Jak vyrobit nouzový přístřešek z plachty
Chystáte se na výšlap nebo na cyklistický výlet a přemýšlíte, co praktického si zabalit s sebou? Jedna věc, která by vám neměla v batohu chybět, je nepromokavá plachta. Poslouží jako ochrana před náhlou průtrží mračen, ale také jako přístřešek, ve kterém v případě nutnosti strávíte celou noc. Víte, jak nejlépe vytvořit nouzový bivak z plachty?
Pokud hledáte cenově dostupný, skladný a zároveň multifunkční kousek vybavení pro pobyt v přírodě, rozhodně zvolte nepromokavou plachtu. Můžete vybírat i ze speciálních typů, určených pro nouzové přežití, ale stejně dobře vám poslouží i klasická zakrývací plachta, kterou seženete v každém hobbymarketu.
Stavba přístřešku z plachty
Zastihne-li váš nečekaně stmívání v oblasti, kterou dobře neznáte, bývá bezpečnější přenocovat na místě, než se snažit v neznámém terénu pokračovat v cestě. Způsobů, jak si z plachty vyrobit improvizované přístřeší, je celá řada. Pokud máte s sebou paracordovou šňůru nebo jiný provázek, můžete si vyrobit klasickou stříšku napnutím šňůry mezi dva stromy a přehozením plachty přes ni. V kombinaci se závěsnou hamakou si tak vytvoříte pohodlný nocleh uprostřed lesa.
V nouzové situaci, kdy s sebou nemáte další vybavení, využijte upevnění jednoho rohu plachty ke kmeni stromu do výše cca 1,5 m, zatímco zbylé tři rohy napnete na zem a upevníte zapíchnutými větvičkami nebo zatížíte kameny. Jestli používáte na svých túrách trekkingové hole, postavíte s jejich pomocí z plachty i klasický „áčkový“ stan.
Nouzový bivak pro cyklisty
Nejjednodušší je stavba přístřešku z plachty pro cyklisty. Stačí kolo postavit vzhůru nohama, plachtu přes něj přehodit a volné rohy mírně napnout. Pro jednu osobu jako nouzový bivak taková stříška bohatě postačí, aby zajistila ochranu proti dešti a padající rose.
Čemu se při nocování v přírodě vyhnout
Na závěr ještě zbývá upozornit na častou chybu, kterou lidé při nečekaném nocování v přírodě dělají. Nesnažte se chránit před mokrem a chladem tím, že se do plachty celí zabalíte nebo se s ní přikryjete. Krátkodobě vás sice může zahřát, ale pokud zabalení v plachtě přenocujete, ráno se probudíte úplně promočení. Vlhkost, která se neustále uvolňuje z povrchu těla, se totiž zevnitř na plachtě sráží a okamžitě se vsákne zpět do oblečení.