O Řecku z Řecka č.2 - řidíčům a ne jenom..
Chystáte se do Řecka autem či karavanem? Něco pro vás:
Dálnice v Řecku se zřejmě nedají řadit mezi nejlepší v Evropě. Zatím... Vehementně se buduje dálnice Egnatia, která vede z Turecka celým severem až po Západní pobřeží a bude to opravdu zážitek jí projíždět. Upravují se či staví od základů dálnice Soluň-Athény a "Olympská" dálnice Athény-Patra a dále až na úplný jih země. Části Egnatie jsou již v provozu a to až po její dokončení zdarma. Dálnice prochází v některých částích vysoko horami I naopak nízko podél pobřeží, všechny mají kilometry tunelů a mostů a díky nim se prudce zvýší kvalita cestování po Řecku. Na všech dálnicích se platí mýtné, jehož výše je logická ve srovnání s jinými evropskými zeměmi (jako Itálie..) Pro příklad ze Soluňě do Athén dojedete zhruba za 19 euro a z Athén do Patry (Patra je ženského rodu!!) za 5,6 euro. Pokud však chcete obdivovat okolí a nikam nespěcháte, zvolíte rozhodně menší cesty vedoucí přes městečka a vesnice, které jsou na dostatečně dobré úrovni. Stojí za to I projížďka největším visutým mostem v Evropě, který spojuje Patru, tedy Peloponés s protějším Středním Řeckem. Zaplatíte 10 euro, ale můžete ji vidět I krásně zaspoda z loděk, které vás za poloviční cenu převezou naproti.
Teď opravdu praktické rady řidičům: Po dálnicích se v Řecku jezdí I za plnou pravou bílou čárou!! Zejména karavanisti, kteří nejezdí moc rychle, prosím, neváhejte a jeďte po kraji, po čáře či za ní. Vytvoří se tak jeden jízdní pruh navíc. Jezdí tak všichni. Nikdy za to nedostanete pokutu, I kdyby vás zastavila policie. Nikdy. Naopak! Poněvadž mnohoproudé dálnice ještě nejsou, je to nepřímo vyžadováno. Neblokujte provoz přílišným dodržováním předpisů. To si nechte na doma:-)
Řeci jsou k sobě na cestách vzájemně hodně ohleduplní. Okamžitě uhnou, když zpozorují, že za nimi někdo jede rychleji a nedělají naschvály, jak se mi často stává v Čechách. Když na vás na dálnici v protějším pruhu bude někdo blikat, ať už jeden nebo několik aut za sebou, nedivte se. Není to váš starý známý. Upozorňují vás, že je před vámi policejní kontrola a tak zpomalte. Ano. V Řecku se řidiči vzájemně upozorňují, zvláště když vidí, že jste z těch "rychlejších" řidičů. Po tisících tady naježděných kilometrů si uvědomuji, že díky tomuhle "soucítění" jsem ještě nikdy žádnou pokutu neplatila a to se přiznávám, jezdím dosti rychle.
Víte co je to "mudza"? Vysvětlím. Když budete mít dojem, že na vás někdo "mává", hned se neradujte! Je to opravdu mávání? Napřažená ruka, která vám ukazuje dlaň s pěti roztaženými prsty není zrovna přátelké gesto. Je-li pak na tu ruku výrazně přiložena ještě stejným způsobem I druhá, pak jste určitě něco vážného provedli a dotyčný je s nervama v koncích. Pravděpodobně bude toho gesto doprovázeno I řadou nadávek, ale pro Řeka samo o sobě a bez komentáře bohatě stačí na to, aby byl smrtelně uražen.
Na benzinových pumpách nevystupujte z auta jako v Česku!! Jen stáhněte okénko, vystrčte bankovku a vše jde samo. Otevřou vám nádrž, natankují, zavřou nádrž, vydají peníze, podají účet, většinou mezitím umyjí okna, popřejí šťastnou cestu a vy si jen sedíte jako král. To se mi ve srovnání s Českem velice líbí. Za tři minuty jste pryč, máte čisté ruce a hlavně ženy by si tenhle systém určitě zamilovaly stejně tak jako já.
Nezkoušejte v žádném případě vjíždět či poznávat Athény autem. Nebudete mít šanci se v tom chaosu vyznat a nenajdete pravděpodobně ani kde zaparkovat. I já po 20 letech mám ještě občas problémy. Proto doporučuji zaparkovat někde na okraji města a pokračovat autobusem, moderní tramvají či krásným metrem. Některé jeho zastávky jsou hotová muzea. Jsou tam vystaveny archeologické památky, které byly nalezeny při jeho budování na dotyčných místech (např. Acropolis, Syntagma apd.) Ano, v Řecku kam kopneš, tam něco najdeš, jak se tady říká. Athénské metro je celé v krásném světlém mramoru, čisté, prostorné a Řeci jsou na ně právem pyšní. (Minulý rok jsem po letech navštívila Pražské metro a musím přiznat, že jsem jím byla značně rozčarovaná a často dokonce měla strach z těch tmavých, nečistých prostor a bohužel i různých pobudů...)
Pokud se přece jen rozhodnete do města vjet vězte, že Řeci se se semafory nemazlí. Oranžová prostě neexistuje, je to jen druhá zelená a po rozsvícení červené projedou nejméně ještě jedno či dvě auta. Když pak budete první v řadě, ještě než se rozsvítí znovu zelená, už na vás budou troubit, abyste náááhodou nezapoměli se rychle rozjet. Přednost chodcům se nedává a hotovo. V tomhle dávám velikánské plus Česku, kde pak stojím na okraji přechodu pro chodce, auta stojí taktéž a trvá mi pokaždé pár dnů, než si na tuhle zdvořilost znovu zvyknu.
Na kruhových objezdech mají přednost ti, kteří na ně vjíždějí!!! Je to naopak a tak si na to dejte pozor, protože jinak budete určitě poctěni jednou krásnou, výraznou "mudzou", která bude jenom vaše :-))
Řeci jsou většinou hodně pohodlní a chtěli by dojet autem absolutně všude. I do supermarketu za rohem či na pláž, která je pět minut pěšky. Nejlépe předníma kolama až do moře.. Pěšky prostě ne-e! Bohužel ve velkých městech je ale značný provoz zčásti také proto, že já, důležitý a s určitým postavením zaměstnaneček v obleku přece nepojedu s ostatní chátrou městskými dopravními prostředky, i kdybych měl třeba zastávku metra pod oknem domu a přede dveřmi firmy. Proto také v absolutní většině aut sedí jen jeden člověk. V tom jim píšu velké mínus. Kdyby se tahle mentalita změnila, ulice, zejména Athén, by byly únosnější a vzduch dýchatelnější. V centru je provoz omezován tím, že je povolen přístup jeden den sudým číslům a dryhý den lichým, ale moc to nefunguje a to ze dvou důvodů. Na taxi službu (kterých je nespočet) se to nevztahuje a Řeci se omezovat nebudou a tak si pořídili každý druhé auto, jedno sudé a jedno liché...
Přesto, že v Řecku spousta lidí získává řidičské průkazy různým způsobem, obálkou apd., nehod je méně než v Česku a to. podle mého názoru, z jednoho prostého důvodu. Řeci totiž nepijí. Ale o jídle a pití více zase někdy jindy.