Loading...
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost
Při cestě do Austrálie a na Nový Zéland není povinně vyžadováno očkování. Austrálie vyžaduje očkování proti žluté zimnici jen u těch osob, které přijíždějí ze zemí s endemickým výskytem této nemoci.
Doporučuje se očkování proti hepatitidě typu A i B, především jako ochrana před nákazou v oblastech s neznámou hygienickou úrovní nebo při existenci rizika přenosu infekce krví nebo pohlavním stykem. Studentům bývá doporučeno očkování proti meningokokovým nákazám skupiny C.
Před cestou je vhodné zkontrolovat si stav očkování proti tetanu a spalničkám a nechat se případně očkovat.
Malárie v Austrálii ani na Novém Zélandě nehrozí.
Při cestě po odlehlých nebo vlkých oblastech Austrálie, kde lze předpokládat vyšší výskyt komárů přenášejících japonskou encefalitidu, se doporučuje očkování proti této nemoci. Riziko existuje především na ostrovech Torres Strait a na poloostrově Cape York.
Z nemocí, proti kterým neexistuje očkování, může hrozit v tropické a subtropické části pobřeží Austrálie epidemická polyartritida (Ross River Fever). Na severu Austrálie hrozí od prosince do června horečka dengue. Komáři přenášející dengue se zdržují uvnitř domu a napadají své oběti přes den. Při tzv. "outbreak", náhlém výskytu této nemoci, jsou lidé okamžitě varováni prostřednistvím různých médií.
Všem je zajisté známo, že komáři mají rádi nehybnou vodu, takže je dobré se takovým místům raději vyhnout. Většina komárů, včetně těch přenášejících Ross River virus, nejraději útočí za svítání a těsně po západu slunce.
V Austrálii se můžeme setkat i s lymeskou boreliózou a leptospirózou.
V tropické části Austrálie se v určitých období vyskytují v moři jedovaté medúzy. Pokud se jejich chapadlo dotkne kůže, následuje okamžitá Ostrá bolest, jizvy vypadají jako pruh spálené kůže. Postižené místo se musí okamžitě zneutralizovat octem.
Kromě medúz je třeba dát pozor na jedovaté australské hady. Ti se zřídka vyskytují v osídlených oblastech. Rozumný člověk má při pobytu v oblasti, kde lze hady potkat, obuté boty ze silné kůže a dlouhé nohavice.
Riziko ve velkých městech je minimální, na venkově a v tropických a subtropických oblastech je větší. Nesmí se zapomínat na repelentní přípravky, nosit volné, světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Nejúčinnější spreje proti komárům mají označení TROPICAL STRENGHT.
Nový Zéland pro získání přenosných infekcí není tak rizikový, zdravotní péče je podobná jako v Austrálii. Na Novém Zélandu se nevyskytují žádní krokodýli ani jedovatí hadi.