TURISTIKU PODPORUJÍ
61 627 turistů a cestovatelů
113 496 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 415 519,- odměny za články
fotografie Hribal

Hribal

Václav Hříbal

Příspěvky sleduje: 20 turistů
Počet příspěvků: 2 229
Průměrná známka příspěvků: 1,00
Počet přečtení příspěvků: 2 553 204

Příspěvky uživatele Hribal

Počet příspěvků: 2227

Čertova zeď u Kalicha
Čertova zeď u Kalicha
Skalní útvar
Pozoruhodný skalní útvar nazývaný Čertova zeď se nachází na vrcholu kopce označeného v mapě kótou 478, který sousedí s vrchem Kalich. Na vrchol k Čertově zdi vede cesta od turistického odpočívadla v sedle pod Kalichem. Prochází tudy žlutě značená cesta vedoucí na vrchol Kalicha. Čertova zeď je čedičová žíla, kterou eroze vypreparovala do podoby skalní zdi.
více »
Písková hora
Písková hora
Kopec
Nenápadný zalesněný kopec mezi Třebušínem a Homolí u Panny v Českém středohoří. Ze skalnatého vrcholu jsou v období vegetačního klidu částečné výhledy na vrchy …
více »
Lesní studánka
Lesní studánka
Studánka
Na severozápadním úbočí vrchu Plešivá /kóta 492/ u zeleně značené cesty vedoucí z Horního Týnce přes rozcestí Hvězda pod Soudným kamenem do Třebušína stojí hezká udržovaná studánka. Svah okolo studánky byl vykácen po kůrovcové kalamitě a byly zde vysázeny nové stromky.
více »
Pamětní sloup v Třebušíně.
Pamětní sloup v Třebušíně.
Drobné památky
Před zámkem v centru Třebušína stojí barokní sloup postavený v roce 1726. Na hranatém podstavci stojí válcový sloup s kamenným křížem na vrcholu. Sloup byl postaven jako památka místního hladomoru.
více »
Pomník pádu letadla
Pomník pádu letadla
Pomník
18.dubna 1944 při cvičném letu z Prahy do Neuruppinu se letoun Ju-88 dostal severně od Litoměřic do nízké oblačnosti. Letoun narazil křídlem do skalnatého vrcholu vrchu Panna a zřítil se na severní úpatí vrchu, kde explodoval. Při nehodě zahynuli dva piloti, navigátor a pozorovatel. Místo pádu připomíná křížek a cedule na stromě. K pomníčku se dostaneme ze žlutě značené cesty vedoucí na vrch Panna. V místech, kde pod vrchem odbočuje ze silnice vychází také lesní cesta, která vede severním svahem vrchu.…
více »
Soudný kámen
Soudný kámen
Kopec
Zalesněný kopec Českého středohoří tyčící se severně nad Horním Týncem. Po jeho obvodu se nacházejí malá suťová pole. Kopec je pojmenovaný podle skály jihozápad…
více »
Cesta přátelství v Českém středohoří.
Cesta přátelství v Českém středohoří.
Turistická trasa
Cesta přátelství je dílem 14 sochařů z Čech a Německa, kteří vytvořili sochy z tvrdého zeleného pískovce v lomu Schulle v severním Porýní- Wesrfälsku. Sochy jsou rozmístěny na třech cestách, které vycházejí od kapličky v Bílce. Jedna cesta vede na úpatí Milešovky, druhá do obce Černčice a třetí vede k Bořislavi.
více »
Kostelní vrch
Kostelní vrch
Kopec
Nad jihozápadním okrajem Bořislavi v Českém středohoří se tyčí Kostelní vrch. Pod vrchol vede lesní cesta. Vrchol je zarostlý trnitými keři. V období vegetačního klidu jsou z vrchu částečné výhledy směrem na Teplice, Ústí nad Labem a na hřeben Krušných hor.
více »
Bílský vrch
Bílský vrch
Kopec
Bílský vrch se nachází v blízkosti nejvyšší hory Českého středohoří Milešovky, západně od obce Bílka. Z vrcholu jsou v období vegetačního klidu částečné výhledy na Milešovku, Zvon a Kostomlatský vrch. Na vrchol je snadný výstup. Z Cesty přátelství, která vychází od kapličky v Bílce odbočuje lesní cesta přímo pod vrchol.
více »
Vrch Stráž
Vrch Stráž
Kopec
