Vybíráte snowboard? Podívejte se na 5 zásadních věcí, které vám s nákupem pomohou
Snowboard si člověk nevybírá podle barvy nebo designu, ale zajímá ho, jak mu bude prkno sloužit, a jestli se při tréninku někam posune. Při nákupu se zaměřte na styl ježdění, tělesnou hmotnost a celkově tělesnou konstituci. Pojďme se podívat na to, jak vybrat snowboard.
-
Délka snowboardu
Snowboard by měl sahat jezdci mezi bradu a nos. Při nákupu berte v úvahu také svou hmotnost. Když budete moc lehcí, nedostanete prkno do oblouku, když moc těžcí, potopíte se do prašanu.
-
Šířka snowboardu
Pokud bude snowboard moc široký, při jízdě do oblouku se pěkně nadřete. Jen málo jezdců má snowboard příliš široký. Problémem často bývá nedostatečná šířka. Na moc úzkém snowboardu si dobře nezajezdíte. Budou vám přečuhovat boty, a když se pokusíte zaříznout oblouk, spadnete do sněhu. Špička a pata boty by měla prkno přesahovat o jeden centimetr. Díky správné šířce prkna na sjezdovce nespadnete, nezadrháváte se botou o sjezdovku a vyvinete v oblouku správný tlak na hranu. Široké prkno budete potřebovat, máte-li nohu v evropském číslování 44 a větší. Široké snowboardy jsou označeny jako wide o šířce 26 centimetrů a více. Máte doma snowboardové boty? Při výběru snowboardu si je vezměte s sebou a s prknem je vyzkoušejte. Jestli nemáte doma vůbec nic, začněte s nákupem bot. Snowboard můžete koupit v kompletu s vázáním a s botami.
-
Pružnost (tvrdost) prkna
Na výběr máte tvrdé nebo měkké prkno, přičemž tvrdost se označuje jako flex. Měkké prkno se hodí více pro začátečníky. Když vyvinete velkou rychlost, nedrží měkký materiál dobře na hraně. Tvrdší prkna se hodí pro zkušenější jezdce, na hraně drží i při vyšší rychlosti. Pokud pojedete na tvrdém prkně pomalu, budete mít hodně práce s tím, abyste jej dostali do oblouku. Jak tvrdé (pružné) prkno zvolit? Začátečníci a jezdci s nižší hmotností si budou jízdu užívat více s měkkým prknem, pokročilí jezdci sáhnou raději po tvrdém prkně. Mohou se odlišovat dva soft snowboardy mezi sebou? Ano, můžou. Právě proto si zjistěte předem, jestli je vámi vybraný model měkký (soft), středně tvrdý (mid-stiff), nebo tvrdý (stiff) a vyzkoušejte ho v praxi. V obchodě si stoupněte k postavenému prknu, chytněte ho za špičku a volnou rukou zatlačte na prostředek. Prkno by mělo být pružné, ale zároveň klade odpor. Zkuste vícero snowboardů a zjistěte, jakou mají tvrdost. Pružnost se odlišuje podle konstrukce prkna.
-
Jaký vybrat typ snowboardu?
Zeptejte se sami sebe, čemu se chcete věnovat. Chcete jezdit ve snowparku poletama na kickerech, surfovat na prašanu, nebo od všeho trošku? Do volného terénu vybírejte snowboardy s označením Freeride. Prkno má delší špičku než patku. Špička je o trošku širší než patka a snowboard pluje hezky v prašanu. Tato prkna jsou tvrdší, mají delší vykrojení. Dalším typem jsou All Mountain snowboardy, které se hodí pro ty, co preferují ježdění na sjezdovce, volném terénu i ve snowparku. Jsou podobné svým tvarem freestylovým speciálům. Freestylové snowboardy jsou konstruovány na rotace a polety. Mají většinou stejný tvar a délku patky a špičky. Rotace usnadní kratší špička a patka, prkno je trošku širší a trošku více stabilní. Prkna, která se hodí pro jízdu na sjezdovce, se označují jako Alpine nebo Carving snowboardy. Jsou dlouhá, úzká, tvrdá, jezdí se na nich s tvrdým vázáním a tvrdými botami. Můžete se na nich maximálně položit do oblouku, ale na prkně si moc nezaskáčete.
-
Jaká je úroveň vašeho ježdění?
Jste-li začátečník, měly by vaše kroky směřovat spíše k měkkému prknu, abyste se mohli v jízdě postupně zdokonalovat. Když si koupíte tvrdé prkno, akorát se zpomalíte v progresu. Pro pokročilého jezdce se hodí tvrdší materiál a větší investice do snowboardového vybavení se vyplatí. Ke snowboardovému setu nebo k vašemu stávajícímu vybavení můžete pořídit stylovou bundu na snowboard, ve které se budete na svahu cítit příjemně.
Víte, kde si snowboard vyberete?