TURISTIKU PODPORUJÍ
61 587 turistů a cestovatelů
112 488 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 401 847,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Víte, jak si vybrat turistickou bundu?

Testy Oblečení



Jak možná víte z vlastní zkušenosti, na horách se počasí může změnit nečekaně a velmi rychle. Slunné léto se rázem promění v průtrž, kterou navíc provází ještě silný vichr. Proto můžeme prohlásit, že turistická bunda je pro vaše pohodlí i zdraví nejdůležitější součástí turistického oblečení. Ochrání vás před větrem, deštěm i chladem, abyste si mohli svou oblíbenou aktivitu doopravdy užít. Na řádcích níže vám poradíme s výběrem správné bundy, kterých v Decathlonu samozřejmě nabízíme více druhů, z nichž se každý hodí pro něco trochu jiného.

Především je zapotřebí zeptat se sebe samotných: „Jakému počasí má bunda odolat?“ a „Na jakou aktivitu ji budeme používat?“ Podle odpovědí si pak uděláte lepší představu o tom, co od své turistické bundy očekáváte. První otázka vám pomůže ujasnit si, jaké úrovně odolnosti proti větru, vodě a chladu by měla bunda dosahovat. Druhá otázka pomůže s nejasnostmi ohledně hmotnosti, skladnosti a případně dodatečných funkcí. Už máte odpovědi? Skvělé, jdeme se tedy podívat na jednotlivé typy bund.

NEPROMOKAVÉ BUNDY

Naši zákazníci si nejčastěji přejí, aby byla jejich bunda nepromokavá. To je celkem pochopitelné, protože nikdy nevíte, kdy vás zastihne déšť a rozhodně se hodí být pod ochranou spolehlivého materiálu, který vás udrží v suchu. Zde však musíme říci, že je nepromokavost a nepromokavost. Jak tomu rozumět? Inu jde o to, že v Decathlonu, stejně jako na celém trhu, objevíte bundy s různými úrovněmi odolnosti proti vodě. Jaké úrovně voděodolnosti daná bunda dosahuje, nám výrobci sdělí v ,,milimetrech vodního sloupce” nebo v ,,schmerber” jednotkách. Pokud je u té či oné bundy uvedena voděodolnost 10 000 mm vodního sloupce, znamená to, že i kdybyste na materiál, z níž je vyrobena, umístili 10 metrů vody, dovnitř by se nedostala.

Voděodolnosti je u bundy dosaženo buď nepromokavou membránou nebo zátěrem

Zátěr: Jde o úpravu - nažehlením - povrchu materiálu, která mu zajistí nepromokavost. Zátěr má jednu velkou výhodu a tím je jednoznačně cena, jelikož se jedná o méně nákladné řešení, než je použití membrány. Nevýhodami jsou nižší prodyšnost, tudíž voda není vedena od těla tak efektivně a fakt, že zátěr časem ztrácí účinnost. Pokud však bundu opatřenou zátěrem vysušíte v sušičce, voděodolnost se obnoví. Bundy se zátěrem se hodí na kratší výpravy jako pojistka pro případ, že by vás zastihl déšť. Nejběžnější úroveň voděodolnosti zátěru je 2 000 mm vodního sloupce.

Membrána: Jedná se o tenkou vrstvu na vnitřní straně bundy. Tento typ turistických bund je odolný, lehký a příjemný. Dobře také odvádějí vlhkost, jelikož membrána je polopropustná - voda tedy může ven, ale ne dovnitř. Membrána má samozřejmě ochranné vrstvy, aby nedošlo k jejímu narušení. Vnější stranu chrání látka, vnitřní strana může být tvořena natavenou vrstvou (3 vrstvy), slabší 3D vrstvou (imprinting - 2,5 vrstvy) nebo síťkou (2 vrstvy). Jaké vrstvy jsou u bundy použity, ovlivňuje jak jejich odolnost, tak i váhu.

Jaký vodní sloupec opravdu potřebujete? 

Sháníte-li bundu na nepříliš náročnou turistiku, dobře vám poslouží některé z modelů se zátěrem nebo dvouvrstvou membránou a vodním sloupcem o hodnotě 2000 až 5000 mm. Pro náročnější turistiku a častějšímu setkání s deštěm doporučujeme bundu s membránou - 3 vrstvy a vodním sloupcem 10 až 20 000 mm. Modely s membránou s 2,5 vrstvami se hodí na fast hiking, tedy rychlostní turistiku. Pro tuto aktivitu se vyplatí zvolit lehkou, nepromokavou a skladnou bundu.

Je třeba vědět, že někteří výrobci udávají pouze voděodolnost materiálu, což však není totéž, co voděodolnost bundy jako celku. Nepromokavost materiálu může být sice vysoká, ale v praxi bunda promoknout může, protože není vybavena třeba nepropustnými zipy či podlepenými švy. Při vybírání vaší ideální bundy se proto zaměřte na nepromokavost celého produktu, jak ji uvádíme u našich značek Quechua a Forclaz. 

Někteří lidé vyhledávají bundy s voděodolností nad 20 000 mm vodního sloupce, ale ačkoli takové bundy seženete, ve většině případů tuto úroveň nepromokavosti nevyužijete. Jen si zkuste představit situaci, když byste se setkali s tak velkým tlakem vody. Zbytečně budete investovat více peněz do výrobku, jehož plný potenciál ani nevyužijete. Pokud se samozřejmě chystáte na vícedenní trek, do kvalitní bundy určitě investujte.