Rozložitý zalesněný vrch nad Bořislaví v Českém středohoří. Vrch má dva vrcholy, Vyšší je západní vrchol. Jak název vrchu napovídá, byl holý vrch v minulosti využíván jako strážní místo nad důležitou obchodní cestou z Prahy do Saska, která vedla pod ním. Z Bořislavi vede na vrchol lesní cesta, která dál pokračuje přes tři bezejmenné pahorky označené kótami 444, 449 a 451m až na hlavní silnici u odbočky do obce Bílka. Z lesní cesty a východního vrcholu jsou částečné výhledy směrem na Ústí nad Labem, na …
více »
Vrch Strana
Vrch Strana
Kopec
U silnice vedoucí z osady Záhoří do průsmyku Paškapole v Českém středohoří je zalesněný vrch Strana. Na vrchol nevede cesta. Výstup ztěžují popadané a polámané …
více »
Žimský vrch
Žimský vrch
Kopec
Zalesněný znělcový vrch Českého středohoří se nachází 1,5 km jihozápadně od obce Žim.Jeho západní svah prudce klesá do Proškova údolí. Dlouhý vrcholový skalnatý hřeben nabízí v období vegetačního klidu částečné výhledy směrem na Teplice a Ústí nad Labem, na hřeben Krušných hor, Kletečnou a Milešovku. Na vrcholovém hřebeni se také nachází hraniční kámen označený číslem 12. Hraniční kámen číslo 11 je v prudkém západním svahu. Nejsnadnější přístup je z červeně značené cesty vedoucí z obce Žim do Bílky. Z …
více »
Hadí vrch
Hadí vrch
Kopec
Nevýrazný vrch Českého středohoří mezi Kletečnou a Žimským vrchem. Vrch je z větší části porostlý stromy a křovinami. Na severní straně je pozůstatek starého lo…
více »
Pomníček ve svahu kopce Ostroh.
Pomníček ve svahu kopce Ostroh.
Pomník
V jihovýchodním svahu kopce Ostroh, který se zvedá nad obcí Strážky nedaleko Ústí nad Labem, stojí u staré již nepoužívané lesní cesty malý pomníček. Na přední straně je nečitelný nápis. Poloha pomníčku je vyznačena na Mapy.cz. K pomníčku se mi nepodařilo nic zjistit. Může někdo doplnit podrobnější informace o tomto pomníčku?
více »
Pomník Dana Richtera
Pomník Dana Richtera
Pomník
V malé vesničce Lhota, která leží pod Lipskou horou v Českém středohoří, stojí pomník věnovaný památce na akademického malíře Dana Richtera. Dan Richter se narodil v Ostravě, s rodiči žil v Praze, odtud se pak přestěhoval do malebné vesničky Lhota v Českém středohoří, kde žil a maloval až do konce života.
více »
Setenka
Setenka
Hora
Zalesněný vrchol Českého středohoří mezi Lipskou horou a Pákovou horou. Strmý vrcholový hřeben je posetý kameny. Na vrchol nevede cesta. Nejsnadnější výstup je z turistického rozcestí v sedle pod Lipskou horou. Od…
více »
Páková hora
Páková hora
Hora
Nevýrazný zalesněný vrchol Českého středohoří východně od Lipské hory. Na vrchol nevede cesta. Nejsnadnější přístup je ze silnice vedoucí ze Štěpánova do Skalice. Z této silnice odbočuje k Pákové hoře lesní cesta. Z té pak podle možností přímo na vrchol. V období vegetačního klidu je z vrcholu výhled na Lukov, PR Březina, Milešovku, Kletečnou, Lipskou horu a zříceninu hradu Oltářík.
více »
Vyhlídka na zelené
Vyhlídka na zelené
Vyhlídka
Hezké upravené vyhlídkové místo na zeleně značené cestě nad obcí Chuderovec, 2 km severně od Ústí nad Labem. Z lavičky je výhled směrem na hřeben Krušných hor a…
více »
Ostroh
Ostroh
Kopec
Zalesněný kopec Českého středohoří 3 km severně od Ústí nad Labem nad obcí Neznabohy. Odkud je také nejsnadnější výstup na vrchol. Ze silničky, která končí za p…
více »
Niesenbahnské trojpramenní
Niesenbahnské trojpramenní
Pramen
5 km severně od Ústí nad Labem pod obcí Neznabohy/dřívější německý název obce Niesenbahn/ vyvěrají blízko sebe tři prameny. Jmenují se - Stánin pramen, Zdendův …
více »
Na Gruntě
Na Gruntě
Kopec
Kopec Na Gruntě se nachází 4 km severně od Ústí nad Labem nad obcí Žďár. Odtud je také nejsnadnější výstup na vrchol kopce. Za Žďáru vychází zeleně značená cest…
více »
Vyhlídka Na Hřebeni
Vyhlídka Na Hřebeni
Vyhlídka
