Varime v prirode
Kazdy si rad uzije dobreho jidla, obzvlaste pak po celodenni ture na horach. Pri jednodennich vyletech je celkem snadne zastavit se po ceste domu na veceri v horske chate nebo v restauraci.
Slozitejsi to muze byt, kdyz planujeme nekolikadenni vylet do oblasti, ktere jsou na kilometry vzdaleny od civilizace (a to hlavne v zahranici, kde system horskych chat nemusi byt tak vyvinuty jako u nas), ale s trochou planovani si rychlou, dobrou a vyzivnou veceri muzeme doprat I tam, kde lisky davaji dobrou noc.
Pri planovani jidelnicku mejte na mysli, ze prumerny turista behem stredne narocneho dne na horach spali 2500- 4500 calorii.Tento odhad byste meli zvysit az o polovinu pokud se chystame do narocneho terenu nebo v chladnem pocasi, kdy lidsky organismus vyzaduje vice kalorii k udrzeni telesne teploty.
Vybornym pomocnikem pro ty, kteri podnikaji nekolikadenni vypravy, je Dehydrator, neboli susit potravin. Susene jidlo ma delsi trvanlivost a mnohem mensi vahu. Objemnou sklinku omacky na spagety vam pomuze sbalit do igelitoveho sacku, ktery sotva neco vazi a nezabere skoro zadne misto. Predvarit a ususit si muzete take spagety a jine testoviny. Ty se pak po namoceni do vrouci vody rychle vrati do sve mekke podoby a oproti vareni syrovych testovin tak usetrite hodne paliva. Susena zelenina se po namoceni do vody rehydruje za zhruba 30 minut a jidelnicek si muzete pak zpestrit cerstvymi salaty.
Dalsim neocenitelnym pomocnikem jsou igelitove pytliky, do kterych si muzete predmixovat jednotliva jidla nebo si suroviny pripravit alespon castecne. Smes vysusene zeleniny (a treba i hub) smichana s korenim a trochou masoxu vam poskytne vyborny zaklad na polevku. V prirode pak staci ohrat vodu, vysypat do ni obsah predem pripraveneho pytliku a temer bez namahy si pak muzete uzit zeleninovou polevku.
Nekolik snadnych receptu:
Boruvkove palacinky
Doma:
V igelitovem pytliku smichejte – 2 hrnky mouky, 2 lzicky prasku na peceni, 1/3 hrnku suseneho mleka a ½ lzicky soli.
V taboristi:
Do pytliku pridejte 2 salky vody a 3 lzice oleje a testo prohnetejte. Pridejte vysusene boruvky (nebo pokud mate radsi cerstve, predem je namocte na chvili do vody). Testo se pak kape na rozzhavenou panvicku (zhruba 10 cm kolecka). Smazte 2 minuty na jedne strane, otocte a smazte 1 minutu na druhe strane.
Suroviny by mely vystacit na 15 palacinek.
Basilko-parmesanove orzo testoviny (1 porce)
Doma:
V igelitovem pytliky smichejte – ½ lzice masla (nebo pokud mate stejne mnozstvi maslovych vlocek), ½ hrnku testovin orzo, 1 lzicku susene basilky, ½ lzicky susene petrzelove nati, 2 lzice dehydrovanych kukuricnych zrn (z plechovky).
V taboristi:
Zavarte 1 hrnek vody a pridejte obcah pytliku. Pozvolna varte dokud testoviny nezmeknou (zhruba 5 minut). Pokud potreba, pridejte vodu. Tesne pred podavanim, vmichejte do testovin nastrouhany parmesan podle chuti.
Pikantni Testovinovy Salad (1 porce)
Doma:
Predvarte si zhruba 113 g testovin (kolinka nebo podobny tvar) a vysuste. V igelitovem pytliku smichejte - vysusene testoviny s ¼ hrnku hrozinek a 2 lzicemi vysusenych cernych oliv (nakrajenych na kolecka). V mensim igelitovem pytliku smichejte – 2 lzice olivoveho oleje, lzicku citronove stavy, lzicku dijonske horcice, ½ lzicky susene basilky, ½ lzicky suseneho kopru, ½ lzicky suseneho oregano, 1 lzici vysusene nakrajene cibule, ¼ lzicky pepre a spetku soli.
V taboristi:
Vysypte obsak pytliku s testovinami do vrouci vody, zakryjte a nechte odstat 10-15 minut. Pote scedte prebytecnou vodu, pokud nejaka zbyla a do testovin vmichejte obsah druheho pytliku. Promichejte. Podavat muzete ozdobene nasekanymi vlasskymi orechy a nastrouhanym parmesanem.
Pokud byste meli zajem o vice podobnych receptu, dejte mi vedet v komentari k tomuto clanku. Rada se podelim o nektere sve dalsi oblibene pokrmy.