Vyznáte se v turistickém značení?
Barevná podzimní kulisa přímo vyzívá k dlouhým procházkám. Přemýšlíte kam vyrazit, abyste nemuseli jezdit nikam daleko a zároveň viděli něco zajímavého? Nechejte se na zajímavá místa dovést značenou turistickou trasou. Jak jsou takovéto cesty pro výletníky značeny, kdo je maluje a kam vedou? Máme pro vás odpovědi na všechny otázky.
Stát se turistou je dnes snadné. Síť turistického značení je tak hustá, že se stačí jednoduše napojit na některou z tras procházejících vaším městem. Objevíte nový procházkový okruh a poznáte zajímavá místa blízko svého bydliště. Jen nezapomeňte, že některé okruhy jsou náročnější a delší než ostatní. Dopředu se podívejte, jak dlouhá vás čeká trasa a dobře se na cestu vybavte. Podzimní počasí si říká o kvalitní funkční oblečení a na delší procházku si nachystejte i dobrou svačinu. Po cestě najdete spoustu vhodných míst na malou pauzu. Odměňte se třeba sladkou, ale výživnou svačinou, kterou si přichystáte z celozrnného tmavého chleba promazaného kakaooříškovou pomazánkou Carla Cream. Kvalitní kakaová pomazánka dodá tělu potřebnou energii a celozrnný chléb zase sílu na zbytek cesty. Nepodceňujte ani dodržování pitného režimu. I pěší turistika je sport.
Podle čeho se orientovat
Než se na procházku vydáte, měli byste mít také alespoň základní ponětí jak se v turistických značkách orientovat. Turisté se řídí čtvercovými značkami, složených ze třech vodorovných pásů. Jednotlivé trasy od sebe odlišuje prostřední pás, který se barevně liší. Bílé okrajové pásy mají všechny pěší turistické trasy společné. Narazíte-li při svém výletu na značku se žlutými okrajovými pásy, vydali jste se po trase cyklostezky. Oranžové postranní pásy slouží zase k orientaci v terénu lyžařům. Speciálními tipy značek, na které můžete v přírodě narazit je barevné kolečko v bílém poli nebo diagonální zelený pás v bílém poli. Barevným puntíkem jsou vyznačeny tzv. hipotrasy, určené jezdcům na koních. Zelený diagonální pruh značí naučnou stezku, kterou obvykle podél trasy doprovází i velké informační panely. Mimo základní značení vám v orientaci pomůžou také plechové směrové tabule a turistické značky se speciálními symboly upozorňující na zajímavosti v okolí. Značení plechovými směrovkami se využívá převážně ve městech a na důležitých rozcestích. Naleznete na nich údaje o vzdálenostech k dalším záchytným bodům a rozcestím.
Celosvětový unikát
O značení turistických tras se na území naší republiky stará Klub českých turistů. Všeobecně se říká, že české značení patří celosvětově nejlepším a nejhustším sítím vůbec. Turistické značky si u nás drží svoji tradici už téměř 130 let. Finanční podporu aktuálně zajištuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Samotní značkaři však za svou práci placeni nejsou. Značení se věnují nadšenci a fanoušci pěší turistiky, kteří se do Klubu přihlásí a projdou základním zaškolením. Svoji rozsáhlou základnou je tak svaz schopný zajistit kompletní zaznačení na celém území naší republiky. Způsob značení dosáhl mezinárodního věhlasu takového rozsahu, že český značkařský tým vyrazil již několikrát malovat značky i za hranice. Trasy lemované našimi značkami tak můžete nalézt například na Zakarpatské Ukrajině, na Krymském poloostrově, v rumunském Banátu, na chorvatském pobřeží Středozemního moře či dokonce v brazilském městě Bataypora.
Volání divočiny
Překvapuje Vás, že i v dnešní době plné elektroniky a nejrůznějších aplikací, se stále udržuje síť klasického turistického značení? Možná právě proto, že Kolem sebe máme dennodenně tolik rušivých elementů, nám chybí kontakt s přírodou. Tradiční pěší turistika se tak v poslední době stává opět velice populární. Věřte, že i po desítkách nachozeních kilometrů se budete cítit skvěle psychicky odpočinutí a zrelaxovaní.