Loading...
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost • Peníze a ceny • Doprava • Jídlo a ubytování • Ostatní
Vážení uživatelé Turistika.cz, ve společnosti Člověk v tísni jsme se rozhodli, že se s Vámi podělíme o pár našich zkušeností o cestování po zemích, kde působíme s naší rozvojovou pomocí. Doufáme, že se Vám budou hodit.
Zároveň děkujeme za všechny příspěvky, které nám posíláte skrze server Turistika.cz! I malé částky z Vašich honorářů nám velmi pomáhají.
Cestovatelské tipy – DR Kongo
Hlavní město: Kinshasa
• Rozloha: 2 344 858 m2
• Počet obyvatel: 70,9 mil. (podle World FactBook, 2010)
• Převažující náboženství: křesťanství (cca 90% populace)
• Střední délka života při narození: 49 let (2005-2010 podle UN World Population Prospects)
Časový posun: 0 / 1 hod
Info o Kongu (z www.clovekvtisni.cz )
Demokratická republika Kongo je třetí největší zemí Afriky a zároveň zemí, která se již 11 let vypořádává s následky nejkrvavějšího válečného konfliktu od konce 2. světové války. Ačkoli oficiálně tzv. „africká světová válka“ skončila před více než sedmi lety, východ Konga nadále pustoší ozbrojené skupiny drancující přírodní bohatství této krásně země. Nestabilní bezpečnostní situace, chabá infrastruktura, nefunkční státní správa a omezené možnosti příjmu způsobují, že se Kongo řadí mezi desítku zemí s největším počtem obyvatel, žijicích pod hranicí chudoby, na světě. Ženy a dívky na východě země navíc čelí strachu ze znásilnění, jež se stalo jednou ze zbraní rebelů, operujících v provinciích Severní a Jižní Kivu.
Povinné očkování na žlutou zimnici (tj. nutné mít s sebou mezinárodní očkovací průkaz)
Doporučené očkování: min. žloutenka A,B, tyfus. Nutná konzultace s hygienickou očkovací stanicí. Do malarických oblastí doporučení brát preventivně antimalarika (Např. Malaron). Ve Kongu se vyskytuje tzv. tropická malárie, která je ze čtyř typů malárií nejzávažnější. Je způsobená parazitem Plasmodium falciparum a dostavuje se zpravidla za 7 až 12 dní po poštípání malarickými komáry. Pokud není nemoc s těžkými komplikacemi léčena, bývá často smrtelná.
Kvalitní léčba je v DR Kongu dostupná pouze ve větších městech.
Lze platit USD (akceptují se pouze absolutně nepoškozené bankovky). Místní měna – konžský frank (CDF). 1 USD = cca 900 CDF
Ceny nejsou ve většině případů fixní; běloch musí o ceny smlouvat – původní částky až jsou několikánásobně nadhodnocené. Z druhé strany mnozí pouliční prodavači žijí z 1 usd na den a ne vždy je třeba je sdírat z kůže a ceny ždímat na maximum.
Úředníci si mohou říkat o bakšiš – vě většině případů se placení lze vyhnout. Nejlepším argumentem je striktní požadování faktury / účetního dokladu.
Úředním jazykem je francouzština.(bývalá kolonie Belgie) Čtyři místní jazyky mají statut národních jazyků: a) svahilština, kterou se mluví v Katanze a na východě země, b) lingala – jazyk Kinshasy a severozápadního Konga, hovoří se jí také v sousední Konžské republice, c) konžština (kikongo) – jazyk západní části země a okolí Kinshasy, konžstina je rovněž rozšířena v Konžské republice a Angole, c) lubština (chiluba), kterou se hovoří v provinciích Východní a Západní Kasai. Viz http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/kongo_kinshasa/index.html
Focení ve městech vždy pouze se souhlasem místních lidí! Nikdy nefotit policii, či armádu.
Turistická infarstruktura v Kongu je minimální. Východ Konga (provincie J a S Kivu jsou bezpečnostně velice nestabilní, turistům se nedoporučují. Příp. vždy nutné ověřit bezpečnostní situaci v místě u UN agentur).
Příroda Konga je krásná – kopcovitá, zelená, místy jungle. Nádherné je povodí řeky Kongo. Turistické zázemí je téměř nulové, cestování v zemi vyžaduje jistou dávku odvahy a dobrodružství.
Kongo je jednou z posledních zemí, kde přežívají horské gorily.
Tradiční jídelníček není bohatý a nijak výrazně kořeněný; nejčastějším jídlem je maniok připravený na různé způsoby. Na venkově se nejčastěji připravuje v podobě těsta z vody a mouky z manioku a kukuřice. Těsto se nabírá rukou a jí se s fazolemi, zelenými podušenými listy manioku, rýží, kozím masem... U jezer či řek se připravují ryby. V zemi rostou výtečné banány, ananasy či manga. V restauracích ve větších městech servírují za cca 15 usd i západní či indická jídla (těstoviny, kari kuře atd).
Nepít nepřevařenou vodu.
Kongo je obrovksé; záleží kam člověk jede a kdy. V deštivé sezóně (různé podle oblasti, ale cca od září do dubna) prší mnohdy každý den s větší či menší vytrvalostí.
Obléci se je nutné i podle nadmořské výšky – v polohách nad 1000 mnm bývají večery chladnější. Spíše lehčí oblečení, které člověk může zničit (cesty jsou prašné / bahnité).
Východ Konga je bezpečnostně nestabilní, viz výše.
Nebezpečím může být podcenění zdravotnách potíží (zejm. Malárie)
Chcete-li se dozvědět, jakým způsobem pomáhá Člověk v tísni v Kongu, navštivte naše stránky. http://clovekvtisni.cz/index2.php?id=728
I malé příspěvky nám velmi pomáhají.
Autorka textu: Jana Vyhnálková