CzechTourism společně s Klubem českých turistů
Stvrzuje to aktuální Memorandum o spolupráci.
Všeobecně známé turistické značky v modré, červené, žluté a zelené barvě, díky kterým se můžeme pochlubit nejdokonalejším systémem a nejhustší sítí turistického značení pro pěší turistiku pravděpodobně na celém světě, letos slaví 130 let své existence. Již v květnu roku 1889 vyznačilo označovací družstvo Klubu českých turistů první - červenou – trasu ke Svatojánským proudům nebo do Svatého Jana pod Skalou v karlštejnských lesích. Ne náhodou se tedy právě na tomto místě turisté letos v červnu setkali, aby patřičně oslavili toto významné výročí. Klub českých turistů společně s obcí Svatý Jan pod Skalou připravil den plný aktivit, kultury i zábavy, motivovaný oslavou tohoto jubilea. KČT v současné době sdružuje na 40 000 členů, aktivně se věnujících rozmanitým formám turistiky. Není pochyb, že jde o pozoruhodnou část obyvatel Ćeska, účastnících se tohoto segmentu cestovního ruchu. Tento fakt neopomíjí ani Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. Výsledkem je projekt vzájemné spolupráce obou organizací.
Česká centrála cestovního ruchu (CzechTourism) a Klub českých turistů (KČT) v těchto dnech na historickém místě – v prostorách Národního památníku v Praze na Vítkově - podepsaly memorandum o spolupráci. Obě organizace chtějí společným úsilím dosáhnout zkvalitnění služeb a rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. „Zviditelnění unikátních turistických značek s nejhustší sítí tras a jejich propojení s tipy na výlety na cestovatelském portálu Kudy z nudy - to je nejlepší způsob, jak zvednout lidi z gauče a přivést je po značených trasách do míst a regionů, které na své objevení zatím ještě čekají,“ řekl ředitel CzechTourism Jan Herget a pokračoval: „Pozornost si zaslouží i turistické chaty, na kterých trávili víkendy naši rodiče a prarodiče a které dnes potřebují oživit. V tom pomůže náš propracovaný systém certifikace a vzdělávání“. Tomu účeluslouží Český systém kvality služeb (ČSKS), jehož realizátorem je agentura CzechTourism. ČSKS uděluje certifikáty organizacím cestovního ruchu - například kulturně historickým památkám, či přírodním atraktivitám, přičemž zárukou kvality služeb je udělení značky kvality - „Q“. Touto certifikací nyní projdou i objekty Klubu českých turistů.
„Většinu chat provozují nájemci nebo odbory KČT, mnohdy s nadšením, ale bez valného financování či jiné podpory. Tato spolupráce jim otevírá nové možnosti v oblasti vzdělání i propagace, což by se následně mělo odrazit i ve vyšší kvalitě poskytovaných služeb,“ kvituje budoucí spolupráci Vratislav Chvátal, předseda Klubu českých turistů. Kvalita služeb má svůj nezanedbatelný význam i v rámci pěší turistiky. KČT nyní připravuje po vzoru švýcarských, rakouských či německých kolegů také certifikované pěší trasy. Ty musí splňovat nejvyšší standardy a pohodlí. Sleduje se například délka chůze po asfaltu či zpevněných cestách, délka souběžného vedení trasy s cyklostezkou, atraktivita okolní krajiny, frekvence odpočívadel, nebo napojení na parkoviště, nádraží či ubytovací a stravovací služby. „Pilotní projekty certifikovaných tras připravujeme ve spolupráci s Karlovarským a Ústeckým krajem v Krušných horách a Českém Švýcarsku a také v jižních Čechách v oblasti Bechyně a řeky Lužnice,“ uvedl Vratislav Chvátal.
Cestování po vlasti v posledních letech nabývá viditelně na intenzitě. Přispívá k tomu nesporně jak určitá nasycenost českých občanů pokud jde o výjezdy do zahraničí (výsledek třiceti let svobody cestování po zbavení se komunistické násilné izolace), tak objevování půvabů dalších, dosud nepoznaných koutů republiky a v neposlední řadě i nekomplikovanost a bezpečnost tuzemského cestování na rozdíl od mezinárodního. Lze tedy jen pozitivně kvitovat, že spolupráce KČT a CzechTourismu míří tím správným směrem…
Miroslav Navara/TZ