Čelovka Fenix HL23
K otestování se nám dostává do rukou další model malé kompaktní čelovky od Fenixlight limited – firmy řadící se mezi technologické špičky na trhu s čelovkami.
Tělo čelovky je z hliníkové slitiny (letecký tvrzený hliník), držák pro uchycení čelovky a hlavových popruhů je vyroben z odolného plastu. Díky zvoleným materiálům výrobce deklaruje nárazuvzdornost z výšky až 2 m, prachuvzdornost a vodotěsnost až do hloubky 2 m. Světelný zdroj zajišťuje LED dioda Cree XP-G2 s uvedeným dosvitem až 55 metrů.
Čelovka má tři režimy svícení, v pořadí HIGH-LOW-MEDIUM.
- HIGH - 150 lumenů (1,3 hodin)
- MEDIUM – 50 lumenů (5,75 hodin)
- LOW – 3 lumeny (110 hodin)
Uživatelské postřehy:
Přes počáteční dojem robusnosti čelovky (zapříčiněnou kompaktností a použitým materiálem) je ve skutečnosti samotná čelovka poměrně lehká (52 g bez baterie). Plastový držák čelovky s hlavovým popruhem má dobře formovaný tvar a na čele sedí pevně a přitom pohodlně. Gumový popruh je přiměřeně široký. Dotahování náhlavního popruhu je řešeno klasicky, plastovými protahovacími sponami. Tělo čelovky je zasazeno do plastového držáku kompaktně a neoddělitelně, což je velkou výhodou například při pádu čelovky z výšky. Nastavování směru svitu čelovky je řešeno neobvyklým, přesto zcela jednoduchým principem typickým pro zpracování čelovek Fenix. Na kovovém těle čelovky je pole s drážkami, do kterých při otáčení čelovky zapadá plastová zarážka, která naprosto perfektně udrží čelovku v nastavené pozici i při běhu a nijak se nesklápí a samovolně neposouvá.
Čelovka se ovládá pomocí jediného postranního tlačítka, krytého mřížkovanou pryží. Ovládací tlačítko je dostatečně velké (po celém průměru těla svítilny) a reaguje na stisk i při jeho okrajích. Velmi praktické a snadné je zapínání jedním prstem bez nutnosti si přidržovat celé tělo čelovky, a to aniž by se čelovka nějak na čele posunovala. Přidržením tlačítka cca 0,5 vteřiny se čelovka zapne a krátkými stisky se přepíná mezi jednotlivými režimy. Čelovka se vždy zapíná do nejvyššího režimu.
Vkládáni baterie je na relativně hluboký závit, jehož pootočením lze zamezit nechtěnému zapnutí čelovky v batohu. Napájení čelovky je na jednu klasickou AA baterii, která je běžně rozšířená a všude snadno dostupná.
Čelovka odzkoušena při aktivitách:
Běh - při běhu na mne čelovka udělala zřejmě největší dojem. Čelovka na hlavě drží pevně, popruh se na čele neposunuje a především se udržuje stále ve stejné pozici pro směr svitu, nesklápí se atd. Díky systému pootáčení svítilny je rozsah nastavení směru svitu dostatečně široký. Rovněž tak šíře kuželu je více než dostatečná. Délka dosvitu odpovídá uváděným parametrům – až 55 m. Navíc kužel světla je rozprostřený tak, že je jednak vidět nejen dobře před sebe, ale i přímo pod nohy. Při běhu v lehčím terénu mi zcela stačil na běh režim medium, režim high jsem zapínala v terénu, který jsem neznala, nebo byl obtížnější.
Skialpinismus - čelovku jsem testovala také na skialpech v Alpách. Zde čelovka obstála co do praktičnosti – např. zapínání čelovky bez nutnosti sundání rukavice a také skutečně dobré vodotěsnosti. Čelovka se běžně dostávala do kontaktu se sněhem a ani jednou se nazamlžila a baterie uvnitř pouzdra byla naprosto suchá. Při nočním bivaku, kdy bylo cca -14 °C, čelovka fungovala naprosto normálně a elektronika nijak "nezamrzala". foto osvitu vnitřku sněhového záhrabu, venku tma, vevnitř díky sněhu a čelovce je jak za bílého dne.
Další test vodotěsnosti zažila čelovka (jako průpravu na vodácké sporty) potopením do místní řeky Bystřice do hloubky cca 1,5 metru. Čelovka zde byla přibližně 1 minutu. Po vytáhnutí z vody nejevila žádné známky orosení, po odšroubování závitu byla baterie i samotné závity suché. Na konci hlubšího závitu je těsnící kroužek, který je k čelovce dodáván ještě jeden náhradní. Gumový hlavní popruh čelovky poměrně dlouho schne, trvalo přes 5 hodin, než byl zcela promočený gumový popruh úplně suchý a to při pokojové teplotě 20 °C. Nutno podotknout, že například při testování čelovky ve sněhu se pásek zcela nepromočí a pocit jen mírně navlhlého pásku je navíc zcela relativní, když máte čelovku na čepici
Suchý závit po testu vodotěsnosti
Dále byla čelovka odzkoušena na deklarovanou nárazuvzdornost při pádu z výšky až 2 m. Čelovka obstála i v tomto testu, na funkčnosti čelovky se náraz nijak nepodepsal.
Otestování dalšího typu čelovky od Fenixlight limited jen potvrdilo, že se tato firma právem řadí mezi současné technologické špičky na trhu s čelovkami. Provedení čelovky je vysoce funkční za použití kvalitních technologií i materiálů, praktické a především jednoduché! Osobně jsem nadšená především z funkčnosti použitého systému nastavení směru svitu, který mi naprosto vyhovoval při všech rychlých pohybových aktivitách. Volba této čelovky zejména pro outdoorové sporty, při porovnání kvality, výkonu a ceny, je pro mne jednoznačná.
Další informace o čelovce Fenix HL23 naleznete zde.