KURTYKA: Nejočekávanější horolezecká kniha desetiletí
Wojtek Kurtyka je jedním z největších horolezců všech dob a stal se jednou z vůdčích postav polské zlaté horolezecké generace, jež v 70. a 80. letech 20. století zásadně posunula hranice himálajského lezení. Díky svému vizionářskému přístupu vylezl mnoho dodnes uznávaných cest. Výjimečný je především jeho prvovýstup alpským stylem západní stěnou Gašerbrumu IV, kterému se někdy přezdívá „výstup století“ a dosud nebyl nikým zopakován.
Po opakovaných pokusech udělit mu Zlatý cepín za celoživotní dílo („Oscara“ horolezeckého světa), Kurtyka tuto poctu nakonec přijal. Jako silný introvert odmítl bezpočet žádostí o rozhovor či vystoupení na festivalech, souhlasil ale se spoluprací na této dlouho očekávané biografii.
Detailní a dojemný portrét jedné z nejuznávanějších a zároveň nejsložitějších a nejsamotářštějších hvězd světového horolezectví.
Více informací o knize naleznete na www.jota.cz/kurtyka
Kniha vyšla 10. 4. 2019, EAN: 9788075654472
pevná vazba s přebalem, 280 stran + 64 stran přílohy
Originální název: Art of Freedom. The Life and Climbs of Voytek Kurtyka
Přeložil: Jakub Futera
Ukázka: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/kurtyka
Vychází také jako e-kniha.
Spisovatelka a bývalá ředitelka Banff Mountain Film Festival Bernadette McDonaldová (*1951) je autorkou řady knih s horolezeckou tematikou. Ve svém oboru je uznávanou autoritou, navíc je sama lezkyně
Mezi její díla patří Toma Humar (Random House UK, 2008); Brotherhood of the Rope (The Mountaineers Books, 2007) a I‘ll Call You in Kathmandu (The Mountaineers Books, 2005).
Za knihu Lezci svobody získala prestižní ocenění Boardman Tasker Prize.
„Wojtek Kurtyka je legenda… A zde máme vůbec poprvé možnost poznat jeho trable i myšlenky. Absolutní klenot mezi knihami.“
Steve House, horolezec
Podobné knihy v Nakladatelství JOTA:
Bernadette McDonaldová
LEZCI SVOBODY
Jak horolezci ze socialistického Polska dobyli Himálaj.
Mezi lety 1980 a 1989 platili polští horolezci za světovou špičkou. Žili v nesvobodném Polsku, a přesto se stali nejuznávanějšími himálajskými lezci.
Přestože vyrůstali v těžké poválečné době, kdy se Polsko vzpamatovávalo z válečných zkáz a kdy v zemi panovala tvrdá ruka komunistického režimu, vytvořili si vlastní svět, díky kterému se mohli vydat na lezeckou cestu za svobodou.
V době, kdy běžní občané Polské lidové republiky byli „chráněni“ před Západem za železnou oponou, se tito dobrodruzi vydávali na expedice po Aljašce, Jižní Americe, Evropě, a především po Asii, která se stala jejich druhým domovem.
Kniha popisuje životy a horolezecké úspěchy polských lezců, kteří se proslavili po celém světě. Patřili mezi ně především jména jako W. Rutkiewitzová, A. Zawada, J. Kukaczka, V. Kurtyka či K. Wielicki.
https://www.jota.cz/lezci-svobody
Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
KUKUCZKA
Příběh nejslavnějšího polského horolezce.
Jerzy Kukuczka, známý jako „Jurek“, byl slavný polský horolezec, který jako druhý člověk (po Reinholdu Messnerovi) zdolal všech 14 osmitisícovek. Trvalo mu to pouze osm let, což dodnes nikdo nepřekonal. Většinu výstupů navíc uskutečnil bez umělého kyslíku, v zimě nebo novými cestami, a proto bývá mnohdy považován za nejlepšího výškového horolezce 20. století. Zahynul 24. října 1989 při výstupu na Lhoce jižní stěnou, když se mu přetrhlo lano. O pár dnů se tak nedožil změny režimu. Právě fakt, že tehdejší komunistický režim v Polsku pro něj byl velkou brzdou, dělá jeho činy ještě výjimečnější.
Biografie ale nepojednává jen o Kukuczkovi. Popisuje také, s jakými dnes nepředstavitelnými obtížemi se tehdy horolezci setkávali.