Ubytování v Kosovu aneb balkánský hodinový hotel v praxi
Rady a tipy • Jídlo a ubytování
Kosovo jsme si chtěli projet celé a tak bylo nutné hledat ubytování ze dne na den. Pokaždé jsme spali na jiném místě. Ceny ubytování byly celkem rozumné. Nehledali jsme nic luxusního, stačila nám postel, sprcha a WC. Takový standart zde poskytují motely, penziony apod. Klasický turistický penzion jsme zažili jenom v Prištině. Všude mimo Prizren a Prištinu je ubytovacích možností celkem málo a podle toho také vypadá výběr. U výpadovek z měst jsou většinou motely a hotely s cenami kolem 20 až 40 eur za noc pro dvě osoby. Ubytování bývá docela obstojné, pokoje jsou vždy čisté, součástí zařízení je většinou i televize (někdy se dají naladit i srbské kanály, můj favorit byla Al Džazíra v srbštině). Obvyklý je sprchový kout s umyvadlem a WC. Jen v jednom případě byly záchody bez prkýnka. Jinak to byl to čistý, pěkně zařízený hotel...
Oproti českým motelů je zde jeden velký rozdíl. V Kosovu tyto motely fungují jako ubytování, ale zároveň také jako hodinové hotely. První otázka recepčního obvykle bývá jestli chcete pokoj na celou noc nebo jen na pár hodin. Ze začátku jsme nechápali. Proč se na to ptají, vždyť je to jasné, chceme přespat, ne ? Pak nám to došlo. Opravdu to tam tak funguje. Cena za noc i na pár hodin je stejná. Občas jsme viděli mihnout se nějaký pár, který za pár hodin zmizel. Občas se z pokoje od vedle ozývaly nějaké zvuky...
Jediný opravdu "hustý" motel byl v centru Kosovské Mitrovice. Tam se nás recepční dokonce ptal, jestli nepotřebujeme viagru, prý ji mají za dobrou cenu, v akci ! A pokoj také vypadal dost opotřebovaně. Zdi byly slušně "vymalované" stopami po spermatu. No, ale povlečení bylo čisté a pokoj byl uklizený. Prostě Kosovská Mitrovice ! Přiznám se, že jsem to nikde ještě v takhle syrové formě neviděla.
Další klasické, ryze turistické ubytování se dá najít kolem Prizrenu v jižní části země. Zde jsou v nabídce pokoje v tzv. kullách (kamenný albánský venkovský věžový dům). Ubytování má obvykle až na výjimky standart motelu. Ubytování v kullách je o něco dražší, ale zato nefungují jako hodinové hotely !
Stan a spacák v Kosovu není potřeba (pokud nejedete na trek do hor). Kosovo je podobně jako Srbsko země kempy nepolíbená, Kosovo snad ještě více. Na žádný kemp jsem zde nenarazila. A odvahu spát na divoko jsme neměli.