Tisíce vzácných mincí je k vidění v Litomyšli. Poklad vystavuje Regionální muzeum
Regionální muzeum Litomyšl stojí přímo na cenných vykopávkách, pozůstatcích rušné cesty, která přes stovkami let spojovala dvě části města. Dnes ho najdete na Zámeckém návrší, v barokní budově bývalých piaristických škol, která prošla v letech 2012 až 2014 generální rekonstrukcí.
Bohaté dějiny jako expozice
Expozice Regionálního muzea představuje bohaté dějiny Litomyšle, města, které se pyšní skvostnou atmosférou i nebývalou historickou hodnotou. Tu také potvrzuje zapsání na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.Aktuálně, již jen do 15. května, je cena historického odkazu Litomyšle ještě povýšena o mincovní poklad z Vysoké u Jevíčka. Nálezce ho objevil jenom náhodou a shodou náhod se na místo objevu ihned vydali archeologové. Jeho kulturně historická hodnota je obrovská. Co do počtu, jde o největší poklad v Česku za poslední desetiletí. Nyní je možné si ho prohlédnout - v Regionálním muzeu Litomyšl.
Poklad z Vysoké v Litomyšli
Poklad zahrnuje 7099 mincí, nejstarší je polský půlgroš Vladislava II. Jagella z let 1431 až 1434. Nejčetnější je tříkrejcar (groš), toho se v pokladu našlo hned 4 474 kusů. Poklad zdobí také také dvanáct zlatých dukátů, 36 stříbrných tolarů a 12 půltolarů. Mezi nimi i vzácný sedmihradský půltolar Gabriela Bethlena. Mince pocházejí zejména z českých a rakouských zemí, ale také z ciziny jako je severní Itálie, Německo, Nizozemí aj.Vedle obchodních a vládních mincí (mince císaře Ferdinanda II. a Ferdinanda III.) poklad obsahuje i soukromé ražby, například mince Albrechta z Valdštejna. Ten razil své vlastní mince, které se ale po jeho smrti roztavily. Je téměř zázrak, že se objevily. Na numismatiky čekají i dosud neznámé varianty mincí. Důkladně je budou zkoumat po skončení výstavy v Moravském zemském muzeu v Brně, po prozkoumání pak detailně poklad představí prostřednictvím katalogu. Měl by vyjít v roce 2024.
Poslední aktualizace: 12.5.2022
Byl jsem zde!
Zapamatovat