Loading...
Zámek Miramare, nacházející se na vrcholu skalnatého ostrohu Grignano v zálivu u Terstu, nechal v letech 1856 - 1860 postavit arcivévoda Ferdinand Maxmilián Habsburský pro sebe a svou ženu Charlottu Belgickou. Maxmilián byl bratr císaře Františka Josefa, švagr Sissi.
Bělostný kamenný zámek je obklopen terasami, sochami, jezírky a rozlehlým parkem.
Park kolem zámku o ploše 22 ha je výsledkem náročného projektu, vytvářeného na území téměř bez vegetace. Spolu s Maxmiliánem ho tvořili odbornící v oboru. Bylo sem dopraveno velké množství zeminy. Útes nechal arcivévoda posázet lesem, který fungoval jako větrolam. Chtěl, aby se mohly ujmout v parku i choulostivější rostlinky - stromy, keře i zeleň ze zahraničí (pomerančovníky, magnolie a další). Maxmilián nechal také vyrobit klece pro tropické ptáky a skleníky na teplomilné rostliny. Park Miramare se stal jakýmsi experimentálním centrem pro zalesňování a aklimatizaci vzácných botanických druhů. Byl zde vystaven zahradní domek - "Castelletto" (malý hrad), kde manželský pár let pobýval. Charlottu zušlechťování parku příliš nezajímalo.
Manželé v roce 1864 odjeli do Mexika, kde se Maxmilián za hodně složitých politických okolností (zde podrobně popsány ) stal císařem a v téže zemi byl později, v roce 1867, popraven. Ještě před Maxmiliánovou smrtí Charlotte odcestovala zpět do Evropy a marně pro něj hledala v Paříži, ve Vídni i v Římě pomoc. Císařovna se nervově zhroutila a žila do konce života v ústranní. Zemřela v roce 1927 v Belgii.
V březnu 1955 byl park otevřen pro veřejnost a 2. června téhož roku bylo zpřístupněno historické muzeum na zámku Miramare.
Neprožívám interiéry zámků, prohlídka Miramare však nebyla náročná a netrvala dlouho. Mnohem více času jsme dostali na prohlídku nádherného parku s výhledy na moře. S prostranstvím si tehdy Maxmilián opravdu vyhrál, klobouk dolů. Návštěvu jsme zakončili dobrým vínkem pod hustě prorostlou pergolou zámecké restaurace.
TIP: Není- li možnost se podívat do luxusního šlechtického sídla do Terstu, stačí zajet např. na zámek Nový Světlov, nebo do Českého Rudolce na zámek "malá Hluboká" nabo také na skutečnou Hlubokou u Českých Budějovic:-). Všechny tyto stavby jsou šmrnclé stylem zámku italského.
Průlet Terstem
Terst (Trieste, Triest) - italské město, v němž kdysi vládli Habsburkové. V současnosti je důležitým mezinárodním přístavem a významnou obchodní křižovatkou.
Proběhli jsme v rychlosti pouze částí Terstu. Zhlédli jsme náměstí Jednoty Itálie (Piazza Unità d'Italia), podle mnohých jedno z nejkrásnějších náměstí v Itálii, na němž stálo množství paláců a také radnice (Palazzo del Municipio).
Ze STAROVĚKU se dochovaly zbytky římského divadla, postaveného na příkaz císaře Oktaviána z roku 32 př.n.l. Zastavili jsme též u katedrály San Giusto.
Na konci Memorial parku, na vrcholu kopce San Giusto jsme mrkli na Památník padlým, sochu, postavenou na počest padlých v první světové válce.
Jediné, co z celého Terstu zajímalo našeho nejmladšího účastníka zájezdu (11 letého parťáka), byly obrovské krásné medúzy, vznášející se na břehu moře.
Vstup 4 € - květen 2011
odkazy: