61 583 turistů a cestovatelů
112 625 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 247,- odměny za články
Příspěvky uživatele Hribal
Počet příspěvků: 2182
Rybník Mašíňák
Rybník
Na okraji města Varnsdorfu, u bývalého Císařského parku, je velký rybník, který se postupně upravuje v příměstský rekreačně odpočinkový areál, jako tomu bylo v …
více »
Historický meteorologický sloup ve Varnsdorfu.
Drobné památky
V parčíku naproti Albertu v centru Varnsdorfu stojí opravený historický meteorologický sloup postavený koncem 19. století.Meteorologický sloup sloužil do 60. let minulého století. Po opravě je opět funkční, měří teplotu, barometrický tlak a vlhkost vzduchu. Zachovalé historické meteorologické sloupy se staly kulturními památkami.
více »
Josefova studánka Varnsdorf.
Studánka
Císařský park /Kaiserpark/ vznikl na okraji města za nemocnicí v roce 1879 na počest stříbrné svatby císaře Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské. V březovém hájku se studánkou si německý spolek v roce 1910 postavil výletní restauraci, ke které byla později přistavěna velká zasklená terasa a hudební pavilon. Po roce 1945 areál hostince chátral, až zcela zanikl. Dochovala se jen Josefova studánka, která byla opravena. Na studánku upozorní směrovka u silnice vedoucí okolo nemocnice.
více »
Pomníky v Císařském parku ve Varnsdorfu.
Pomník
Dnes již neudržovaný Císařský park /Kaiserpark/ se nachází za nemocnicí ve Varnsdorfu. Kaiserpark byl založen v roce 1879 na počest stříbrné svatby císařského p…
více »
Pomník obětem pochodu smrti ve Varnsdorfu.
Pomník
Na místním hřbitově je pomník věnovaný památce obětem pochodu smrti z koncentračního tábora Schwarzheide u Drážďan. Pochod, který směřoval do Terezína procházel na konci války Varnsdorfem. Zde se transport na 10 dní zastavil a ubytoval v 1. patře opuštěné přádelny textilky. Během pobytu ve Varnsdorfu bylo zastřeleno nebo ubito 7 vězňů. Všechny oběti byly pohřbeny v prostoru pod Špičákem, odkud byly po válce exhumovány a přemístěny na místní hřbitov.
více »
Kameny zmizelých v České Lípě.
Drobné památky
Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které jsou vsazeny do chodníku před domem, kde žily oběti holokaustu. Připomínají tak osudy lidí, kteří byli nacisty vyhnáni ze svých domovů, odvlečeni do koncentračních táborů a poté zavražděni. V České Lípě byly kameny zmizelých vsazeny do chodníků v ulicích Moskevská, U synagogy a na náměstí T.G.Masaryka.
více »
Památník obětem pochodu smrti v České Lípě.
Památník
V areálu základní školy na sídlišti Špičák v České Lípě, na místě zcela zničeného starého židovského hřbitova, byl obnoven památník 17 židovským obětem pochodu …
více »
Vyhlídka na vrchu Hůrka.
Vyhlídka
Na okraji České Lípy, v městské části Svárov, je vrch Hůrka. Větší část vrchu je zalesněná. Ve vrcholové části jsou pozůstatky starých kamenolomů. Na vrcholu je…
více »
Vánoční Marienberg.
Zábava, atrakce
Krušnohorské město Marienberg je známé svými vánočními trhy s hornickou tématikou, která připomíná historii města založeného v 16. století při rozmachu těžby stříbra. Každou třetí adventní neděli prochází městem přes 350 lidí v tradičních krojích saských horníků a hornických bratrstev a asi 180 hornických hudebníků. Na velkém čtvercovém náměstí obklopeném kostelem Panny Marie a radnicí je kolem čtyřiceti stánků, ve kterých se prodávají tradiční vánoční pochoutky, svařené víno nebo punč, dřevěné hračky,…
více »
Marienbergské památky
Drobné památky
U Zschopauské brány v Marienbergu jsou vystaveny historické památky města. Za I. světové války byly zabrány pro válečné účely zvony z kostelů. Stalo se tak i v kostele Panny Marie v Marienbergu. Chybějící zvony byly v roce 1918 nahrazeny litinovými zvony. V roce 2017 byla obnovena zvonice kostela a byly osazeny nové bronzové zvony. Prostřední zvon byl vystaven u Zschopauské brány, největší stojí na místním hřbitově a nejmenší zůstal na památku v historické zvonici. Vedle zvonu je erbovní kámen bývalého…
více »
Zschopauská brána Marienberg
Hradby
Marienberg je příkladem plánovitě založeného horního města postaveného na počátku 16. století na zelené louce v bezprostřední blízkosti bohatých rudních ložisek. Město bylo vystavěno na čtvercovém půdorysu s velkým čtvercovým centrálním náměstím. Od roku 1561 bylo město obehnáno 2 metry silnou městskou zdí s pěti branami a čtyřmi kulatými nárožními věžemi. Do dnešní doby se zachovala Zschopauská brána s padesáti metry městské hradby a Červená nárožní věž. V Zschopauské bráně bylo od roku 1966 muzeum. V…
více »
Kostel Panny Marie Marienberg
Kostel
Marienberg leží v Krušných horách 13 km od české hranice. Město bylo založeno v roce 1521 díky bohatým nalezištím stříbra. V letech 1521 – 1564 byl postaven gotický halový Kostel Panny Marie. Stal se dominantou města. Po velkém požáru v 17. století byl obnoven. Trojlodní kostel je 60 metrů vysoký a 56 metrů dlouhý. Je to poslední velký sálový kostel v Krušných horách. Dominantou vnitřních prostor jsou Schubertovy varhany.
více »
Pamětní deska v Marienbergu.
Drobné památky
V blízkosti náměstí v Marienbergu, v ulici Baderstraβe, je na domě pamětní deska rakouskému císaři Františku I..Na desce je nápis, že v tomto domě 13. a 14. říj…
více »
Wagnerův sloup u kostela v Marienbergu.
Pomník
Johann Ehrenfried Wagner přišel v roce 1752 do Marienbergu jako ředitel latinské školy. V roce 1771 zřídil prádelnu pro chudé dospělé a o rok později pak sirotčinec. V roce 1776 se stal místním farářem. Na jeho počest mu byl v roce 1871 vedle kostela sv. Marie postaven pomník.
více »
Kameny zmizelých v Ústí nad Labem.
Památník
Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které jsou vsazeny do chodníku před domem, kde žily oběti holokaustu a nacistického režimu. Připomína…
více »
Zámek Velký Újezd
Zámek
Ve Velkém Újezdě u Býčkovic byl na místě vyhořelé tvrze v roce 1658 postaven barokní zámek. Zámek patřil řádu dominikánů až do roku 1945. Po té zde místní státní statek zřídil kanceláře a byty. Zchátralý zámek byl po roce 1989 vrácen dominikánům. Jednopatrová zámecká budova zámku stojí v hospodářském dvoře, do kterého se vjíždí opravenou bránou se sochami svatého Vavřince, svatého Michala a svatého Ivana ve výklencích. Zámek je chráněn jako kulturní památka.
více »
Gloriet v zámecké zahradě v Ploskovicích
Dům, budova
Na uměle navršené terase v severní části zámecké zahrady stojí jednoduchý otevřený vyhlídkový pavilon. Pavilon byl postaven v první polovině 18. století. Sloupovité průčelí je zastřešeno systémem zvonkových střech s orlem a dvojicí soch na vrcholu.Po roce 1918 byl gloriet stavebně upraven a sloužil jako hlavní vchod do areálu zámku. V letech 2003 – 2006 byl gloriet zrestaurován do původní podoby.
více »
Pražská brána Mělník
Pevnost, opevnění
Městské opevnění Mělníka bylo budováno od poloviny 13. století.Výrazná přestavba opevnění byla provedena v šedesátých letech 15. století. Do vnitřního města vedly dvě brány - Pražská a Labská. Hradební systém zanikl postupně během 19. století. Do dnešní doby se dochovala jen Pražská věž. Současná podoba Pražské věže pochází z roku 1536. Věž sloužila také jako vězení a od roku 1882 jako vodojem. Dnes je v prostorách věže galerie a kavárna.
více »
Pomník československo-italského přátelství v zámeckém parku v Ploskovicích
Pomník
V blízkosti hlavního vchodu do zámeckého parku je pod větvemi stromu ukryt pomník italských zajatců, nebo také památník československo-italského přátelství. Údajně to je hrob neznámého počtu ostatků italských zajatců.
více »
Památník zakladatelům ovocnářství Ploskovice
Památník
Tradice ovocnářství na Ploskovicku sahá do poloviny 19. století. To připomíná památník, který stojí u hlavní silnice poblíž ploskovického zámku. Památník zobraz…
více »
Kameny zmizelých v Mělníku.
