LEZCI SVOBODY - jak horolezci ze socialistického Polska dobyli Himálaj
Mezi lety 1980 a 1989 platili polští horolezci za světovou špičkou. Žili v nesvobodném Polsku, a přesto se stali nejuznávanějšími himálajskými lezci.
Přestože vyrůstali v těžké poválečné době, kdy se Polsko teprve vzpamatovávalo z válečných zkáz a kdy v zemi panovala tvrdá ruka komunistického režimu, její členové si vytvořili vlastní svět (a to včetně „svobodného“ ekonomického trhu), díky kterému se mohli vydat na vlastní „lezeckou“ cestu za svobodou.
V době, kdy běžní občané Polské lidové republiky byli „chráněni“ před Západem za železnou oponou, se tito dobrodruzi vydávali na expedice po Aljašce, Jižní Americe, Evropě, a především po Asii, která se stala jejich druhým domovem.
Kniha se skládá ze šestnácti kapitol a popisuje životy a horolezecké úspěchy polských lezců, kteří se proslavili po celém světě. Patřili mezi ně především jména jako W. Rutkiewitzová, A. Zawada, J. Kukaczka, V. Kurtyka či K. Wielicki.
Autorka popisuje život „hrdinů“ v dobovém, politickém i společenském kontextu, a také se krátce zmiňuje o jejich dětství – ale vše přiměřeně a tak, aby dokázala přesně vykreslit charaktery jednotlivých osob. Zaměřila se především na tři nejznámější jména:
Jurek Kukuczka (*1948, Katovice, Polsko, †1989, Lhoce, Himálaj) byl polský horolezec a druhý člověk, který zdolal všech 14 osmitisícovek. Patřil k nejlepším světovým horolezcům všech dob.
Wojtek Kurtyka (*1947) je jedním z nejslavnějších alpinistů. Proslavil se vizionářským přístupem k lezení – uskutečnil např. přechod Broad Peaku, vystoupil alpským stylem na Čo Oju a Šiša Pangmu, ale nejvíc se proslavil průstupem západní stěnou Gašerbrumu IV. Tento úspěch z roku 1985, přezdívaný „výstup století“, dodnes nikdo nezopakoval.
Wanda Rutkiewiczová (*1943, Plungė, Litva, †1992, Kánčendženga, Himálaj – její tělo nebylo dosud nalezeno) byla polská horolezkyně a himálajská alpinistka. Jako první žena úspěšně vystoupila mimo jiné na vrchol K2.
Autorka knihy Bernadette McDonaldová je sama lezkyně. Polské horolezce osobně znala a navíc poskládala obrovské množství dokumentů a svědectví. Kniha obsahuje i přehlednou chronologii všech zásadních polských výstupů na vrcholy Himálaje. „Jak už to tak bývá, nápad na tento projekt vznikl na večírku,“ říká McDonaldová. Bylo to v roce 2003 v klubovně Katovického horolezeckého klubu, na večírku Polského horolezeckého filmového festivalu. „Členové tohoto klubu byli ti nejdrsnější horolezci, jaké jsem kdy v životě potkala,“ dodává McDonaldová. „Příběhy, které jsem té noci slyšela, ta vášeň a síla jejich vyprávění o horách mne hluboce zasáhly. Cítila jsem, že jde v podstatě o konec jedné slavné éry, protože spousta těch nejlepších horolezců v horách již zemřelo... Napadlo mě, že jde vlastně o jeden společný příběh, jelikož situace, v níž tito lidé vyrůstali, podmínky a těžké okolnosti, kterým byli vystaveni, se úplně odlišovaly od všeho, co jsem do té doby poznala.“
Vyšlo 21. 11. 2018, EAN: 9788075654090
pevná vazba s přebalem, 328 + 48 stran
Více o knize naleznete na www.jota.cz/lezci-svobody.
Originální název: Freedom Climbers
Přeložil: Jakub Futera
Ukázka: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/lezci_svobody
Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/12541009-freedom-climbers
Vychází také jako e-kniha.
Spisovatelka a bývalá ředitelka Banff Mountain Film Festival Bernadette McDonaldová (*1951) je autorkou řady knih s horolezeckou tematikou. Ve svém oboru je uznávanou autoritou, navíc je sama lezkyně
Mezi její díla patří Toma Humar (Random House UK, 2008); Brotherhood of the Rope (The Mountaineers Books, 2007) a I‘ll Call You in Kathmandu (The Mountaineers Books, 2005).
Za knihu Lezci svobody získala prestižní ocenění Boardman Tasker Prize.