7. etapa 10 000 kroků Řeka – Bystřice
Trasy • Pěší trasa • Střední náročnost
7. etap
Z rozcestí ve středu rekreační obce Řeka půjdeme po zelené značce na rozcestí v Gutském sedle, které je umístěno na křižovatce lesních cest. Zelená turistická značka zde vede k chatě na Javorovém, žlutá značka pak kolem vrcholu Javorový. Modrá turistická značka vede přes osadu Guty a Smilovice dále až do Stříteže. Třinecká část Guty vešla v „popularitu“ v roce 2017 díky požáru dřevěného kostelíku Božího těla. Díky solidaritě lidí a podpoře ze strany kraje, města byl kostel v roce 2021 znovu vybudován jako věrná replika původní stavby z první poloviny 16. století za použití tradičních řemeslných postupů.
My se vydáme po modré kolem Gutského vršku na Malý Javorový vrch do Horského střediska Javorový. Tento vrchol je zároveň dostupný lanovkou ze strany od Třince. Lanová dráha byla zprovozněna v roce 1957.
Turistické trasy po okolních kopcích jsou s oblibou využívány pro horskou cyklistiku a pěší výlety. Novinkou jsou i stezky pro děti. Javorový vrch je známým centrem paraglidingu, a pokud máte dost odvahy, můžete se proletět na tandemu. V areálu střediska se nachází turistická chata postavená roku 1895 s útulnou restaurací a výbornou kuchyní. V zimě jsou zde výborné podmínky pro lyžování na třech sjezdovkách. Běžkaři mohou vyjet nahoru lanovkou, pokud se dole sejdou min. 3 osoby :-)
Scházíme dolů do části Oldřichovice, projdeme kolem památného Oldřichovického dubu a blížíme se do města. Sportovci se mohou zastavit u Werk Arény Třinec, domovského stadionu HC Oceláři Třinec.
Zastavujeme se u budovy, v níž je umístěno Muzeum Třineckých železáren a města Třince. Muzeum bylo adaptováno z obytného domu z roku 1917. Zahrada byla využita k umístění rozměrných exponátů výrobního zařízení. Stálá expozice představuje návštěvníkům chronologicky, podrobně a poutavě vývoj a rozvoj dějin Třineckých železáren a měst. Součásti muzea je maketa Třineckých železáren.
Po červené značce vede vycházka okolím města, obchází Babí horu a napojuje se na naučnou stezku Za krásami vendryňské přírody nebo cyklostezku Po stopách hutnictví. Za zastavení stojí technická památka - Vendryňské vápenné pece „wopienky“, které vznikly na počátku 19.století. Sloužily k pálení vápna, z vápence, který byl těžený ve 3 místních lomech až do roku 1895. Pece ukončily provoz v roce 1965.
Po delší procházce přes Vendryni docházíme do cíle – obec Bystřice, a zastavujeme se u jednoho z nejmalebnějších dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku – kostel Povýšení sv. Kříže, kde končí naše dnešní trasa.