TAJEMSTVÍ INDIÁNSKÝCH PYRAMID: Podivuhodný kamenný svět dávných Mayů v kultovním vyprávění legendy českého cestopisu
„Otázky, jenom otázky,“ zapsal si E. E. Kisch, když okouzlen stanul v Mexiku před divy stavitelské kultury, které před staletími vytvořili indiáni. Miloslav Stingl byl první Čechoslovák, který se vydal do Střední Ameriky, aby se pokusil vysvětlit alespoň část záhad, jež obestírají pyramidy, kamenné paláce, sochy a stély, které přežily věky, konzervovány pod nánosem hlíny a prachu. Letadlem, vlakem, autobusem, pěšky i na koni se vypravil po stopách Mayů, za poklady jejich měst. A neopomněl ani ty, kteří jako první, často s nasazením života, podnikali výpravy k odkrytí pohřbených pokladů. Bývalá mayská střediska v moři pralesů již vydala některá ze svých tajemství, i hluboké studně, kam kněží házeli dívky jako oběť, mayský kalendář byl dešifrován, Stinglovo vyprávění je však, jak je pro něj typické, nadčasové.
Aktualizované vydání provázejí bohaté ilustrační materiály, dobové i současné fotografie, kreslené rekonstrukce mayských staveb a reprodukce indiánského výtvarného umění.
Vydáno 15. 5. 2019, EAN: 9788075654649
Podrobnosti o knize naleznete zde: www.jota.cz/tajemstvi-indianskych-pyramid
pevná vazba s přebalem, 276 + 16 stran přílohy
Aktualizované vydání knih Tajemství indiánských pyramid (Orbis, 1974) a 2012 (Nakladatelství JOTA, 2010)
Ukázka: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/tajemstvi_indianskych_pyramid
Vychází také jako e-kniha.
Nade všemi národy stojí lidství.
havajské rčení a osobní motto Miloslava Stingla
Miloslav Stingl (*1930, Bílina) zažil blokádu Kuby, mluvil s Fidelem Castrem, objevil ruiny mayských měst, rodil eskymácké děti v Arktidě, přátelil se s králem Tongy, přežil námořní katastrofu, plaval v řece plné krokodýlů. Slavný český cestovatel, etnograf a spisovatel působil v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV, byl místopředsedou latinskoamerické společnosti. Celý život se věnuje literární tvorbě a pokračuje v badatelské a popularizační činnosti. Opakovaně pobýval v Americe, Austrálii a Oceánii. Vykonal 14 cest kolem světa. Na výpravách strávil přes 20 let, navštívil 150 zemí, domluví se 17 jazyky včetně řeči papuánského kmene Kumu. Je členem mezinárodních etnologických společností při UNESCO v Paříži. Severoamerický indiánský kmen Kikapú ho zvolil za svého náčelníka. Spolu s dvojicí Hanzelka a Zikmund patří mezi nejslavnější české a československé autory cestopisné literatury. Vstoupil do rekordmanské síně slávy jako nejvydávanější český autor, dostalo se mu řady literárních ocenění. V září 2014 obdržel prestižní mezinárodní cenu Egona Ervína Kische za celoživotní dílo, o týden později stříbrnou medaili Senátu PČR. Dne 21. prosince 2015 obdržel cenu prezidenta Palauské republiky za propagaci země díky cestopisu Neznámou Mikronésií. V červenci 2015, 2016 i 2017 byl nominován na státní vyznamenání, medaili Za zásluhy. Nikdo před ním ani po něm nic podobného na cestovatelském a spisovatelském poli nedokázal. Celkovému počtu vydání všech jeho knih se nikomu z ostatních českých spisovatelů nepodařilo ani přiblížit. Více na www.miloslavstingl.cz
Přečtěte si také:
STINGL MILOSLAV
BIOGRAFIE CESTOVATELSKÉ LEGENDY
První autorizovaná biografie cestovatelské legendy Miloslava Stingla.
S předmluvou Miroslava Zikmunda.
150 navštívených zemí, 43 knih ve 240 vydáních, 17 000 000 prodaných výtisků, znalost 17 jazyků a desítky tisíc dokumentů, fotografií a archiválií – to je jen několik suchých dat z neuvěřitelného životního příběhu cestovatele a náčelníka indiánského kmene Kikapú, pana MILOSLAVA STINGLA.
Magnesia Litera 2017 Litera za nakladatelský čin
Český bestseller 2016 Cestopisy a reportáže
GO Kamera 2017 Nejkrásnější kniha a Cena diváků
Nejkrásnější česká kniha Polygrafie – 2. místo
Další knihy Miloslava Stingla vydané Nakladatelstvím JOTA najdete na:
https://www.jota.cz/miloslav-stingl