Loading...
Trasy • Pěší trasa • Střední náročnost
Turistické zančení: Trasa vede mimo značené turistické trasy. Ze sedla Kota 1003m po Pytlácké cestě, po 350m je po pravé straně plácek s kamennou drtí připomínající malé parkoviště z něj se vydáváme přímo do kopce lesní cestou, která vede pod vrchol Lyry, dál pokračujeme lesním průsekem až na Lyru. Z Lyry sestupujeme lesním průsekem až k chatě Sedlovka (tahle část je na orientaci celkem nenáročná a dobře schůdná). (Další část trasy je orientačně náročná a místy těžko schůdná, stojí však za to). Od chaty Sedlovka pokračujeme kolem skalní věže lesním průsekem, který po 1km končí, dále vede jen pěšina vyšlapaná v lesním porostu až na Žárový vrch, z něj pokračuje dále na Žárový vrch severní vrchol. Dále jen podle navigace vyhledáváme trasu k lesnímu průseku (orientačně velmi náročné, vyžaduje minimálně dobrou mapu a schopnost orientace podle mapy). Průsekem jdeme 300m, pak odbočujeme vlevo do navazujícího průseku, který se spouští prudce ze svahu a končí na Pytlácké cestě. Zpět se vracíme po Pytlácké cestě až do sedla Kota 1003.
Náročnost: Celá trasa je poměrně náročná, vyžaduje kvalitní obuv. Vzhledem k tomu, že vede mimo značené trasy je náročná na orientaci. Doporučuji navigaci, nebo alespoň kvalitní mapu (já používám navigaci Garmin GPSmap 62 v kombinaci s mapou Geodezie Jeseníky sever 1:25000)
Délka trasy: 12,2km
Popis trasy: Auto je možno zaparkovat v sedle Kóta 1003, ze kterého vycházíme. První část vede asfaltovou silnicí, která je značená jako cyklotrasa do Vrbna pod Pradědem. Další úsek lesní cestou a pěšinami, obklopenými lesy. Z celé této části je řada odboček v podobě vyšlapaných chodníčků vedoucích ke skalním útvarům. Z některých je možný rozhled (bohužel nám počasí nepřálo, obloha zatažená nízkými mraky) do okolí. Ze skalního útvaru na vrcholu Lyry je dobrý výhled na oblast Medvědské hornatiny a Pradědu. Když se na chvilku rozestoupí mraky tak se nám ukáže Praděd oděný do bílého hávu podzimní námrazy. U chaty Sedlovka je přístupné ohniště s lavicemi, kde je možno si odpočinout. Naše kroky směřují ke skalní věži, alespoň z dálky tak vypadá skalní masív vystupující z úbočí. Připomíná nám skály Hruboskalska. Kolem něj stoupá lesní průsek, který nás přivede až na Žárový vrch. Stoupajíce k vrcholu se kocháme barvami podzimu. Prohlídneme si skalní útvary na Žárovém vrchu. Pro nepřející počasí trochu měníme původní plán a Žárový vrch severní vrchol míjíme a sestupujeme do sedla mezi severním vrcholem a Plošinou. I když nás od Plošiny dělí asi 200m nejdeme na její vrchol, ale průsekem směřujeme k Pytlácké cestě. Celou cestu manželka sbírá suchohřiby tak jich nakonec máme plnou tašku a do batohu přidáváme Václavky. Doma bude supr smaženice. Po sestupu se vydáváme na zpáteční cestu teď už, ale po asfaltu. Zastavujeme se u chaty Neděle, kde je možno si sednou na lavice, případně využít přístupnou, krytou mini terasu. Po krátkém obědě a teplém čaji pokračujeme kolem přírodní rezervace Jelení bučina zpět k autu.