Tipy, jak na cestách se bojovat s klíšťaty u psích mazlíčků
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost
Teplé počasí láká ven nejen lidi, ale taky naše domácí mazlíčky. Mezi zástupci zvířecí říše však nejsou sami - na scénu přicházejí klíšťata. Pojďme se podívat, jak ochránit čtyřnohého mazlíčka při túrách a procházkách.
Ta jsou nebezpečná zejména kvůli tomu, že mohou na jakéhokoli teplokrevného živočicha, tedy nejen na vašeho čtyřnohého miláčka, ale i na vás, přenést až sto padesát druhů nemocí.
Co způsobují nakažená klíšťata?
Mezi ty zvláště nechvalně proslulé patří třeba lymeská borelióza. Ta je jednou z nejvíce rozšířených a zároveň nejzávažnějších infekčních chorob. U psa patří k nejmarkantnějším příznakům zánět kloubů. Nicméně asi ve třiceti procentech případů je zcela bezpříznaková a teprve později přejde do velmi obtížně léčitelného chronického stádia.
Jak bojovat s klíšťaty?
Boj s těmito parazity byste proto v žádném případě neměli podcenit. Před propuknutím boreliózy vašeho zvířecího kamaráda dokáže ochránit i vakcinace, nicméně třeba u klíšťové encefalitidy tato možnost dosud neexistuje. Nejspolehlivější obranou proto stále zůstává prevence v podobě antiparazitik.
Ta mohou mít různou aplikační formu. Mezi nejpopulárnější patří obojky, třeba ty pod značkou Foresto. Tyhle produkty vašeho mazlíčka chrání dlouhodobě, v řádu měsíců, uvádí se až osm.
Jinou alternativou jsou tzv. spot on, které pomocí aplikační pipety nakapete zvířeti na kůži za krkem. Musejí se ale častěji obnovovat, je potřeba je v průběhu jediného roku aplikovat až devětkrát. Najdete třeba pod značkami Advantix, jeho účinnost se uvádí cca měsíc, nebo Fipron, případně Fypryst. Jejich výhodou ovšem je, že je snese i ten pejsek, kterému jinak přítomnost výše jmenovaného obojku vadí. Další možností jsou spot on na přírodní bázi. Tento sortiment zastupuje třeba značka Sergeanťs Green s účinnou látkou geraniol, což je organická sloučenina vyskytující se především v růžovém oleji. S jejími produkty lze účinně chránit i štěňata, pro něž jsou rovněž vhodné.
Tím máme za sebou výčet těch asi nejčastějších. Pro úplnost si dodejme, že na trhu jsou k dostání ještě kapky, které se psovi aplikují do ucha, ty nabízí třeba ve formě oleje z čajovníku cdVet. Nebo spreje, jimiž jednoduše postříkáte psovi srst. Jejich výhodou je hlavně nízká pořizovací cena. Dále se setkáte též s poměrně méně obvyklými pudry nebo speciální repelentními šampony.