Drobné památky
Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které jsou vsazeny do chodníku před domem, kde žily oběti holokaustu a nacistického režimu. Připomína…
více »
Bývalá gotická hláska
Pevnost, opevnění
Ve Vodárenské ulici v Mělníku stojí 20 metrů vysoká hranolová věž z 15. století. Byla to předsunutá hláska mělnického opevnění. Od 16. století věž sloužila také jako zásobárna vody pro městský a zámecký vodovod až do roku 1882. Do vodojemu v nejvyšším patře byla čerpána voda z potoka Pšovky. V 19. století byly k hlásce přistavěny domy. Hláska se příležitostně využívá jako vyhlídková věž.
více »
Vyhlídka na České středohoří
Vyhlídka
Na skalním ostrohu vedle Vily Karola v Mělníku je upravené vyhlídkové místo s výhledem na podřipskou krajinu, horu Říp a na vrcholky Českého středohoří.
více »
Vila Karola
Dům, budova
Na zámeckém návrší vedle mělnického zámku byl v roce 1876 postaven dům, ke kterému byl o 10 let později přestavěn další dům. Domy nechal postavit tehdejší okres…
více »
Menhir v Mělníku.
Zajímavost
Vedle mělnického zámku byl dlouho uzavřený prostor po zániku původních zámeckých stájí. Na tomto místě pak vznikl park. Při revitalizaci parku v roce 2010 zde byl vztyčen novodobý menhir.
více »
Dřevěná zvonice v Mělníku
Dům, budova
Vedle kostela svaté Ludmily v Mělníku, v místech někdejšího kostelního hřbitova, stojí vysoká osmiboká dřevěná zvonice. Zvonice byla původně postavena pro národopisnou výstavu v Královské oboře v Praze v roce 1895. Po skončení výstavy byla zvonice převezena do Mělníka. Ve zvonici je zvon z roku 1598. Je to nejstarší zachovaný zvon v Mělníku.
více »
Židovský hřbitov v Mělníku
Hřbitov
Na severním okraji Mělníka, v městské části Podolí, se dochoval židovský hřbitov. Hřbitov byl založen v roce 1878 a pohřbívalo se zde do roku 1942. V roce 1987 …
více »
Kudlichův pomník Ludvíkovice
Pomník
Hans Kudlich byl rakouský politik, který se zasloužil o zrušení roboty v roce 1848. V Česku se dochovalo 16 pomníků, které připomínají osobnost Hanse Kudlicha. Jeden z nich stojí u křižovatky s hlavní silnicí z Děčína do České Kamenice.
více »
Větrný mlýn Hetzwalde
Technická památka
Osada Hetzwalde je součástí města Neugersdorf, které se rozprostírá kolem naší státní hranice u Filipova. Pětikřídlý mlýn byl postaven v letech 1775 – 1780. Využíval se do roku 1929. Po druhé světové válce zachránil mlýn před chátráním sbor dobrovolných hasičů Hetzwalde. Mlýn stojí na oploceném pozemku. Je to největší dochovanývětrný mlýn v Sasku.
více »
Koupaliště v Neugersdorfu
Aquapark
Koupaliště v Neugersdorfu je jedním z největších koupališť v Horní Lužici. Má rozlohu 5000 m². Přírodní koupaliště bylo vybudováno již v roce 1895. V roce 1927 …
více »
stránka 1 z 73
Doporučujeme od našich turistů
Cestování do Německa
Máchovo jezero
Turistické oblasti
Výlety Česká republika
Výlety Praha a okolí
Vánoční trhy Praha 2024
Jezerní slať
Východní Morava
Výlety Jižní Čechy
Výlety Brno a okolí
Vánoční trhy Brno 2024
Vodní nádrž Lipno
Jižní Morava
Výlety Český ráj
Výlety Plzeňsko
Vánoční trhy Plzeň 2024
Propast Macocha
Hrubý Jeseník
Výlety Šumava
Výlety Středočeský kraj
Vánoční trhy Drážďany
Hrad Kost
Beskydy & Valašsko
Výlety Jizerské hory
Výlety Vysočina
Vánoční trhy Vídeň 2024
Praděd
Krkonoše
Výlety Hrubý Jeseník
Výlety Jižní Morava
Vánoční trhy Bratislava
Prachovské skály
Moravský kras a okolí
Výlety Krkonoše
Výlety Karpacz
Vánoční trhy v Polsku
Stezka v oblacích
Orlické hory a podhůří
Výlety Praha a okolí
Výlety a trasy na kolo
Vánoční trhy v Německu
Hrad Houska
Český ráj
Treking.cz
Virtuální prohlídky
Vánoční trhy 2024
Český Krumlov
Vysoké Tatry
Pěší trasy
Ochrana osobních údajů