Turistika ve vyssich nadmorskych vyskach
Kazdy, kdo se bez poradne aklimatizace ocitne v nadmorske vysce nad 2500 m.n.m se muze setkat s priznaky jako bolesti hlavy, nevolnost, nahla vycerpanost, ztrata chuti k jidlu a nespavost. I prestoze tyto priznaky mohou zneprijemnit vylet, nepanikarte. Prvotni priznaky nejsou zavazne a pokud planujete nekolikadenni expedici, pak vas muze potesit fakt, ze vetsinou se do druheho dne uklidni.
Pripravit se na tury ve vetsich nadmorskych vyskach muzete intervalovym treningem, ktery vam pomuze zvetsit kapacitu plic a tudiz se vam pri kazdem vdechnuti dostane vice kysliku, coz je prave ve vetsich nadmorskych vyskach, kde je vzduch ridsi, velmi dulezite. Na intervalovem treningu neni nic sloziteho. Vpodstate jde o stridani 2 minut sprintu a 1 minuty klidne chuze.
Pri ture pak pijte dostatecne mnozstvi vody. Prinutte se napit, I pokud vase telo o vody zadat nebude, coz je pri pohybu ve vyssich mistech velmi typicke. Jezte pokrmy bohate na sacharidy a vyvarujte se slanych pamlsku. Pokud zacnete ocitovat priznaky nevolnosti, zastane a na chvili si odpocinte. Nepokracujte dokud se nebudete citit lepe. Pokud vas trapi unava, usnadnit zivot vam muze technika spocinkoveho kroku, ktera vam pomuze zmirnit tempo a soustavne pokracovat ve vasi ceste. O teto technice jsoem se znimila v jednom ze svych predeslych prispevku, ktery naleznete zde:
https://www.turistika.cz/rady-cestovatelum/show/spocinkovy-krok.html
Pri nekolikadennich vyletech take dbejte na to, abyste od chvile, kdy se dostanete nad 2500 metru nenabyli vice nez 305 metru prevyseni za den a pokud vase priznaky nezmizi do dvou dnu, nebo se naopak stanou horsimi, vratte se co nejrychleji do nizsi nadmorske vysky. V tomto pripade totiz muze jednat o vyvin mnohem vaznejsi formy nadmorske nemoci.