ZIMNÍ BUNDY

Zimní bundy můžeme označit za druhý nejžádanější druh. Jelikož od zimní bundy požadujeme, aby nás chránila před chladem a vniknutím sněhu, můžeme se při výběru řídit podobnými pravidly, jimiž jsme se řídili při výběru nepromokavých bund. Zde však musíme navíc zvolit i odpovídající hřejivost. Výběr ovlivní jak vaše vlastní zimomřivost, tak i povětrnostní podmínky a používané spodní vrstvy oblečení, jako je termoprádlo a mikina. Nejčastěji se setkáme s vatovými a péřovými zimními bundami.Vatové bundy: Hlavní výhody takzvaných vatovek, je příjemnější cena (oproti bundám péřovým), nižší náchylnost materiálu a snadnější údržba. Občasné vyprání postačí. Nevýhodami vatovek jsou vyšší hmotnost a větší rozměry, jelikož vata nabízí menší hřejivost - je jí tedy třeba více.Péřové bundy: Narozdíl od vatovek jsou péřovky hřejivější a kompaktnější, jsou tudíž lepší na dlouhé treky. Peří je skvělý izolant, avšak bundy s tímto materiálem je náročnější na údržbu. Při praní je třeba postupovat opatrněji, po vyprání je třeba nechat bundu řádně proschnout. Navíc v okamžiku, kdy je peří vlhké, ztrácí hřejivost. Při vybírání péřové zimní bundy vás bude zajímat především poměr prachového a draného peří, přičemž prachové peří má za úkol zahřát, kdežto drané peří určuje tvar celé výplně. Dále vás bude zajímat jednotka CUIN, která udává plnivost peří podle evropské normy. Čím vyšší plnivost, tím lepší izolace. 

Doporučujeme věnovat při výběru zimní bundy zvýšenou pozornost i jejímu střihu. Ten ovlivňuje nejen zakrytí těla, ale také volnost pohybu. Nezapomeňte také na správnou volbu spodní vrstvy oblečení. Dodržování principu vrstvení se vyplatí dodržovat: první vrstva odvádí pot od těla, druhá vrstva je především prodyšná, ale musí i zčásti zahřát a třetí ochrání před nepříznivými vlivy.

VĚTROVKY

 A jsme u větrovek, bund, které vytvořeny pro ochranu před větrem, když nehrozí chlad ani déšť. Vítr dovede zamávat s pocitovou teplotou, proto můžeme doporučit mít ji po ruce i v letních měsících. Větrovky bývají velice skladné bundy, které nezaberou v batohu zbytečně mnoho místa. 

Zajímavým typem větrovek jsou softshellové bundy. Ty dokážou skvěle ochránit před větrem i zahřát, jelikož většina z nich je vybavena na vnitřní straně různě silnou fleecovou vrstvou. Ovšem pozor! Softshellky nejsou vždy nepromokavé. Vyrábí se modely, z nichž některé jsou nepromokavé a jiné pouze vodoodpudivé. Ty vás ochrání před vlhkých vzduchem, mlhou i slabým deštěm, ale nic víc. Při výběru softshellky si tedy dávejte na tento údaj pozor. 

BUNDA PODLE AKTIVITY

Plánujete-li pouze kratší procházku v hůře předvídatelném počasí, je lepší sáhnout po bundě na nenáročnou turistiku. Zajistí pohodlí, je lehká a skladná - díky možnosti sbalení do malé kapsy. Ochrání vás před slabším deštěm a větrem. Díky použití zátěru se navíc nejedná o typ bundy, který přivolává vaší peněžence noční můry.

Na vysokohorskou turistiku, kde je proměnlivé počasí a není jisté, zda bude možné se rychle vrátit do výchozího bodu, doporučujeme bundu s membránou s vyšší hodnotou vodního sloupce. Takový typ bundy by měl nabídnout i dostatečnou prodyšnost, aby se nositel při rychlejším tempu tolik nepotil. Prodyšnost materiálu udává hodnota RET. Čím vyšší číslo, tím nižší prodyšnost a naopak. Pokud má bunda dostatek odvětrávacích otvorů, můžete si prodyšnost regulovat i sami.

Na vícedenní trek s objemným batohem na zádech se hodí treková bunda z odolnějších materiálů. Důležitá je zde nepromokavost, jelikož při treku nemusíte mít možnost se schovat před deštěm. Doporučit zde můžeme bundu s membránou (3 vrstvy) a vodním sloupcem 10 000 mm a více.

Zde si dovolíme malý tip: Pokud nemáte informace o tom, jaké počasí se na vás chystá a chcete zároveň uspořit trochu peněz, doporučujeme praktickou cestovatelskou bundu 3v1. Používat ji můžete po celé rok - v zimě v bundě ponecháte vatovou či fleecovou vložku, s příchodem jara je z ní jak fleecka, tak lehčí nepromokavá bunda.

Na závěr se s vámi rozloučíme a popřejeme vám spousty pohodlných kilometrů v kvalitní bundě, která vás nenechá ve štychu a stane se vaším spolehlivým parťákem.

Fotogalerie

Poslední aktualizace: 20.9.2023
Autor: Decathlon
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli