Meandry Odry
Trasy • Pěší trasa • Malá náročnost
Turistické značení: od žst. Bohumín zelená Tz směr Šilheřovice zámek, od Antošovické lávky červená Tz. Trasa je sjízdná na kole.
Délka trasy: 19km – celý okruh. V případě Dopravy autobusem z Kopytova do Bohumína je trasa kratší o asi 7km.
Popis trasy: Březen nám konečně dopřál slunné počasí, kdy teplota šplhá pomalu ke dvacítce. Hřebeny našich zamilovaných Jeseníků pokrývá ještě značné množství sněhu, a tak dozrál čas, abych splatil dluh městu, ve kterém žiju. Bohumín leží na břehu řeky Odry, a právě dnešní povídání věnuji této řece, jejíž meandry tvoří hranice mezi Českem a Polskem.
K meandrům je možno se dostat různými způsoby a tak volba výchozího bodu závisí pouze na vás. Vpravo od železniční stanice u tržnice naleznete turistický rozcestník. Od něj vyrazte směr „Šilheřovice zámek“ po zelené Tz. Další možností je stáhnout si soubor GPX pro navigaci, z mých stránek, a nechat se vést. V tomto případě, půjdete z náměstí od radnice. Můžete však zvolit i další možnosti, stačí jen námi prošlou trasu zobrazit v mapě např. Google a vybrat si nástup…
Kompletní popis trasy včetně zajímavostí naleznete zde.
My vycházíme od radnice. První dva kilometry vedou městskou zástavbou do okrajových částí města. Centrum opouštíme a přes zástavbu rodinných domů přicházíme k lávce spojující přes řeku Odru město Bohumín a Antošovice. U lávky je nástupní místo pro vodáky. Nachází se zde krytá odpočívka a malé parkoviště. Zde opouštíme zelenou značku a pokračujeme dále po červené Tz., která kopíruje pravý břeh řeky. Jdeme po proudu asi 1km, abychom se dostali k bývalému hraničnímu přechodu Starý Bohumín-Chalupki. Zde je vedle hraničního mostu další odpočívka. Jestli chcete, můžete zde udělat malou zastávku. Ve vzdálenosti asi 10m je náměstí, které poskytuje možnost občerstvit se v hospůdce. V jeho zadní části, tak trochu bokem, je ukryt kostel, o kterém se více dovíte níže.
Značka dále pokračuje po ochranném valu, kolem Odry směrem na Kališok. Z několika málo míst, je možno pozorovat řeku, jak na oko líně protéká krajinou. Na podemletých březích můžete pozorovat, jaká síla v ní dřímá. Když jsme byli u druhého zastavení NS v zimě, stála informační tabule přímo na okraji břehu. Voda z jarního tání podemlela břeh natolik, že tabule musela být přemístěna. Na původním místě zůstaly jen betonové patky. Pokračujeme dál lesíkem k loděnici, kterou v minulosti využíval jacht klub firmy ŽDB. Jezero Kališok je vyhledávaným místem místního obyvatelstva pro rekreaci. Vedle parkoviště u loděnice se nachází další informační tabule s pořadovým číslem tři. Procházíme kolem a pokračujeme po silnici do místní části Kopytov. Po asi 50m je na sloupu el. vedení značka místního značení NS, která směřuje vlevo, kolem pole k řece. My neodbočujeme, ale pokračujeme dál po silnici, vedeni červenou Tz., ke čtvrtému zastavení NS. Zdej další odpočívka a informační tabule s názvem U Přístavu.
Jdeme dál k posledním dvěma zastavením naučné stezky. Procházíme místní části Kopytov, která na nás působí ospalým dojmem zapadlého městečka. Za posledním domem se silnice mění v polní cestu, která nás přivádí k pátému zastavení Na Vyhlídce. Zde je, zcela nelogicky, také poslední odpočívka. Zbývající část trasy vede polní cestou k poslednímu zastavení U Soutoku. K samotnému soutoku značka nevede. Stačí, ale když projdete dál cestou, která končí v poli. Když pak zaměříte svůj pohled přes pole mírně vpravo, uvidíte posed. Zamiřte přímo k němu. U něj začíná vyšlapaný chodník, který vás bezpečně dovede k soutoku Odry a Olše.
Bohužel ten kdo navrhoval, tuto trasu to nedomyslel, jak si jinak vysvětlit to, že u posledního zastavení není odpočívka. Právě tohle je místo, kde by měla být, tady poutník končí svou cestu. Tady potřebuje spočinout, než se vydá na zpáteční pouť.
Zpátky se můžete vydat stejnou cestou, nebo využít autobusovou dopravu. My jdeme pěšky.