Ostrov Svatý Eustach
Turistické cíle • Příroda • Ostrov
Svatý Eustach je jeden z nejmenších ostrovů Nizozemských Antil. Je součástí Nizozemského království. Leží v jižní části Karibského moře, patří do jižní části Závětrných ostrovů a je součástí Malých Antil.
Hlavní město: Oranjestad
Počet obyvatel: 3300
Úřední jazyk: nizozemština, angličtina
Místní měna: východokaribský dolar
Národnosti: různé národnosti
Nadřazený celek: Nizozemské království
Rozloha: 21 km²
Svatý Eustach jsou z největší pravděpodobností dva neaktivní vulkány. Tyto dvě sopky původně existovaly jako samostatné ostrůvky, nyní jsou spojeny vrstvami z erupcí během vývoje masívu Quill.
Na jihovýchodě ostrova je kráter The Quill a je asi dvě stě tisíc let starý. Na sever od kráteru je vyvřelá hornina a zbytek je nížinatá krajina.
Na severním konci ostrova leží ještě starší vulkanické centrum Northern Centers.
Hlavní město Oranjestad je nevelké město na jihovýchodě a současně i přístav. V úrovni přístavu je však pouze úzký pruh země, pár domků. Pokud se chcete dostat do města, musíte vystoupat po strmé cestě (vidíte i skaliska, po kterých statečně poskakují kozy).
Již od moře byl vidět vrcholem ostrova - spící sopka Quill. A k tomu jsme směřovali. Jméno pochází z holandského výrazu De Kuil (jáma, prohlubeň), který se vztahoval ke kráteru. V roce 1998 byla oblast kráteru Quill prohlášena vládou Nizozemských Antil za národní park, který je spravován Nadací Stenapa (St. Eustatius National Parks Foundation). Kráter vyplňuje tropický deštný les.
Cesta vede přes město stále do kopce a dále lesem. Cesta byla poměrně pohodlná, dobře značená, stále mírně do kopce, ale poměrně Dlouhá, v závěru prudce stoupající. V pralese měli žít leguáni. Ale viděli jsme tam jen jednoho černého hada – cca 1 m Dlouhého. Žijí tam různí ptáci, nejvíce ale snad slepic. Pohled do zarostlého kráteru sopky (600 m/n.m.) je opravdu zvláštní. Stálo za to se vyšplhat až na jeho okraj. Podél kráteru vede cesta, ale vzhledem k tomu, že bylo docela dost hodin, tak jsme to neriskli. Neradi bychom tam zůstali po tmě.
Cestou zpátky jsme šli čtvrtí pravděpodobně místních zbohatlíků. Byli tam postaveny nové nádherné moderní vily, ale i čerstvě rozestavěné. S domky na pobřeží se to skutečně nedalo srovnat.
Ve městě je ještě menší pevnost, upravená, v malých posádkových domcích se nachází turistické informační středisko.
Je to skutečně malý ostrůvek, ale bylo by škoda ho při plavbě po Karibiku vynechat.