Na vyhlídku vede místní zelené značení, které odbočuje ze žlutě značené cesta vedoucí z Chuderova do Neznaboh. Místní značení vede přes vrch Čepec na vyhlídku na zelené, dál na vyhlídku Na Hřebeni a k Niesenbahnskému trojpramenní. Vyhlídka je v oplocence a tak se musí překonat plot pomocí postavených schůdků. Z vyhlídky je hezký výhled na Krušné hory a severní část Ústí nad Labem.
více »
Vrch Loučný.
Vrch Loučný.
Kopec
Kopec Verneřického středohoří 2,5 km severovýchodně od Verneřic. Odkud také vede polní cesta k vrchu. Z této strany vypadá kopec jako mírné návrší. Kopec je obk…
více »
Na Koruně.
Na Koruně.
Kopec
Holý kopec Verneřického středohoří vysoký 625 metrů se nachází 2,5 km severovýchodně od obce Rychnov. Odtud také vede cesta na vrchol. Z této strany vypadá kope…
více »
Štola u silnice do Mikulova.
Štola u silnice do Mikulova.
Důl, štola, šachta
Starý mikulovský revír se rozprostíral mezi městy Osek, Mikulov a Hrob. Zdejší ložiska stříbra se zde těžila od 14. do 19. století. Největší rozmach těžby byl v 16. století, kdy zde bylo kolem 150 dolů a povrchových dobývek. Dodnes se zde dochovalo mnoho památek na dolování. Jsou to prohlídkové štoly Lehnschafter a Milá paní a tako mnoho štol v okolních lesích. Jednou z nich je štola 12, která je ve stráni za posledním domem u silnice vedoucí z Hrobu do Mikulova. Do 19. století se zde těžily polymetali…
více »
Prohlídková štola Milá paní.
Prohlídková štola Milá paní.
Důl, štola, šachta
Mikulovský rudný revír byl jedním z mnoha revírů v Krušných horách. Nachází se zde mnoho důlních děl z 15. – 19. století. Štola Milá paní spojená se štolou Lehnschafter je nejrozsáhlejší a nejstarší důlní dílo v Mikulově. Těžila se zde stříbrná ruda od poloviny 16. století. Důl má 12 pater a je až 300 metrů hluboký. Celková délka chodeb je 12 km. Štola Milá paní sloužila jako odvodňovací a dopravní chodba od roku 1717 do roku 1770 a umožňovala snadnější přístup do dobývacích prostor dolu. Štola byla v …
více »
Křížová chodba u kostela svatého Jiří.
Křížová chodba u kostela svatého Jiří.
Drobné památky
U kostela svatého Jiří v Chřibské jsou dvě samostatné křížové chodby postavené v letech 1760 – 1769.Jsou ve tvaru čtvrt oblouku a jsou zakončené nárožními kaple…
více »
Památník obětem válek
Památník obětem válek
Památník
Na bývalém hřbitově u kostela svatého Jiří v Chřibské stojí památník obětem válečných let 1849, 1859, 1864 a 1866. Památník je věnován památce padlých z Chřibské a blízkého okolí ve válkách rakouské armády. Památník byl postaven v roce 1875 na podnět Eduarda Lehmana. Eduard Lehman, rodák z Horní Chřibské, jako voják rakouské armády se zúčastnil bitvy u Hradce Králové v roce 1866. Po skončení prusko-rakouských válek se věnoval hledání a označování vojenských hrobů.
více »
Pomník obětem pochodu smrti Horní Chřibská
Pomník obětem pochodu smrti Horní Chřibská
Pomník
Koncem dubna 1945 se zastavil v Horní Chřibské pochod smrti z pobočky koncentračního tábora Sachsenhausen ve Schwarsheide, aby vězni přečkali noc ve zdejší sklá…
více »
Pamětní deska Tadeáše Haenke
Pamětní deska Tadeáše Haenke
Drobné památky
Na náměstí v Chříbské stojí vedle pseudogotické radnice rodný dům Tadeáše Haenkeho. Tadeáš Haenke byl významný přírodovědec, cestovatel a lékař. Po studiích v Praze a Vídni odjel do Tichomoří a Jižní Ameriky, kde zkoumal přírodní bohatství. Usadil se v Bolivii. Vedle botaniky se tu věnoval také chemii, mineralogii, etnografii a léčil domorodce. Haenkeovy sběry rostlin jsou dodnes jednou z nejcennějších botanických sbírek v ČR. V roce 1885 byla na jeho rodném domě umístěna pamětní deska. Dnes je v příze…
více »
stránka 1 z 75

zpět na profil uživatele Hribal

TOPlist