líbilo. Pokud byste měli víc času můžete si vybrat i z mnoha dalších výletů, i několikadenních.